Peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd.) asettama selvitysmies selvittää joulukuuhun mennessä, muutetaanko lääkärilentojen nykyistä tehtävänjakoa valtio omisteisiksi.
Valtio ei ole viemässä lääkärilentoja kopteriyhtiöiltä siksi, että lennot takkuilisivat. Päinvastoin, lentojen toimintavarmuus on ministeriön mukaan huippuluokkaa. Lääkärikopterit nousevat ilmaan aina viiden minuutin sisällä.
Kopteribisneksessä ihmetellään, miksi valtio ostaisi noin 100 miljoonan euron helikopterit ja ottaisi niskoilleen riskialttiin lääkärilentotoiminnan, kun sen riskit on nyt ulkoistettu. Myös tehtyjä säästölaskelmia pidetään epäuskottavina.
Helikopteriliiketoiminta on erittäin haastavaa ja kilpailtua. En oikein ymmärrä tätä ehdotusta omilla tiedoillani ja elämänkokemuksellani, ilmailu-alan kokenut asiantuntija sanoo.
Lääkäri koptereiden tukikohdat
https://images.cdn.yle.fi/image/upload//w_1199,h_1564,f_auto,fl_lossy,q_auto:eco/13-3-11032213.png
Olisi Kiuru tyytynyt siihen että olis laittanut koptereille Tv-lupa veron, kuten yksityisyrittäjillekkin 3000 euroa, joilla liikevaihto 850000 €, ja siitä portaittain alaspäin.
Valtio ei ole viemässä lääkärilentoja kopteriyhtiöiltä siksi, että lennot takkuilisivat. Päinvastoin, lentojen toimintavarmuus on ministeriön mukaan huippuluokkaa. Lääkärikopterit nousevat ilmaan aina viiden minuutin sisällä.
Kopteribisneksessä ihmetellään, miksi valtio ostaisi noin 100 miljoonan euron helikopterit ja ottaisi niskoilleen riskialttiin lääkärilentotoiminnan, kun sen riskit on nyt ulkoistettu. Myös tehtyjä säästölaskelmia pidetään epäuskottavina.
Helikopteriliiketoiminta on erittäin haastavaa ja kilpailtua. En oikein ymmärrä tätä ehdotusta omilla tiedoillani ja elämänkokemuksellani, ilmailu-alan kokenut asiantuntija sanoo.
Lääkäri koptereiden tukikohdat
https://images.cdn.yle.fi/image/upload//w_1199,h_1564,f_auto,fl_lossy,q_auto:eco/13-3-11032213.png
Olisi Kiuru tyytynyt siihen että olis laittanut koptereille Tv-lupa veron, kuten yksityisyrittäjillekkin 3000 euroa, joilla liikevaihto 850000 €, ja siitä portaittain alaspäin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suoraan sanottuna, minulla meni kahvi ns väärään kurkkuun kun tätä selaisin, nyt tuo tantta jo osaa heliskopteri asiatkin.
Jos Kiuru on hävittäjälentäkin.
Tunnissa aikoi hoitaa hoitajien asiatkin.
SatSHP (SDP:n oikea siipi) rahoittaa parkkimaksuillaan Tampereen lääkärihelikopteritoimintaa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lääkärihelikopteritoiminta
sen sijaan että satsaisi rahansa tutkimuksiin ja hoitopäiviin.
Kiuru on nähnyt tuon parkkimaksuilmoituksen käydessään keskussairaalassa.
Eiköhän se selvitystyö aloitettu jo ainakin puolitoistavuotias sitten. Ei ollut Kiuru silloin ministeri. Nyt selvitys valmistui. Ottakaa asioista selvää, ennenkuin alatte öyhöttää. Ettei mene aina reisille .
Kiuru on osaava ja aikaansaava täti. Ottaisivat mut poliitikot hänestä oppia.
Eipä taida olla rahaa. Lintilä ja kepu sai moitteet EU:lta rahan tuhlailusta.
Terveisin faktaapukkaa.
No minua oikeastaan vähän hymyilyttää tämä helikopterikeskustelu. Lääkärihelikopteritoiminta koetaan Suomessa ilman muuta erittäin tärkeäksi ja siitä varmaan kaikki ovat täysin samaa mieltä.
Suomessa toimintaa pyörittää kaksi yksityistä yritystä jotka kilvan väittävät että he kilpailevat verissä päin ja taksat ovat aivan pohjalukemissa.
Valtio tekee selvityksen jonka mukaan toiminta tulee halvemmaksi jos valtio itse hoitaa koko asian.
Nykyään meillä Suomessa on omaksuttu yleisesti sellainen uskomus, että yksityinen toiminta on aina kaikin puolin paljon parempaa ja kustannustehokkaampaa kuin mikään julkinen voi ikinä olla - no tästähän on hyvänä esimerkkinä vaikka sähkönsiirtoyhtiöt, jotka ovat omistajilleen äärimmäisen kannattavia mutta kuluttajille aivan tuhottoman kalliita.
