Miksi haudoille viedään kukkia ja kynttilöitä?

Anonyymi

Onko näin kuten dodentti Ilona Pajari vastaa hs:ssä, c12;
- haudoille kynttilöiden vieminen on alkanut 1918, mutta toisen maailmansodan jälkeen se yleistyi merkittävästi
- käsitelläänköhän vastauksessa vain luterilaista kulttuuriperimää?
- minulla on sellainen tuntuma, että ortodoksisessa perinteessä muistaminen olisi alkanut jo aiemmin ja mm. ruokalahjoin.

Voisiko joku palstalaisista valoittaa asiaa, millaisia perinteitä on ollut olemassa tietojenne mukaan.

Meilläpäin 1950 alussa vietiin mm. jäälyhtyjä haudoille, kun ei ollut nykyisenlaisia hautakynttilöitä.

18

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotain taikauskoa.

      Tuli aina liittynyt nykyihmisen elämään, ihan käytännöllisistäkin syistä. Mutta ollut myös mystinen ja pelottavakin asia. Sieltä sitten luontevasti muuttunut myös osaksi uskisjuttuja. Että periaatteessa kai ihmiskunnan ikuiset perinteet tulen liittämisestä henkimaailman asioihin.

      Muistettava sekin, myös suomessa historiassa aikoinaan poltettu ruumiita. Jotenkin vois olettaa, hautakynttilöillä tällaisia "pakanallisiakin" peruja. Niinno, polttohautaus taas yleistymässä, jonkinlainen ympärä sulkeutumassa?

      Se totta, tuli, kynttilät kai kuuluu melkein mihin tahansa kulttuuriin, uskonnossakin. Kun myös suitsukkeet palavat.

      Jos joku haluaa sytytellä kynttilöitä haudoille, mikäpä siinä. Siihen liittynee muutakin aihetta, kuin uskontoläppä tai jokin "pakollinen" rituaali. Siinä ainakin niinkuin pitäis tulla mieleen elon rajallisuus, mitä ei ihan joka päivä oikein kukaan ajattele.

      Ite en harrasta rituaaleja, en hautakynttilöitä, mutta joskus talvisin polttelen öljylamppuja ja soihtuja mökillä ja tsadissa terassilla öljykynttilälyhtyjä. Pimeellä nätin näköistä ja näkeekin paremmin. Lisäks kai jokin esihistoriallinen taka-aatos petojen torjumisesta. Eniten kai kuitenkin pidän valosta.

      Samantyyppinen asia on uudenvuoden ilotulitukset. Niitä iteasiassa ihmettelen enenpi. Hö ilotulitteet kiinalainen keksintö, miksi lie suomeen kulkeutuneet.

      =DW=

    • Anonyymi

      Kaikki tehdään heidän muistokseen.

      'Karjalassa tavallinen kansa käytti paljon puuristejä, sillä kiveä ei ollut juuri tarjolla. Ajallaan puiset ristit katoavat ja häviävät. Symboliikka on, että kaikki mikä on näkyvissä, on katoavaa ja kuolevaa, ainoastaan ihmisen sielu on ikuinen.'
      'Vainajaan suhtautuminen on tuttavallista ja suoraa. Suomessa osa läheisistä käy jopa päivittäin läheisensä haudalla.'
      'Ajatellaan, että vainajien sielut tulevat hautausmaalle pikkulintujen hahmossa.
      Linnut edustavat vainajien sieluja.'

    • Anonyymi

      Tämä ei suoranaisesti liity aloituksen pohdiskeluun.

      Haluan kuitenkin todeta että Pietarissa edelleenkin ainakin joillakin hautausmailla pidetään melkoisia bileitä vainajien muistopäivänä.
      Haudoille viedään suuria määriä ruokia ja ennen muuta "vodkii" ja "shampanskajaa"
      Miliiseillä kuuluu olevan kiireitä illan pimetessä, sekä kaikilla heillä jotka kantavat sammuneet surijat hautojen ääreltä.

      • Anonyymi

        Juhlimiseen ja juomiseen löytyy syy myös kuolemasta.


