perimä (haloo!)?

jos ainoastaan sairaudet periytyvät (ihmisellä?), miten samassa suvussa voi kulkea samanlaisuutta ulkomuodossa ja ominaisuuksissa? Sattumaa en niele vastaukseksi.
Jos vaihtelu (tai samanlaisuus tässä tapauksessa) on epigeneettistä, miten se eroaa vaikutukseltaan perinteisestä geneettisestä, jos se on kerran periytyvää?

Jos geenit (muuntelu) eivät vaikuta periytymiseen mitenkään, miksi Jumala on luonut siihen monimutkaisen systeemin (meioosi)?
Vai toimiko se aikaisemmin, mutta nyt kun ROT on ihan yksinään keksinyt epigenetiikan sitä ei enää tarvitakaan? ;D
Käytännössä tällainen päättely antaa käteen, että mitään perimää ei ole...

Miten tuntuu että jokin nyt ei stemmaa?
;)

Esim hevosjalostuksessa valitaan väriä, nopeutta, käsiteltävyyttä, rakennetta...Jokin isälinja antaa paljon kestävyyttä ja nopeutta mutta kenkkua luonnetta, jolloin valitaan tammoja jotka periyttävät tunnetusti lunkia luonnetta.

nimin tyhmä kysyy ;)

13

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ROT se aina unohtaa epigeenisyyskiihkoissaan, ettei luonnonvalinnalle perinnöllisyyden mekanismeilla ole mitään merkitystä.

      Se on luonnonvalinnalle yhdenlainen musta laatikko.

      • en tajunnut...


      • Anonyymi

        ROT tuntuu kykenevän käsittämään vain yhden totuuden kerrallaan. Eli jos epigeneesi vaikuttaa fenotyyppiin, niin DNA ei vaikuta. Hänelle ei ole tainnut tulla mieleenkään (lukuisista oikaisuista huolimatta), että sekä epigenetiikka että DNA vaikuttavat fenotyyppiin.

        Fysiikkapalstoilta Vauva lehden keskustelupalstoille ja kaikille mahdollisille niiden väliltä on vuosikausia kirjoitellut Mr. Pressure eli Jukka Savorinen uudesta fysiikastaan. Hänellä on hieno oivallus. Maailmassa vaikuttaa työntävä voima. Hän on käyttänyt varmaan parikymmentä vuotta aktiivisesti aikaansa yrittäessään todistaa, että vetäviä voimia ei ole. Jatkanee samaa jorinaansa hautaan asti.

        Jotenkin tulee ROT mieleen.


      • iowa kirjoitti:

        en tajunnut...

        Luonnonvalinnan raaka-aineeksi riittää minkälainen muuntelu hyvänsä, jopa hankinnainenkin (mutta se ei tietenkään YLEENSÄ periydy...).

        Tuo minun kommentti ei nyt varsininaisen tarkasti liittynyt sinun aloitukseen.

        Mutta oikeasti ROT:lta jää ymmärtämättä kokonaan luonnonvalinnan rooli evoluutiossa, ja sen mukana koko evoluutio.


      • Anonyymi
        kekek-kekek kirjoitti:

        Luonnonvalinnan raaka-aineeksi riittää minkälainen muuntelu hyvänsä, jopa hankinnainenkin (mutta se ei tietenkään YLEENSÄ periydy...).

        Tuo minun kommentti ei nyt varsininaisen tarkasti liittynyt sinun aloitukseen.

        Mutta oikeasti ROT:lta jää ymmärtämättä kokonaan luonnonvalinnan rooli evoluutiossa, ja sen mukana koko evoluutio.

        Darwinin lajien synty, miksi ei Afrikassa ole suuria kissapetoja, jotka eivät elä laumassa.
        Tarvitsee piilottaa saalis puuhun ja ei voi olla liian iso.

        Tiikeri voisi olla Afrikassa, jos eläisi laumassa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Darwinin lajien synty, miksi ei Afrikassa ole suuria kissapetoja, jotka eivät elä laumassa.
        Tarvitsee piilottaa saalis puuhun ja ei voi olla liian iso.

        Tiikeri voisi olla Afrikassa, jos eläisi laumassa.

        Leijonia on vielä Aasiassakin, mutta vähän. Leijonia on joskus olluut Euroopassa asti. Niin, että jos Afrikassa ei muka ole suuria yksineläjä-kissapetoja (leopardi on), niin ei sille tarvi olla mitään evoluutioselitystä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Darwinin lajien synty, miksi ei Afrikassa ole suuria kissapetoja, jotka eivät elä laumassa.
        Tarvitsee piilottaa saalis puuhun ja ei voi olla liian iso.

        Tiikeri voisi olla Afrikassa, jos eläisi laumassa.

        Semmonenkin asia vielä että tiikerihän on metsäeläin, ja leijona elää avoimemmassa maastossa.

        Tässä on tietenkin eroa, että minkälaista metsästystä metsässä ja avomaalla voi harrastaa.

        Laumametsästys sopii tietenkin paremmin avomaalle, ja eihän leijona ole ainoa laumametsästävä nisäkäs Afrikan savanneilla. Hyeena on, ja hyeenakoira.


    • Anonyymi

      Miten te jaksatte väitellä tämän idiootti ROT-henkilön kanssa?

    • Anonyymi

      Raamattu on totta.

      • Anonyymi

        Sanoi sukupuuttoon kuoleva uskovainen, kaikenlaista se evoluutio synnyttääkin.


    • voisiko tuohon saada jotain vivahteita (tai syvennystä)...? Missä mielessä raamattu on kokonaan totta, otatteko kaikki Jumalan antamat käskyt Mooseksen kirjoissakin todesta? Oikeasti, vai ymmärrättekö edes sen verran että ne on aikaansa sidottuja kehoituksia...Ei raamattu ole sananmukaisesti eikä kokonaan totta, vaikka se onkin hengellisesti antoisa niille joita se puhuttelee..

      • Sanoisin, että Raamattu On Hauska.


      • Raamattu on monelle kretulle totta vasta kun siihen on tehty heidän haluamansa korjaukset, lisäykset ja poistot. En usko että yksikään kreationisti tyytyy Raamatun sanaan sellaisenaan - ei ainakaan pysty noudattamaan kaikkia Raamatussa olevia käskyjä eikä yleensä haluakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4800
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1568
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1318
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1161
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1093
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1021
    Aihe