Katolinen kirkko on harhainen monessa

Anonyymi

Mitä enemmän perehdyn ja luen katolisesta uskosta ja kirkosta, sitä enemmän pöyristyn sen opeista ja toimista.
Suoraan sanottuna sen opissa on aivan älyttömyyksiä ja suorastaan epäkristillistä ja pakannallisia vivahteita.
Lisäksi sen toiminnasta Vatikaani mukaanlukien paljastuu koko ajan kaikenlaista saastaa.
En väitä, että katolilaisten joukossa ei olisi vilpittömiä kristittyjä.

21

314

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parhaillaan kokoontuva Amazonin synodi aloitettiin Vatikaanin puutarhassa pakanallisten hedelmällisyydenjumalattarien patsaiden (Pachamama) palvonnallla paavin istuessa eturivissä. Sen jälkeen patsaita on kuljetettu ristikulkueessa ja ne sijoitettiin kirkkoihin. Pahennusta herätti se, että jotkut uskalikot veivät ne kirkoista ja heittivät Tiber-jokeen. Ainakin yksi niistä patsaista on vielä paavin hallussa.

      Imaamin kanssa on tehty sopimus, jossa väitetään Jumalan tahdon mukaista olevan, että on eri uskontoja.

      Tällä viikolla tuli myös ilmi, että paaville hyväntekeväisyyttä varten kerätyt kolehtirahat onkin sijoitettu luksusasuntoihin Lontoossa.

      Pedofilia selvitykset täysin kesken.

    • Anonyymi

      Äitimaa jumalattaren patsaat on ongittu Tiberistä ja ne ovat mukana synodin loppumessussa Pietarinkirkossa huomenna. Näin on protestanttien väitteet katolisten epäjumalanpalvonnasta osoitettu todeksi.

    • Vieläkö katolisella kirkolla olisi muutamia aneita myytävänä?

      Voisi alkaa kauppaamaan niitä esim. runsaasti hiilidioksidia tuottaville teollisuusmagnaateille?

    • Anonyymi

      Tämä 120s paavi on viimeinen. Ennen poistumistaan hän ehtii muodostaa Yksi maailman uskonto liikkeen jonka nimeksi tulee Krislam. Siinä kuvapatsaat rinnastetaan elävään Jumalaan. Tämä saatan heimolainen ja itse katolinen kirkko revitään kappaleiksi. Sääliksi käy kaikkia katolisia jotka on harhautettu tähän harhaoppiin. Paavi pitää itseään Jumalan sijaisena maan päällä. Jumala ei tarvitse haihattelijaa sijaisekseen. Hän pystyy kaikkeen aivan itse. Yksi syistä miksi Katolinen kirkko tulee katoamaan.
      Muuten Suomen Evankelinen kirkko on menossa Paavin hapatukseen mukaan. Täytyyhän meidän olla solidarisia ja onhan meillä sama Jumala kuten kirkko sanoo. Ei aivan pidä paikkaansa.

      • Saat sääliä niin paljon kuin haluat kunhan et pakkokäännytä ketään uskontoosi.


    • Mun mielestäni Roomalais-katolista kirkkoa koskee Ilmestyksen kirje Efeson seurakunnalle. Ei sillä ole kovin paljoa vajeita tai harhoja, vaan ainoastaan kiitettävää seikkaa, mutta silti koska se on luopunut EHKÄ joskus, jonakin päivänä ensiajan rakkaudesta (TOTUUS) niin sen lamppua uhataan siirtää pois paikoiltaan.
      Sääli, että kuulee täällä kaukana vain harvoin Rooman tekemiä päätöksiä tai toimituksia. Enemmänkin saataisiin uutisoida.
      Tuo, että Vatikaanin toinen konsiili hyväksyi vieraita uskontoja ja teitä jo 1960-luvulla oli suurenmoinen edistysaskel. Luultavasti Rooma onkin islamin kanssa melko pitkällä, mutta ehkä vähän liikaa jäämässä jälkeen Hare Krishna liikkeen ja Intialaisten uskontojen kanssa????
      Nuo patsaat voidaan selittää hyväksi tapahtumaksi hyvin helposti. Ne ovat Rooman johtoaseman tuova esiin Gaia-uskontojen suhteen sekä vielä ne ovat ehkä rukousta, että paha maa (autiomaa) tulisi vihertämään niin kuin kirjoitukset todistavat jonakin päivänä käyvän. Rooma taistelee pitääkseen lamppunsa omassa hallussaan niin, että sitä ei siirretä pois. Ja onkin onnistunut siinä ihailtavan hyvin.

      • Anonyymi

        "Nuo patsaat voidaan selittää hyväksi tapahtumaksi hyvin helposti. Ne ovat Rooman johtoaseman tuova esiin Gaia-uskontojen suhteen"

        En näe mitään hyvää epäjumalien palvonnassa ja niiden kumartelussa. Epäjumalien palvonta on demonien esiinkutsumista. Tuollaisen kanssa en halua olla missään tekemisissä. Luulisi paavin "Kristuksen sijaisena " kykenevän johtamaan ihmisiä pois epäjumalien palvonnasta Kristuksen uskoon. Katoliset eksorkistit ovat järkyttyneitä tapahtuneesta.