      • Anonyymi

        Jep minäkin olen mennyt vaarin haudalle jouluaatonaattona sidukat valintatalon kassissa. Mutta se oli vahinko, tempasin autosta väärän kassin mukaan. Ajattelin vain, että olisipa mummo hermostunut viimeisen päälle tai miten sen voisi tässätapauksessa ilmaista.....


      • Anonyymi

        Tapa.

        Joissain uskonnoissa kuolemaan suhtaudutaan tavallaan käytännöllisemmin ja tunteemmin, kuin kristinuskossa. Ortodokseilla tavallaan rento meininki, noin muutenkin. Hirveetä rituaalihan se on, mutta just toi haudoilla käyminen hauskis juttu. Net niinkuin käyttää aikaakin haudoillaan. Ehkä syövät, ehkä ottavat snapsuakin vainajan seurassa. Jossain karjalassa kiertelin aikanaan hautausmaitakin. Usein oli ristin tms vieressä penkkiä, että muisteleva saattoi istahtaa toviksi.

        Luterilaisia aika usein nähnyt kankkusessa hautajaisissa, en toki kännissä. Ja se on totta, hautajaisten jälkeen moni nappaa konjakit. Alkoholissa kun näitä rentouttavia puolia. Sitten on nämät jatkot joskus olleet aikamoiset pileet, siinä niinkuin saa porukalla "tehtyä surutyötä". Kun monesti tuntuu, että usein ihmiset ei jotenkin osaa ajatella kuolemaa, eikä osaa siihen suhtautua. Hommaa pitää pystyä purkaamaan, ei hautominen ketään hyödytä.

        Nojaa, ääripäästä kai katoliset itkijänaiset, mutta se kuulostaa jotenkin teatteri esitykseltä.

        =DW=


      • Anonyymi

        Eikös tuo ole mexikolainen tyyli: bileet haudoilla?

        Vanhauskoisista voi lukea mm. Peipsjärven ranta Alatskiven tuntumassa, Tarto ja Valga.

        Beng


    • En noista perinteistä tiedä,
      mutta haudoille kynttilöiden vienti on kaunis tapa, jota haluan vaalia.

      varsinkin pyhäinpäivänä ja jouluna on hautaismailla kaunista kun pimeässä yössä palavat elävät tulet, silloin siellä tulee käytyä ja tuttujakin nähtyä ja varsinkin jouluna jos sattuu vielä olemaan lunta maassa tulee etäisimmillekin tutuille vietyä kynttilä.

      Kaukana oleville vainajille polttelen kynttilää pihassa, varsinkin juuri joulun aikaan, pienen polun rakentelen, viikon verran saattavat siinä polun varressa muistokynttilät palaa.

      Pieni muistelo...
      Pikkulikkana muistan kun mummoni kanssa reissattiin, se oli aika hassua kun mummoni ei osannut lukea ja minäkin olin niin pieni etten vielä koulussa, niin aina piti linja-autoissa kysyä mihin tämä menee ja milloin lähtee linja sinne ja sinne, niillä reissuilla käytiin myös hautausmailla. Oltiin kerran taasJoensuun hautausmaalla ja hänen äitinsä haudalla , eli oman isomummoni haudalla, meillä oli eväät ja ne syötiin siinä haudan kupeella ja lopuksi laitettiin hautakiven päälle palasia karjalanpiirakkaa ja muutamia appelsiinin palasia. Outo homma mielestäni, ortodoksi mummoni jotain värssyjä siinä lauloi ja vasta jälkeenpäin olen tajunnut , että kyseessä oli vanha tapa jossa vainajille vietiin ruokaan, ammoisina aikoinahan köyhät kävivät ne ruokapalaset sitten nauttimassa. Tuskin niitä meidänkään eväsmuruja eivät vainajat hakeneet, ei köyhät, paikallisten lintusten herkuiksi taisivat hävitä.

    • Olen enimmäkseen siirtynyt paristokäyttöisiin kynttilöihin haudoilla. Muoviroskaa tulee muutenkin liikaa.
      Isä täyttäisi tänään sata vuotta, ajelin pyörällä tihkusateessa viemässä kukkakimpun ja ihan palavan kynttilän haudalle.
      Jatkan pyöräilykautta mahdollisemman pitkällä, haudoille on juuri sopiva matka ajella sähköpyörällä.
      Kyllä joulunaikaan haudoilla on kaunista kun on paljon kynttilöitä palamassa.

