Jospa otettaisiin verotusoikeus pois myös kristityillä valtionkirkoilta, niin voisivat kerätä jäsenmaksunsa muulla tavoin järjestönsä sisällä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1fa681be-d611-4c27-accf-47dd3693abc0
Verotusoikeus myös muslimeille
11
169
Vastaukset
Voi tottavie! Eikö ole tullut mieleen että rahaa voi antaa ihan suoraan, ilman verottajaa välikätenä?
Onkohan tämä jotain ääridemarismia, valtio on vaan pakko saada mukaan?- Anonyymi
Mitä hittoa? Kaikki uskonnolliset järjestöt (samoin kuin muutkin järjestöt) kerätköön rahansa jäseniltään. Verotusoikeus pois kaikilta kirkoilta!
A. Rinteen arvostus putosi pahasti... Itse itseäni lainaten iltalehden sivulta:
"Sitä on ihan hyvä päissään miettiä miksi valtion kirkoilla on sellaisia monopolioikeuksia kuin verotusoikeus, mutta vähän selvittyään kannattaa myös pohtia korjaantuuko tilanne tasa-arvoiseksi, jos muslimeille annetaan samat oikeudet. Hyviä syitä toisten yhteisöjen asettamiseksi tasa-arvoisemmaksi kuin toisten ei ole, mutta kiinnostaisi tietää edes ne huonot syyt. Muslimiyhteisöjen koko ei ole ainakaan erityisen suuri verrattuna esimerkiksi uskontokuntiin kuulumattomiin. Jos näkemykseni ei rivien välistä paista, niin kannatan kaikkien uskontokuntien verotusoikeuden lakkauttamista, myös valtion kirkkojen."- Anonyymi
Veron voisi maksaa työnä.
Niin.
Taas muslimeja koetetaan paapoa.
Muslimeja on suomessa abt 65 000.
Näin pienelle joukkueelle jos Rinne haluaa antaa erityisvapauksia, tulee tämän antaa ne myös muille pikkukirkoille.
Helpompaa olisi kun kirkot ja uskonnot erotetaisiin valtiosta kokonaan, eikä veriotusoikeutta olisi kenelläkään.- Anonyymi
Pappi_Heljas kirjoitti:
Niin.
Taas muslimeja koetetaan paapoa.
Muslimeja on suomessa abt 65 000.
Näin pienelle joukkueelle jos Rinne haluaa antaa erityisvapauksia, tulee tämän antaa ne myös muille pikkukirkoille.
Helpompaa olisi kun kirkot ja uskonnot erotetaisiin valtiosta kokonaan, eikä veriotusoikeutta olisi kenelläkään.Lisäksi niitä muslimiseurakuntia voisi olla kuin Vilkkilässä kissoja. Muslimit kun ovat kovin monesta eri maasta, eli eri kulttuurista, heillä on eri äidinkielet ja siksi myös kovin eri käsityksiä siitä, millaista islamia kukin ryhmä kannattaisi.
Seuraavaksi kaikki vapaaseurakunnat ja muut vaatisivat itselleen samaa veronkanto-oikeutta ja tietenkin valtion tukea kuten kirkotkin saa.
Ei jatkoon, todella typerä idea Antilta. Anonyymi kirjoitti:
Lisäksi niitä muslimiseurakuntia voisi olla kuin Vilkkilässä kissoja. Muslimit kun ovat kovin monesta eri maasta, eli eri kulttuurista, heillä on eri äidinkielet ja siksi myös kovin eri käsityksiä siitä, millaista islamia kukin ryhmä kannattaisi.
Seuraavaksi kaikki vapaaseurakunnat ja muut vaatisivat itselleen samaa veronkanto-oikeutta ja tietenkin valtion tukea kuten kirkotkin saa.
Ei jatkoon, todella typerä idea Antilta.Vappusatanen muuttuikin vero-oikeudeksi :-)
- Anonyymi
Täh? Mitä selität? En minäkään ole hemmetti vuosiin maksanut kirkollisveroa. Ei se ole kuin ilmoitusasia, kun eroaa kirkosta. Vai tarkoitatko, että haluat pysyä jäsenenä, muttet maksaa kirkollisveroa?
- Anonyymi
Nyt olisi korkea aika ihmisten erota kirkosta sekä erottaa valtiosta KAIKKI uskonnot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561