HSL-lippujen hintoihin muutos?

HSL suunnittelee pidempien matkojen kerta- ja kausilippujen hintojen alentamista:

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006283872.html

Keskusteluissa entiset ratikkalippujen käyttäjät "itkevät" vieläkin lipun poistumista!

Miksi heillä pitäisi olla halvempaa kuin muilla lyhyillä matkoilla ja yhdellä kulkuneuvolla kulkevilla? On ihmisiä, jotka kulkevat vain bussilla, vain metrolla tai vain junalla edes vaihtamatta toiseen. Ehkä vain muutaman pysäkin välin, joten eikö heilläkin silloin pitäisi olla halvempi lippu?

A-vyöhykeläiset sanovat, että he liikkuvat vain esim. A-vyöhykkeellä. On myös matkustajia, jotka liikkuvat vain B-vyöhykkeellä, C-vyöhykkeellä jne ja joutuvat silti maksamaan kahdesta vyöhykkeestä.

Ei A-vyöhykeläiset ole sen parempaa väkeä kuin me muut.

Toivotaan, että lippujen hintojen alennus toteutuu suunnitellusti!
20967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Voi mozzarella 😂😂😂😂😅

Äänestä

HSL:än+toiminnasta+muistaakseni+rahoitetaan+jo+380+miljoonaa+vuodessa+verovaroin,+vieläkö+pitää+veronmaksajien+jo+nyt+älytöntä+verokuormaa+lisätä.Verotuksen+kiristys+taas+johtaa+siihen,+että+ihmiset+ovat+entistä+ahtaammalla+ja+tarvitaan+taas+lisää+yhteiskunnan+tukea.Tämä+on+johtanut+jo+siihen,+että+ainoastaan+20+%+meistä+on+nettomaksajia.

Äänestä

Mitättömiä alennuksia, liikaa on vieläkin puolet. Ei nuo kannusta kuin kävelemään tai ajamaan fillarilla.

Äänestä
  • Ei se fillarismi joukkoliikenteen hinnoista johdu.
    Siinä suurin syy homous ja halu keikuttaa persettä ja muutenkin haitata autoliikennettä.

    Karju Heinolasta

    Äänestä

  • Laskeppa mitä oman auton käyttö ja omistaminen maksaa niin huomaat että HSL on erittäin edullinen.

    Äänestä

Taas muiden kuin helsinkiläisten lippujen hinnat laskevat.

Äänestä
  • Mistä päättelet, että ei helsinkiläisten lippujen hinnat laske? Mikäli helsinkiläinen käyttää muuta vyöhykelippua kuin AB lippua niin myös helsinkiläisten lippujen hinnat laskee!

    Tässä lainaus HSL:n sivuilta:
    "Esimerkiksi helsinkiläiset ostavat 27 prosenttia ABC-lipuista ja kolmanneksi eniten ABCD-lippuja keravalaisten ja kirkkonummelalaisten jälkeen."

    Ei espoolaisten tai vantaalaisten lippujen hinnat laske mikäli käyttää vain AB-vyöhykettä tai BC vyöhykettä.

    Miksi vain ja ainoastaan helsinkiläiset pitäisi saada alennusta? Me muut olemme saman arvoisia matkustajia.

    Äänestä

Lentolipun saa halvemmalla kuin HSL biletin 🤣🤣🤣🤣

Äänestä
  • On HSL edullinen tietty oman auton hankintaan ja ylläpitoon verrattuna, mutta kun...Ei se HSL pääkaupunkiseudun ulkopuolelle suuntautuviin matkoihin edullisia palvelujaan tarjoa.
    Julkista liikennettä yleensä käyttävä sidoksissa myös aikatauluihin ja myös niihin tuleviin muutoksiin.
    Fillaristi säiden armoilla ja fillari maksaa käytetyn auton hinnan jo nykyään. Lisäksi siitä saa homon leiman tai köyhän.

    Karju Heinolasta

    Äänestä

Sitten lisää rahastusta.
HSL.Palvelumaksua,palvelumaksun perään.
Mistäs seuraavaksi maksetaan HSL palvelumaksua.

https://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/828456-matkakorttia-lataava-joutuu-jatkossa-maksamaan-palvelumaksun-r-kioskilla-asiakkaat

https://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/828588-myos-hok-elanto-ja-k-ryhma-perivat-maksua-hsln-matkalippujen-latauksesta

Varmaankin seuraavaksi maksetaan bussiin,ratikkaan,metroon menemisestä.
Onko seisomapaikat maksuttomia ja istumapaikoista peritään palvelumaksua.??

Äänestä
  • Kannattaa mennä pummilla, hyvin helppoa.
    Turha maksaa HSL sikahintoja.j

    Äänestä

  • En itsekään tuosta pidä!

    Ostaessasi R-Kioskilta kaukojunan lippuja tai esim. eri tapahtumien lippuja niin niistäkin joutuu maksamaan palvelumaksun.
    Sanonta kuuluu; Ilmaisia lounaita ei ole!

    Pitää tässä selvittää löytyykö HSL:n lippuautomaateista (juna-asemalta) mahdollisuus ostaa kausilippuja itse haluamalleni jaksolle (ei siis aina 30 päivää). Minulla on onnekseni mahdollisuus ostaa myös palvelupisteestä (Vantaa infosta) lippu, mutta silloin on aina sidottu heidän aukioloaikoihin eli sunnuntai ei onnistu. Joskus todennäköisesti joutuu ostamaan palvelumaksulla lipun.

    HSL:n sivuilta netistä ei voi ostaa kausilippua. Ehkä keväällä 2020 se on mahdollista, mutta aluksi vain 30 päivän lippu! Kuka ostaa aina 30 pv:n lipun? Itse en oikeastaan koskaan vaan katson viikonloput ja lomat. Yleensä ostan n. 30-35 pv:n lipun.

