Jospa otettaisiin verotusoikeus pois myös kristityillä valtionkirkoilta, niin voisivat kerätä jäsenmaksunsa muulla tavoin järjestönsä sisällä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1fa681be-d611-4c27-accf-47dd3693abc0
Verotusoikeus myös muslimeille
11
129
Vastaukset
Voi tottavie! Eikö ole tullut mieleen että rahaa voi antaa ihan suoraan, ilman verottajaa välikätenä?
Onkohan tämä jotain ääridemarismia, valtio on vaan pakko saada mukaan?- Anonyymi
Mitä hittoa? Kaikki uskonnolliset järjestöt (samoin kuin muutkin järjestöt) kerätköön rahansa jäseniltään. Verotusoikeus pois kaikilta kirkoilta!
A. Rinteen arvostus putosi pahasti... Itse itseäni lainaten iltalehden sivulta:
"Sitä on ihan hyvä päissään miettiä miksi valtion kirkoilla on sellaisia monopolioikeuksia kuin verotusoikeus, mutta vähän selvittyään kannattaa myös pohtia korjaantuuko tilanne tasa-arvoiseksi, jos muslimeille annetaan samat oikeudet. Hyviä syitä toisten yhteisöjen asettamiseksi tasa-arvoisemmaksi kuin toisten ei ole, mutta kiinnostaisi tietää edes ne huonot syyt. Muslimiyhteisöjen koko ei ole ainakaan erityisen suuri verrattuna esimerkiksi uskontokuntiin kuulumattomiin. Jos näkemykseni ei rivien välistä paista, niin kannatan kaikkien uskontokuntien verotusoikeuden lakkauttamista, myös valtion kirkkojen."- Anonyymi
Veron voisi maksaa työnä.
Niin.
Taas muslimeja koetetaan paapoa.
Muslimeja on suomessa abt 65 000.
Näin pienelle joukkueelle jos Rinne haluaa antaa erityisvapauksia, tulee tämän antaa ne myös muille pikkukirkoille.
Helpompaa olisi kun kirkot ja uskonnot erotetaisiin valtiosta kokonaan, eikä veriotusoikeutta olisi kenelläkään.- Anonyymi
Pappi_Heljas kirjoitti:
Niin.
Taas muslimeja koetetaan paapoa.
Muslimeja on suomessa abt 65 000.
Näin pienelle joukkueelle jos Rinne haluaa antaa erityisvapauksia, tulee tämän antaa ne myös muille pikkukirkoille.
Helpompaa olisi kun kirkot ja uskonnot erotetaisiin valtiosta kokonaan, eikä veriotusoikeutta olisi kenelläkään.Lisäksi niitä muslimiseurakuntia voisi olla kuin Vilkkilässä kissoja. Muslimit kun ovat kovin monesta eri maasta, eli eri kulttuurista, heillä on eri äidinkielet ja siksi myös kovin eri käsityksiä siitä, millaista islamia kukin ryhmä kannattaisi.
Seuraavaksi kaikki vapaaseurakunnat ja muut vaatisivat itselleen samaa veronkanto-oikeutta ja tietenkin valtion tukea kuten kirkotkin saa.
Ei jatkoon, todella typerä idea Antilta. Anonyymi kirjoitti:
Lisäksi niitä muslimiseurakuntia voisi olla kuin Vilkkilässä kissoja. Muslimit kun ovat kovin monesta eri maasta, eli eri kulttuurista, heillä on eri äidinkielet ja siksi myös kovin eri käsityksiä siitä, millaista islamia kukin ryhmä kannattaisi.
Seuraavaksi kaikki vapaaseurakunnat ja muut vaatisivat itselleen samaa veronkanto-oikeutta ja tietenkin valtion tukea kuten kirkotkin saa.
Ei jatkoon, todella typerä idea Antilta.Vappusatanen muuttuikin vero-oikeudeksi :-)
- Anonyymi
Täh? Mitä selität? En minäkään ole hemmetti vuosiin maksanut kirkollisveroa. Ei se ole kuin ilmoitusasia, kun eroaa kirkosta. Vai tarkoitatko, että haluat pysyä jäsenenä, muttet maksaa kirkollisveroa?
- Anonyymi
Nyt olisi korkea aika ihmisten erota kirkosta sekä erottaa valtiosta KAIKKI uskonnot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup325981Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su874266Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233422Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1172837Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252765- 472754
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322101- 431755
Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731586- 221520