      • Anonyymi

        Mutta kuka sen lampun siirtää pois? Vaikka kuinka katolinen kirkko yrittäisi sitä pitää paikallaan, se siirretään pois paikaltaan.


    • Anonyymi

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Mani_(profeetta)
      Katolinen kirkko seuraa profeetta Mania joka eli 200-luvulla jaa. Kirkkoisä Augustinus oli manilainen ja toi manilaiset opit katoliseen kirkkoon (helvetti, sielun ikuinen kärsimys, kiirastuli jne). Tästä syystä katolista kirkkoa ei oikein voida pitää kristinuskona, vaan ennemmin manikealaisuuden haarana.

      • Anonyymi

        Kuulostaa siltä, kuin häntä heiluttaisi koiraa.

        Augustinus oli manikealainen ennen kristityksi tuloansa. Helvetti (gehenna) mainitaan monin paikoin Raamatussa. Ilmestyskirja puhuu vaivaamisesta, ja vaivan savun nousemisesta iankaikkisesti. Kiirastulioppia on ehkä perusteltu Apokryfikirjojen jollain kohdalla. Mutta tuli- tai tuleen-hakusanalla löytyy Raamatusta monenlaista kummaa. Esim. Jumala vie tuleen, sulattaa, jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulostaa siltä, kuin häntä heiluttaisi koiraa.

        Augustinus oli manikealainen ennen kristityksi tuloansa. Helvetti (gehenna) mainitaan monin paikoin Raamatussa. Ilmestyskirja puhuu vaivaamisesta, ja vaivan savun nousemisesta iankaikkisesti. Kiirastulioppia on ehkä perusteltu Apokryfikirjojen jollain kohdalla. Mutta tuli- tai tuleen-hakusanalla löytyy Raamatusta monenlaista kummaa. Esim. Jumala vie tuleen, sulattaa, jne.

        Sinulla taitaa olla Raamatussasi käännösvirheitä? Gehenna on Jerusalemin eteläpuolella oleva laakso, joka tunnettiin jo VT:n kuninkaiden aikaan. Missään tapauksessa sitä ei pidä kääntää helvetiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla taitaa olla Raamatussasi käännösvirheitä? Gehenna on Jerusalemin eteläpuolella oleva laakso, joka tunnettiin jo VT:n kuninkaiden aikaan. Missään tapauksessa sitä ei pidä kääntää helvetiksi.

        Laaksosta tuli helvetin vertauskuva, koska siellä poltettiin jätteitä. Mutta oletko sitä mieltä, että helvettiä ei ole, vaan kaikki maailman uskomattomat kuolleet joutuvat Hinnomin laakson kaatopaikalle? Miten sinä sen kuljetuksen aiot järjestää? Tai luvataanko sellainen Raamatussa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla taitaa olla Raamatussasi käännösvirheitä? Gehenna on Jerusalemin eteläpuolella oleva laakso, joka tunnettiin jo VT:n kuninkaiden aikaan. Missään tapauksessa sitä ei pidä kääntää helvetiksi.

        Gehenna, tuossa:

        https://biblehub.com/greek/1067.htm


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laaksosta tuli helvetin vertauskuva, koska siellä poltettiin jätteitä. Mutta oletko sitä mieltä, että helvettiä ei ole, vaan kaikki maailman uskomattomat kuolleet joutuvat Hinnomin laakson kaatopaikalle? Miten sinä sen kuljetuksen aiot järjestää? Tai luvataanko sellainen Raamatussa?

        Hinnomin laaksossa palvottiin Molok-jumalaa, jonka kuningas Joosia kielsi (2 Kun 23:10). Siellä ei poltettu jätteitä.

        Uskonnottomat eivät joudu kaatopaikalle, vaan sielunhaihtumisopin mukaan heidän olemassaolonsa päättyy kuollessa. Ateistit muutenkin uskovat, etteivät jää ikuisiksi ajoiksi eloon vaan kuolevat oikeasti silloin kun kuolevat.


    • Anonyymi

      Kaikki sen opit ovat Raamatun vastaisia.

      • Liity sitten vaikka Luterilaiseen kirkkoon.


      • Anonyymi
        PasiToivonen2 kirjoitti:

        Liity sitten vaikka Luterilaiseen kirkkoon.

        ...mutta kuitenkin kaikki tiet vievät Roomaan ekumenian kautta.


    • No älä sitten liity Luterilaiseen kirkkoon.

    • >>Mutta oletko sitä mieltä, että helvettiä ei ole, vaan kaikki maailman uskomattomat kuolleet joutuvat Hinnomin laakson kaatopaikalle? >>

      Saakohan siellä Hinnomin laaksossa kerätä tyhkiä kaljatölkkejä? Ja onko siellä automaatti minne tyhjät tölkit voi palauttaa?

    • Anonyymi

      Mitä jos lukemisen sijaan menisit messuun sunnuntaina? Näkisit mitä sen on. Ei tarvitsisi luottaa toisenkäden tietoon.

      Ei pelkoa, että käännyttävät sinut. Saat rauhassa nuuskia suitsukkeen hajua ja nauttia liturgiasta.

      Hyvää uutta vuotta trolleille.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2134
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1266
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      806
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      681
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      43
      451
    Aihe