      • Joo, muoviroskaa siitä tulee.

        Pahinta, että isot linnut levittävät nokassaan sitä muoviroskaa läheisiin metsiin ja pelloille.
        Luin entisen kotikuntani facelta siitä, miten lehmien heinien seassa löytyy isot määrät niitä muovisia hautakynttilöitä. Ei hyvä lehmille saada sellaisia mahaansa.

        Siinä neuvottiin ihmisiä laittamaan ne kynttilänsä lyhdyn sisään, eikä sellaisenaan haudoille.


      • Anonyymi

        Patterit.

        On ongelmajätettä. Myös hautausmailla. Ihmiset kyllä vie kynttilöitä, seurakunta siivoaa, kun/jos kerkiää. Harva käy hakemassa jättämänsä tuikun. Mä en tiedä, miten hautausmailla on jätelajittelu järjestetty, mutta patterit, eikä kynttilätkään kuulu sekajätteeseen.

        Tosta ollut mediassa aina joskus, kuinka iso ongelma lienee, en tiedä.

        =DW=


      • Anonyymi kirjoitti:

        Patterit.

        On ongelmajätettä. Myös hautausmailla. Ihmiset kyllä vie kynttilöitä, seurakunta siivoaa, kun/jos kerkiää. Harva käy hakemassa jättämänsä tuikun. Mä en tiedä, miten hautausmailla on jätelajittelu järjestetty, mutta patterit, eikä kynttilätkään kuulu sekajätteeseen.

        Tosta ollut mediassa aina joskus, kuinka iso ongelma lienee, en tiedä.

        =DW=

        Minä haen patterilla toimivat kynttilät pois ja vaihdan uudet patterit kotona, entiset ongelmajätteisiin, nämäkään kynttilät eivät näköjään kestä kovin monta pariston vaihtoa, kosketuspinta ruostuu kosteudesta.
        Olisi todella paha asia että ongelmajätteeseen kuuluvat paristot pantaisiin muoviroskan joukkoon.


      • Tämän meidän kylän historiassa kerrotaan italialaisten tuoneen mukanaan sen hautakynttilätradition silloin, kun tänne kauan sitten muutti italialaisia porsliinintaitajia tehtaalle töihin.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        Tämän meidän kylän historiassa kerrotaan italialaisten tuoneen mukanaan sen hautakynttilätradition silloin, kun tänne kauan sitten muutti italialaisia porsliinintaitajia tehtaalle töihin.

        Kerro lisää, tarkenna, mielenkiintoista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kerro lisää, tarkenna, mielenkiintoista.

        Mitäpä tuosta sen enempää on kertomista.
        Näkyy olevan tiedossa laajemminkin kuin meidän kylän historian kirjoissa.

        https://www.expressen.se/nyheter/alla-helgons-dag-darfor-tander-vi-ljus-for-de-vi-saknar/

        "Var kommer seden med att tända ljus från?
        Seden att tända ljus vid gravarna kom till Sverige vid slutet av 1800-talet. Seden kommer från de katolska länderna runt Medelhavet och enligt myten skulle den komma från de italienska porslinsarbetarna vid Gustavsbergs porslinsfabrik utanför Stockholm."


    • Anonyymi

      Voisin ajatella poltettavan haudalla risuja, pärettä tai vastaavaa. Talvella rakovalkeaa, jätkän kynttilää tai ihan vaan paria kolmea koivuklapia.
      Aitoa muistamista. Eihän se vainaja siellä kummun alla lämpene, etenkin jos on ollut siellä todella kauan.
      Notski vaan kannattaa sytyttää sen verran kaukana paadesta, ettei se kuumene ja halkea tai nokeennu.

    • Anonyymi

      Edesmenneille koirille tänää 3 kynttilää :´-*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      252
      9338
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2801
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      209
      1932
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1920
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      141
      1416
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      64
      1408
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1329
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      911
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      828
    Aihe