    HSL:n olisi pitänyt odottaa korvauksen maksamisen luopumisesta niin kauan kuin netin kautta ei ole mahdollista ostaa kausilippua haluamalleen kaudelle!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kannattaa mennä pummilla, hyvin helppoa.
    Turha maksaa HSL sikahintoja.j

    Pummilla,pummilla.Sitten kun tarkastajatädit hyökkää porukalla sisälle,
    ja kaikkien piletit tsekataan,entäs sitten kun jäät nalkkiin,kun ei lippua löydy.
    Tarkastajatäti kirjoittaa 100€ sakkolapun.Maksat,tai itket ja maksat.Elämä on:D

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pummilla,pummilla.Sitten kun tarkastajatädit hyökkää porukalla sisälle,
    ja kaikkien piletit tsekataan,entäs sitten kun jäät nalkkiin,kun ei lippua löydy.
    Tarkastajatäti kirjoittaa 100€ sakkolapun.Maksat,tai itket ja maksat.Elämä on:D

    Hyvin helppo välttää tämä lähibusseissa ja junissa.
    Ja sporissa.
    Metrossa ei.

    Äänestä

  • R-kioskin+palvelumaksut+löytyvät+nyt+netistä:R-kioskin+latausmaksu+HSL-lipuissa+1.1.2020+alkaenKausilippu:+3,50%+lipun+hinnastaArvolippu:+1€+/kplKerta+–+ja+vuorokausilippu+alle+3€:+0,20€/kplKerta+–+ja+vuorokausilippu+yli+3€:+0,40€/kplHOK-Elannon+ja+K-kauppojen+tietoja+en+löytänyt+netistä+ehkä+ne+jossakin+siellä+on.+Täytyy+varmaan+käydä+kaupoista+kysymyssä.Täällä+Tikkurilassa+on+onneksi+mahdollista+ostaa+myös+muualta+missä+ei+ole+palvelumaksuja+eli+Vantaa+infosta+(Dixissä)+sekä+itse+ladata+lippuautomaatilla.+HSL:n++Lippuautomaatti,+missä+voi+itse+valita+kausilippuun+kauden+pituuden,+löytyy+rautatieaseman+sisältä.++Kaikilla+vain+ei+mahdollisuutta+ostaa+matkalippuja+ilman+palvelumaksuja.Toivotaan,+että+HSL+saisi+vihdoinkin+tämän+vuoden+aikana+nettiostosmahdollisuuden+kuntoon+ja+vielä+niin,+että+kauden+pituuden+voi+itse+valita.

    Äänestä

Tota netissä ostamista on tahkottu jo vuosikausia.
Aina vaan luvataan,luvataan,mutta mitään ei tapahdu.
Et voi ostaa kausilippua.
Et voi ladata kortille arvoa.
Mikä siinä on niin vitun vaikeata saada nämäkin kuntoon.
Vähän väliä uusitaan laitteita,päivitetään järjestelmiä.Kymmeniä miljoonia palaa jokakerta noihin uudistuksiin.

Äänestä

A vyöhyke on aivan naurettava keksintö. Missään muussa Euroopan kaupungissa tuollaista ei taatusti olisi edes harkittu. Hinnoittelukin on hanurista. 2,80 euroa 1-2 pysäkin välistä tai 4 euroa kuskilta ostettuna. Maksukorttijärjestelmäsekoiluun ja maksupäätteisiin on vuosien aikana tuhlattu uskomattomia summia verorahoja, riittääköhän edes 100-150 miljoonaa, epäilen ettei.

Äänestä
  • Lyhyitä matkoja matkustetaan niin B kuin C alueellakin eli on ihmisiä, jotka pysyvät vain sillä yhdellä alueella, mutta joutuvat samalla lailla ostamaan 2-vyöhykkeen lipun.

    Myös he joutuvat maksamaan saman hinnan kuin 1-2 pysäkin välisestä matkasta kuin TE siellä A-vyöhykkeellä. Vai ovatko B tai C vyöhykkeellä asuvat teidän mielestä kaksosluokan kansalaisia?

    Suomessa monilla alueilla joutuu maksamaan matkahuollon taksan mukaisesti eli kilometrien mukaan, joten lyhyemmät matkat ovat kalliimpia kuin meillä täällä pääkaupunkiseudulla.

    Aina on vaihtoehtona se oma kultainen auto!

    Äänestä

HSL:n lippujen hinnat tulisi nostaa vastaamaan kustannuksia eli ainakin 2,5 kertaisiksi.

Äänestä

N. 15% korotus tulossa ab-vyöhykkeen lippuihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

HSL suunnittelee pidempien matkojen kerta- ja kausilippujen hintojen alentamista:

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006283872.html

Keskusteluissa entiset ratikkalippujen käyttäjät "itkevät" vieläkin lipun poistumista!

Miksi heillä pitäisi olla halvempaa kuin muilla lyhyillä matkoilla ja yhdellä kulkuneuvolla kulkevilla? On ihmisiä, jotka kulkevat vain bussilla, vain metrolla tai vain junalla edes vaihtamatta toiseen. Ehkä vain muutaman pysäkin välin, joten eikö heilläkin silloin pitäisi olla halvempi lippu?

A-vyöhykeläiset sanovat, että he liikkuvat vain esim. A-vyöhykkeellä. On myös matkustajia, jotka liikkuvat vain B-vyöhykkeellä, C-vyöhykkeellä jne ja joutuvat silti maksamaan kahdesta vyöhykkeestä.

Ei A-vyöhykeläiset ole sen parempaa väkeä kuin me muut.

Toivotaan, että lippujen hintojen alennus toteutuu suunnitellusti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu