Venäläisyyden ja saksalaisuuden päivät

pitäisi myös viettää vuosittain Ruotsalaisuuden päivän lisäksi. Sekä venäläiset että saksalaiset ovat vaikuttaneet suuresti maamme historiaan ja heitä kumpiakin on asunut maassamme ihan merkittäviä määriä historiamme kuluessa.

Viipuri oli ennen itsenäistymistämme kansainvälisin kaupunkimme, jossa useat eurooppalaiset kultuurit kohtasivat. Pietari oli suomalaisille tutumpi kuin Tukholma ja missä se Agricola opiskelikaan, Saksassapa tietenkin.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tästä kepulaisten uudesta itsenäisyyspäivästä saataisiin helpolla Venää ja Saksaa muistava "juhlapäivä"... Silloinhan nuolaistin NL:a ja katkaistiin suhteet Saksaan ja pian alettiin sotimaankin sen kanssa.

19. syyskuuta on Maalaisliitto-Kepun UUSI ITSENÄISYYSPÄIVÄ, jota vietetään puna-armeijan toteuttaman 430 000 suomalaisen kodin hävityksen ja kotiseutujen anastuksen kunniaksi.

Kysehän oli aikoinaan Maalaisliitto-KePun johdonmukaisen ja rähmällään makaamisen ulkopoliittisen linjan käytännön tuloksesta, jonka eteen on tinkimättömästi työskennellyt Hymy-Eikka Uusitalo. Ehkä kuitenkin vain Eikka viettää ko. päivää noissa merkeissä, mutta jo yläkerran neuvosto-taivaassa.

Muita KePun ulkopolitiikan merkkihenkilöitä, osa jo edesmenneitä, ovat mm.

- ruplakassa-Korsimo,
- rauhanpuolustajien Ruokola,
- baltteja kurittava Vanhanen
- presidenttiä vakoillut lyhytkautinen ex. naispääministeri ja
- Vladimirovin kanssa vehkeillyt ikuinen neuvostoystävä Väyrynen, jota maalaisliitto-kepu aikoinaan sinnikkäästi tyrkytti "Suomen" ulkopolitiikan johtoon.

Vaikka Neuvostoliitto on maannut jo liki 30 vuotta haudassaan, sen ikiystävä Maalaisliitto-KePu yhä loppumattomasti syventää neuvostoystävyyttään.

KePun ainoa pelastus on siivota kaikki vanhat kepu-ryssät pois kehitystä jarruttamasta.

Tässä on KePulaisuutta raadollisimmillaan! Kavahtakaa tällaisia kepuli-ryssiä!

Tässä taannoisia Matti Ruokolan ajatuksia.

12.4.1986 IL: ”Länsi-Saksa uhkaa maailmanrauhaa

Lääkintöhallituksen pj. Matti Ruokola (kepu) on viikon kiistelty mies.
Suomen rauhanpuolustajien pj:na hän toi esille sotilaallisen uhkan Länsi-Saksasta ja viittasi yya-sopimukseen NLn kanssa.

Mikä hän on miehiään?

-Joskus kuulee sanottavan, että Saksan osalta yya-sopimus on vanhentunut. Haluan varoittaa tällaisesta.
-Länsi-Saksan toimien takia yya-sopimus on yhtä ajankohtainen kuin sen kirjoittamisen aikaan. Yksikään kirjain ei ole väljähtänyt.
DDR:n Ruokola näkee toisessa valossa kuin Liittotasavallan. Itä-Saksaan ei liity uhkatekijöitä.
-On kysymys Euroopan turvallisuudesta ja Saksan uhkakuvasta, joka on lisääntynyt.
Efta- ja Eureka-jäsenyydet huolestuttavat Ruokolaa.
-Eftassa mon mukana täysivaltaisia Naton jäsenmaita. Ja Eurekalla on sotilaallisia tarkoitusperiä.
-Suomen ja NLn suhteet eivät saa vaarantua. Vaikka maan ulkopoliittinen peruslinja onkin säilynyt, taloudellisten avausten varjolla otetuista liikkeistä länteen on syytä tuntea huolta.
Huolia on muitakin.
-Nuoriso irvailee NLa ja on välinpitämätöntä. Tiedotus on jenkkipainotteista. On käsittämätöntä, ettei kouluissa opeteta venäjää.
Ja Afganistan?
-Emme tunne kaikkia tosiasioita.
Ovatko rauhanpuolustajat koskaan kritisoineet NL:a?
-Ei ole ollut aihetta. Jos NL onkin joskus lisännyt sotilaallista valmiuttaan, se on vain vastannut lännen varustautumiseen. USA:n on vetäydyttävä ensin.”

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

pitäisi myös viettää vuosittain Ruotsalaisuuden päivän lisäksi. Sekä venäläiset että saksalaiset ovat vaikuttaneet suuresti maamme historiaan ja heitä kumpiakin on asunut maassamme ihan merkittäviä määriä historiamme kuluessa.

Viipuri oli ennen itsenäistymistämme kansainvälisin kaupunkimme, jossa useat eurooppalaiset kultuurit kohtasivat. Pietari oli suomalaisille tutumpi kuin Tukholma ja missä se Agricola opiskelikaan, Saksassapa tietenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu