Jo koulussa pienet oppilaat kiusataan rikki sivistysvaltio Suomessa.
Kolmekymppisinä sivistyneet suomalaiset hakeutuvat työkyvyttömyyseläkkeelle mielenterveysongelmien takia.
Sivistyneet suomalaiset vanhukset jätetään hoitamatta, makaamaan omassa paskassaan. Että sellainen sivistysvaltio.
Onko Suomi sivistysvaltio?
10
98
Vastaukset
- Anonyymi
Afrikat jätkät senkun porskuttaa.... tämä lysti maksaa.
Meillä on jumalattomin hallitus historian aikana ja saamme jumalattomimman tulevan presidentin. - Anonyymi
Ihmiset ovat samanlaisia kaikkialla maailmassa. Suomessakin on niin sivistyneitä kuin sivistymättämiäkin. Toiset ovat niin rikki, että katsovat oikeudekseen levittää pahaa oloaan ympäristöön. Toiset ovat sen verran kuosissa, että osaavat hallita negatiivisiakin tunteitaan. Toiset ovat sairaita ja toiset terveitä. Toiset kasvavat vastuullisiksi aikuisiksi ja toiset eivät. Sellaisia ihmiset ovat olleet aikojen alusta.
- Anonyymi
Tarkoitatko, että kaikki sivistysvaltiot ovat samanlaisia kuin Suomi. Miksi niitä sitten kutsutaan sivistysvaltioiksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko, että kaikki sivistysvaltiot ovat samanlaisia kuin Suomi. Miksi niitä sitten kutsutaan sivistysvaltioiksi?
Opettele lukemaan. Puhuin ihmisistä. Sivistystä löytyy kaikkialta kuten sivistymättömyyttäkin. Hämmästyttävintä sivistyksen puute on maassa, jossa on ilmainen koulutus.
Anonyymi kirjoitti:
Opettele lukemaan. Puhuin ihmisistä. Sivistystä löytyy kaikkialta kuten sivistymättömyyttäkin. Hämmästyttävintä sivistyksen puute on maassa, jossa on ilmainen koulutus.
Ihminen ei ole sivistynyt muualla kuin omassa utopiassaan ja järkeä vielä vähemmän.
- Anonyymi
Nykyisin on avioeroja, uusperheitä, lesbo- ja homovanhempia, yksinhuoltajia ym.
Vanhemmat kuuntelevat vain sydämensä ääntä (syntiä).
Kukaan ei ajattele lasten elämää, joka voi olla yhtä helvettiä.
Poliitikot tyrkyttävät lääkkeeksi esikasvatusta ja oppivelvollisuuden pidentämistä eli valtio huolehtisi lasten kasvatuksesta (stalinismia).
Koti on poliitikolle vihon viimeinen kasvatuspaikka! - Anonyymi
Suomen valtiota itseä voidaan ehkä kutsua jonkinlaiseksi sivistysvaltioksi, joskaan tämäkään ei ole ihan faktaa. Suomessa tehdään salassa paljon asioita, jotka eivät kuuluisi sivistysvaltiolle, kuten viranomaisten, piilossa toimiva korruptio. Julkinen kuva on siloiteltu ja valheellinen.
Suomalaista kansaa ei voi kutsua kovinkaan sivistyneeksi. Koulutusta on, mutta ei henkistä sivistystä, kuin harvalla. Korkean koulutuksen ansiosta, nuo samalla henkisesti sivistymättömät pääsevät kuitenkin esille ja vaikuttamaan, niin politiikassa kuin esim. kaikessa kulttuurissakin. Suomalaisen kansan henkinen taso ja julkisesti esiintuotu, nk. kulttuuri (kuten elokuvat, teatteri) ovat suorastaan noloja, aina vaan samaa, eli täyttä ö-luokan roskaa. J. Turkka pilasi suomalaisen teatterin.
Esim. Venäjällä jopa tavallinen rahvas on henkisesti paljon sivistyneemmällä tasolla kuin vastaavat suomalaiset. Vaikka koulutusta on, suomalaisen, nk. roskaväen henkinen taso ei sen mukana.
Pyatnitsky -kansanmusiikkikuoro - (Kolmen hevosen vetämä posti-) "troika":
https://www.youtube.com/watch?v=LRlYr8bmtkY
Kuorolla mahtava ääni ja loppua kohdin pauhaa suoraan kohti taivaita! 🙏
.- Anonyymi
Yhteiskunnallinen yleissivistys on vastalääke vainoharhaan. Suomi on edelleen maailman vähiten korruptoitunein maa. Ainakin mitä tulee valtioon. Valtion toimintaa tarkastetaan sekä sisäisesti että riippumattomien tarkastajien toimesta. Missään ei esim. varojen käyttöä valvota niinkuin valtiolla. Joka pennistä on oltava virallinen kuitti ja selvitys. Ja hyvä niin.
- Anonyymi
Julkinen sektori on kapinallinen rikollislauma.
- Anonyymi
Säälittävää urputusta asiasta, josta et tosiasiassa tiedä yhtikäs mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt213465Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.451702Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191011Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321009- 60987
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22968Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä37839Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173831- 51759
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12693