Tästä tullaankin siihen tähän perustavaa laatua olevaan katsomukselliseen eroon. Oikeiston mielestä toiminta on järkevää ja kustanustehokasta vain silloin kun omistaja tekee voittoa ja kylpee rahassa. Tuo järkevä ja kustannustehokas toiminta ei välttämättä ole asiakkaan kannalta kovinkaan järkevää ei ainakaan halpaa.
Lopputulos on, että valtion ainakin kannattaa tehdä tuo selvitys ja jos selvitys osoittaa että toiminnan voi valtio hoitaa halvemmalla ja sen jälkeen valtion kannattaa ainakin UHATA perustaa oma helikopteriyhtiö - ainahan nuo yksityiset toimijat voivat laskea taksojaan jolloin valtion harjoittama toiminta ei ehkä lopulta olekaan veronmaksajille halvempaa.
Jos Kiuru petaa itselleen paikkaa helikopteri lentäjänä jos ei pääse enään eduskunyaan.
Hassusti sossut tulkitsee asioita, jos on hankala se siirretään vaikkapa 1.4.2023.
Kuten sanoivat että muuttavat edellisen hallituksen päätöksiä.
Mutta kun asia jokin tälläinen, niin johan löytyy että jatketaan entisen hallituksen malliiin. esim. tähän malliin:
"Tänään 21:41
Eiköhän se selvitystyö aloitettu jo ainakin puolitoistavuotias sitten. Ei ollut Kiuru silloin ministeri. Nyt selvitys valmistui. Ottakaa asioista selvää, ennenkuin alatte öyhöttää. Ettei mene aina reisille ."
-tämä on täysin sossujen aivopesemä, ei muuta näe ympärillään.-
Ei se oltu me, siniset sen teki. (mamutus)
Minua rupes välittömästi hymyilyttämään valtava, odotettukin lobbaus YKSITYISEN PUOLESTA. Ei meidän kokkarekapitalismi kestä oikeaa kilpailua, vaan täällä pitää muutaman HYVÄVELJEN saada KAIKKI.
Sitäpaitsi valtio on noista SOTEasioista viimekädessä vastuussa, joten en minäkään jättäisi näin tärkeäksi koettua toimintaa kuin mitä nuo helikopterit edustavat vain parin yksityisen muodostaman MONOPOLIN käsiin. Voi ahneus teettää jossain vaiheessa "esperi caret". "Vihjeitä" asiasta lienee ollut liikkeellä jo nyt mikäli oikein ymmärsin jutut sopimusneuvotteluista.
Valtiolla lentäjät lakossa kun mukanaan tulee ay-liike loisimaan. Sitten potkukelkka varalla.
Tämä oli lihavan kepulaisen Annika Saarikon sotku.
Eikö sinulla ole Sipilä kaikessa. Miten nyt Saarikko ? Asia jota Kiuru ajaa.
Eikö sinulla ole Halonen kaikessa. Mites nyt Kiuru? Asia jota Saarikko ajoi.
Sulle Saarikko edelleen ministerinä.
Ei ole, on äitiyslomalla. Halomnen n sotkemassa Helsingin yliopiston asioita poliittisella näkemyksellään. mm he antoi väärää tietoa Talvivaaran järvestä, kun polittiikka sotkettiin Helsingin yiopiston asioihin. Nämä ei ole poliittisiä näkemyksiä, vaan ihan mittarein kertomaa faktaa.
"Kainuun ELY-keskus eri mieltä yliopistotutkimuksen kanssa: Terrafamen jätevedet eivät pilaa Nuasjärven pohjaa
ELY-keskuksen mukaan erilaiset näytteenottomenetelmät aiheuttavat erilaisia tuloksia."
Vajaa viikko sitten julkistetun Helsingin yliopiston tutkimuksen (siirryt toiseen palveluun) mukaan Terrafamen käsiteltyjen jätevesien poistoputki Sotkamon Nuasjärveen on aiheuttanut happikadon ja muuttanut pohjan eliöyhteisöä.
Nyt Kainuun ELY-keskus on eri mieltä omiin mittaustuloksiinsa nojaten. Niiden mukaan Nuasjärven ekologinen tila on säilynyt hyvänä.
ELY-keskus tiedottaa (siirryt toiseen palveluun), että Terrafamen purkuputken käyttö ja sen vaikutukset ovat olleet ympäristöluvan mukaisia.
– Purkuputken käyttöönoton jälkeen happipitoisuus purkuputken lähellä olevissa syvänteissä on ajoittain ollut tavanomaista alhaisempi. Vaikutukset ovat olleet havaittavissa noin 3 kilometrin etäisyydellä purkuputken suulta. Syvänteissä ei tiheästä seurannasta huolimatta ole havaittu hapettomuutta, keskus tiedottaa.
Helsingin yliopiston "poliittinen" KANTA ON ERILAINEN.
https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/elamantieteet/talvivaaraterrafamen-kasiteltyjen-jatevesien-poistoputki-nuasjarveen-on-aiheuttanut-happikadon-ja-turmellut-pohjan-elioyhteison
-KUN VIHER TUTKIJAT ASIALLA, LOPPUTULOS JO SELVILLÄ ENNAKKOON.