Suomalainen nimi on valtava etu Suomen työmarkkinoilla

""Suomalainen nimi on valtava etu Suomen työmarkkinoilla – tutkija lähetti tuhansia työhakemuksia eri nimillä ja tulokset hätkähdyttävät
“Ei nimi miestä pahenna ellei mies nimeä”, sanoo suomalainen sananlasku.
Käytännössä nimi ratkaisee paljon. Esimerkiksi Abdirashid Mohamedin on Aino Hämäläistä vaikeampi saada Suomessa työpaikka, vaikka Abdirashid ja Aino olisivat täsmälleen yhtä päteviä.
Tähän johtopäätökseen päätyy Koneen säätiön rahoittama tutkimus(siirryt toiseen palveluun), jossa selvitettiin Suomen työmarkkinoilla piilevää syrjintää.""
https://yle.fi/uutiset/3-11023468

Eräitä ulkolaisia syrjitään nimen perusteella jo työpaikkaa hakiessa. Tätä tapahtuu muissakin maissa, esimerkiks Ruotsissa.
Muslimitaustainen nimi vs suomalainen nimi, niin työnantajat valitsee suomalaisen useimmiten vaikka kummallakin on on sama koulutus ja ja sama taito.
Syrjintä on yksi syy miksi eräitten maahanmuuttajien on vaikeaa löytää työpaikkaa

Maahanmuuttaja kärsii usien työttömyyttä nimensä takia. On myös joitakin maahanmuuttajia jotka saattaa muutta nimensä suomalaiseksi jotta saivat helpommin työpaikan.

Kaiken tämän päälle osa kansasta, etenkin nuoremmasta ikäluokasta olevat rääkyvät netissä esim. kuinka muslimit on raiskaajia ja "kehitysmaamaahanmuuttajia" ei saisi ottaa Suomeen raiskaamaan naisia ja tyttöjä.
Nuo huutelijat ei osaa erottaa eroon rikollista tavallisesta normaalista ihmisestä, mutta se ei ole mikään ihme sillä Perussuomalaiset kylvää rasismia ja epäluuloa jatkuvasti netissä maahanmuuttajia vastaan ja myös useat työnantajat syrjii ulkolaista työtähakevaa jos nimi ei ole suomalainen.

Maahanmuuttajilla ei ole helppoa jos nimi vaikuttaa musliminimeltä.

Työttömät maahanmuuttajat tietenkin haluaisi työpaikan ja haluaisivat elättää itse itsensä.
Systemaattinen rasismi hankaluuttaa heidän työpaikan saantia.

Entäs sitten suomalaiset työttömät?
Miksi eivät saa työpaikkaa?

Onneksi on kuitenkin myös kunnollisia työnantajia kuten on kunnollisia kansalaisiakin.
Se on vaan niin, että muukalaisvihamieliset huutelee kovaäänisesti netissä
ja viisaammat kaikkia rakastavat on hiljaisempia :)

16

69

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valinnanvapaus suomessa

      pitäskö lehtien lopettaa uutisointi mamujen rikoksista voidaan kysyä myös?

      Varmaan on tullut aito ja perusteltu kulttuurin pelko-voiko syyttää kanta-asukkeja siitä?

    • Anonyymi

      nyt pitää erottaa maahanmuuttaja ja maahantuodut kävelijät käsite!

      nuoret miehet sotilaat ryntäys

    • Anonyymi

      Vihreä lanka palaa jo täällä?

      • Anonyymi

        Vihreet sanoi siirtyvänsä someen

        kävi äkkiä


    • Anonyymi

      Aloittaja harjoittaa suoranaista vittuilua.
      Huvinsa kullakin.

      • Anonyymi

        Eikö olisi hyvä idea että matut muuttaisivat nimensä suomalaisiksi? Olisi sitten työmarkkinolla tasavertaiset. Niinhän nämä Suomalaisetkin muka muslimeiksi kääntyneet hörhöt muuttavat sitten nimensä, kun ovat " kääntyneet" islamin uskoon. Kuten esim. Muhamed bin Risto faisal.


    • Anonyymi

      Nykyisin nimenvaihto on ihan rutiininomainen toimenpide
      Voitas ihan hyvin antaa karenssia sellaisille henkilöille jotka ei viitsi työllistymisensä eteen edes nimeä vaihtaa
      Vaihtaahan noi musut ikäänsäkin ihan ilmoitus luonteisena asiana

    • Anonyymi

      Yrittäjä saa vapaasti valita ja palkata sopivin henkilö hommaan. Turha siitä on urputtaa.

    • Anonyymi

      Meidän keskikokoisessa yrityksessä on naispuolinen henkilöstöpäällikkö ja hän palkkaa vain miespuolisia muslimeja ja afrikkalaisia, joten tuo tutkimus on taas puuta heinää. Samassa yrityksessä on siivoojatkin ulkomaalaistaustaisia, mutta ei miehiä.

      • Anonyymi

        Ei se tutkimuksen tulosta muuta, vaikka juttusi olisi totta.


    • Anonyymi

      Yrittäjä tekee valinnan, turha on somalin valittaa, palais kotiin jos ei tyyli kiinosta, täällä kaikkia kantiksiakaan haasteeteluihin oteta saati töihin.

    • Anonyymi

      Valtio maksaa mamujen palkat niin siksi niitä näkyy töissä?

      onko näin? yrittäjälle ei siis kuluja?

      ja äänestimmäkö tuon asian puolesta jos noin on?

    • Anonyymi

      Varmaan "Seijaah" myös käyttäisi Seija-nimeään, jos hakisi töitä Suomessa?

      Mutta kyllä täällä palstalla osataan hurskastella... ;-)

    • Anonyymi

      Onko se ihme jos suomalainen nimi on etusijalla.
      Minä ainakin haluan sellaisia työkavereita, jotka tekee ja osaakin jotain, eikä heitä tarvitse varoa.

    • Anonyymi

      Onko tää sitä samaa kakkaa johon piip julkkikset osallistuivat.Jumaleissön en minäkään ottaisi duuniin ihmistä joka valehtelee cv:ään.Kyllä jokainen täysjärkinen yrittäjä tsiikaa hakijan tiedot ja niin pitääkin.Nää valemediakampanjan tähtiurpot laittoivat seeveehensä firmoja joita ei ole edes olemassakaan ja urpot ihmettelee"miks en päässyt duuniin" onko rotumme syytä tää voi kiesus.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe