Suomalainen nimi on valtava etu Suomen työmarkkinoilla

""Suomalainen nimi on valtava etu Suomen työmarkkinoilla – tutkija lähetti tuhansia työhakemuksia eri nimillä ja tulokset hätkähdyttävät
“Ei nimi miestä pahenna ellei mies nimeä”, sanoo suomalainen sananlasku.
Käytännössä nimi ratkaisee paljon. Esimerkiksi Abdirashid Mohamedin on Aino Hämäläistä vaikeampi saada Suomessa työpaikka, vaikka Abdirashid ja Aino olisivat täsmälleen yhtä päteviä.
Tähän johtopäätökseen päätyy Koneen säätiön rahoittama tutkimus(siirryt toiseen palveluun), jossa selvitettiin Suomen työmarkkinoilla piilevää syrjintää.""
https://yle.fi/uutiset/3-11023468

Eräitä ulkolaisia syrjitään nimen perusteella jo työpaikkaa hakiessa. Tätä tapahtuu muissakin maissa, esimerkiks Ruotsissa.
Muslimitaustainen nimi vs suomalainen nimi, niin työnantajat valitsee suomalaisen useimmiten vaikka kummallakin on on sama koulutus ja ja sama taito.
Syrjintä on yksi syy miksi eräitten maahanmuuttajien on vaikeaa löytää työpaikkaa

Maahanmuuttaja kärsii usien työttömyyttä nimensä takia. On myös joitakin maahanmuuttajia jotka saattaa muutta nimensä suomalaiseksi jotta saivat helpommin työpaikan.

Kaiken tämän päälle osa kansasta, etenkin nuoremmasta ikäluokasta olevat rääkyvät netissä esim. kuinka muslimit on raiskaajia ja "kehitysmaamaahanmuuttajia" ei saisi ottaa Suomeen raiskaamaan naisia ja tyttöjä.
Nuo huutelijat ei osaa erottaa eroon rikollista tavallisesta normaalista ihmisestä, mutta se ei ole mikään ihme sillä Perussuomalaiset kylvää rasismia ja epäluuloa jatkuvasti netissä maahanmuuttajia vastaan ja myös useat työnantajat syrjii ulkolaista työtähakevaa jos nimi ei ole suomalainen.

Maahanmuuttajilla ei ole helppoa jos nimi vaikuttaa musliminimeltä.

Työttömät maahanmuuttajat tietenkin haluaisi työpaikan ja haluaisivat elättää itse itsensä.
Systemaattinen rasismi hankaluuttaa heidän työpaikan saantia.

Entäs sitten suomalaiset työttömät?
Miksi eivät saa työpaikkaa?

Onneksi on kuitenkin myös kunnollisia työnantajia kuten on kunnollisia kansalaisiakin.
Se on vaan niin, että muukalaisvihamieliset huutelee kovaäänisesti netissä
ja viisaammat kaikkia rakastavat on hiljaisempia :)

16

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valinnanvapaus suomessa

      pitäskö lehtien lopettaa uutisointi mamujen rikoksista voidaan kysyä myös?

      Varmaan on tullut aito ja perusteltu kulttuurin pelko-voiko syyttää kanta-asukkeja siitä?

    • Anonyymi

      nyt pitää erottaa maahanmuuttaja ja maahantuodut kävelijät käsite!

      nuoret miehet sotilaat ryntäys

    • Anonyymi

      Vihreä lanka palaa jo täällä?

      • Anonyymi

        Vihreet sanoi siirtyvänsä someen

        kävi äkkiä


    • Anonyymi

      Aloittaja harjoittaa suoranaista vittuilua.
      Huvinsa kullakin.

      • Anonyymi

        Eikö olisi hyvä idea että matut muuttaisivat nimensä suomalaisiksi? Olisi sitten työmarkkinolla tasavertaiset. Niinhän nämä Suomalaisetkin muka muslimeiksi kääntyneet hörhöt muuttavat sitten nimensä, kun ovat " kääntyneet" islamin uskoon. Kuten esim. Muhamed bin Risto faisal.


    • Anonyymi

      Nykyisin nimenvaihto on ihan rutiininomainen toimenpide
      Voitas ihan hyvin antaa karenssia sellaisille henkilöille jotka ei viitsi työllistymisensä eteen edes nimeä vaihtaa
      Vaihtaahan noi musut ikäänsäkin ihan ilmoitus luonteisena asiana

    • Anonyymi

      Yrittäjä saa vapaasti valita ja palkata sopivin henkilö hommaan. Turha siitä on urputtaa.

    • Anonyymi

      Meidän keskikokoisessa yrityksessä on naispuolinen henkilöstöpäällikkö ja hän palkkaa vain miespuolisia muslimeja ja afrikkalaisia, joten tuo tutkimus on taas puuta heinää. Samassa yrityksessä on siivoojatkin ulkomaalaistaustaisia, mutta ei miehiä.

      • Anonyymi

        Ei se tutkimuksen tulosta muuta, vaikka juttusi olisi totta.


    • Anonyymi

      Yrittäjä tekee valinnan, turha on somalin valittaa, palais kotiin jos ei tyyli kiinosta, täällä kaikkia kantiksiakaan haasteeteluihin oteta saati töihin.

    • Anonyymi

      Valtio maksaa mamujen palkat niin siksi niitä näkyy töissä?

      onko näin? yrittäjälle ei siis kuluja?

      ja äänestimmäkö tuon asian puolesta jos noin on?

    • Anonyymi

      Varmaan "Seijaah" myös käyttäisi Seija-nimeään, jos hakisi töitä Suomessa?

      Mutta kyllä täällä palstalla osataan hurskastella... ;-)

    • Anonyymi

      Onko se ihme jos suomalainen nimi on etusijalla.
      Minä ainakin haluan sellaisia työkavereita, jotka tekee ja osaakin jotain, eikä heitä tarvitse varoa.

    • Anonyymi

      Onko tää sitä samaa kakkaa johon piip julkkikset osallistuivat.Jumaleissön en minäkään ottaisi duuniin ihmistä joka valehtelee cv:ään.Kyllä jokainen täysjärkinen yrittäjä tsiikaa hakijan tiedot ja niin pitääkin.Nää valemediakampanjan tähtiurpot laittoivat seeveehensä firmoja joita ei ole edes olemassakaan ja urpot ihmettelee"miks en päässyt duuniin" onko rotumme syytä tää voi kiesus.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      217
      18102
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      51
      2270
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      1572
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1543
    6. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      152
      1498
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      127
      1427
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1344
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe