Vapaakirkon oppi on harhaoppia - pelagiolaisuutta tai arminiolaisuutta

Anonyymi

Vapaakirkossa on korostettu henkilökohtaisen uskonratkaisun tärkeyttä. Mielestäni se on temppu, jolla yritetään jallittaa ihmisiä lain alle, kerskailemaan erinomaisista ratkaisuistaan, jotta rakentaisi "uskoaan" ei kristinuskon perustalle, vaan oman itsensä varaan, omavanhurskaudelle. Raamatun mukaan pelastusta ei saada teoilla. Efesolaiskirje 2.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16067598/ratkaisukristillisyyden-vaaryys

10

1340

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tahallasiko ymmärrät tuon "pelastusta ei saa teoilla" näin hassunkurisesti? Luuletko todella sen tarkoittavan, ettei saa alkaa tietoisesti seurata Jeesusta, tai ei ainakaan millään tavalla saa kokea, että "Jeesus, nyt olen valmis opetuslapseksesi".

      Jokaisella ihmisellä on ollut omanlaisensa kehitys uskonasioiden suhteen. Vaikka olisit koko ikäsi ollut uskossa, etkä osaisi sanoa mitään tiettyä uskoontulohetkeä, olet silti varmaan jossain vaiheessa huomannut uskovasi Jumalaan ja Jeesuksen pelastustyöhön. Oletko siis omasta mielestäsi tehnyt tuolloin "tekoja, joilla ei saa pelastusta"?

      • Anonyymi

        Tuota Jeesuksen seuraamisen asiaa on kommentoitu keskustelussa, johon linkki yllä. Ei ole minulla tarkoitus kopioida samat jaaritukset tähän keskusteluun.


    • Anonyymi

      Vapaakirkko loppuu.

      • Anonyymi

        Mihin se loppuu?
        Sellainen virsi on: "Kaikki loppuu aikanaan. Armonsa ei milloinkaan".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mihin se loppuu?
        Sellainen virsi on: "Kaikki loppuu aikanaan. Armonsa ei milloinkaan".

        Tämä linkki kannattaa katsoa, nämä henkilöt ja liikkeet ovat tehneet paljon pahaa, mys vapaissa suunnissa. https://www.youtube.com/watch?v=3S3IYunQylo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä linkki kannattaa katsoa, nämä henkilöt ja liikkeet ovat tehneet paljon pahaa, mys vapaissa suunnissa. https://www.youtube.com/watch?v=3S3IYunQylo

        Samankaltaisia löytyy vapispastoreista. Kyykäärmeen sikiöitä.


    • Anonyymi

      Varauksellisuus tappaa suhteemme pyhiin. Kirkon kokemuksessa ensisijainen pyhien merkitystä kuvaava sana ei suinkaan ole vain. Jos Jumala itse iloitsee pyhistään ja on antanut heidät meille turvaksi ja puolustajiksi, on suorastaan synti suhtautua epäillen ja ikään kuin puoliteholla pyhiin ihmisiin. Tässä pätee Kristuksen sanat apostoleille: Joka ottaa vastaan teidät, ottaa vastaan minut, ja joka ottaa minut vastaan, ottaa vastaan sen, joka on minut lähettänyt (Matt. 10:40) ja: Joka kuulee teitä, kuulee minua, ja joka hylkää teidät, hylkää minut (Luuk. 10:16). Jos suhteemme pyhiin on halvaantunut, on suhteemme Kirkkoon ja sitä kautta Kristukseen halvaantunut. Pyhissä Kristus ilmestyy, Pyhä Henki saa heissä kasvot, ja Kirkon traditio tulee heissä lihaksi. Pyhät ovat Kirkon jäsenille isosiskoja ja isoveljiä ja Jumalansynnyttäjä Äiti, jonka turviin riennämme kuten pienet lapset. Eikä meidän todellakaan tarvitse pelätä, että Jumala olisi tästä syystä mustasukkainen heille.

    • Arminiolaisuus ei ole harhaoppia (paitsi ääri-kalvinistien mielestä). Tai siis on se osa arminolaisista jotka ei seuraa soteriologiassaan Arminiusta vaan ovat semipelagiolaisia kuten Charles Finney aikanaan.

      Klassinen arminiolaisuus torjuu niin pelagiolaisuuden kuin semipelagiolaisuuden. Esim. Roger Olson (arminiolainen baptisti) on kirjoittanut aiheesta mm. kirjan Arminian Theology - Myths and Realities. Hän kirjoittaa myös blogia patheos.comissa.

      Suomen Vapaakirkkoon mahtuu myös maltilliset kalvinistit, vaikka allekirjoittaneesta vaikuttaa siltä että suurin osa vapislaisista ei ole kalvinisteja. Toki aika moni vapaakirkollinen ei varmaan mieti hirveästi kalvinismi-arminiolaisuus debatteja. Olemme enemmän ortopraksiaa korostava kirkkokunta.

      • Anonyymi

        ??????????????? :-0


      • Anonyymi kirjoitti:

        ??????????????? :-0

        Mikä herätti hämmästystä? :)

        Arminiolaisuus on protestanttisen kristillisyyden yksi teologinen koulukunta. Arminiolaisuus syntyi reformoidun kirkon sisällä. Arminiolaiset näkevät tietyt pelastusopilliset opinkohdat eri tavoin kuin kalvinistit, kuten predestinaation. Täältä voi halutessaan lukaista miten arminiolaiset näkevät predestinaation:

        http://juhamikkonen.blogspot.com/2014/08/soteriologian-ja-hamartiologian.html

        Ortopraksia tarkoittaa oikeaa käytäntöä. Vapaakirkolliset ovat usein aika käytännöllisiä ihmisiä. Asiat kuten lähetystyö ja diakonia ovat lähellä sydämiämme. Ortodoksialla tarkoitetaan usein oikeaa opillista uskonsisältöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      420
      1694
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      767
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      714
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      691
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      645
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      644
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      537
    10. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      30
      502
    Aihe