PS on kokoomuksesta kiistatta vasemmalla - sanoo tutkija

Anonyymi

Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö Juho Rahkosen mukaan perussuomalaisten kannattajakunta muistuttaa SDP:tä.

– Kokoomuksesta katsottuna perussuomalaiset on kiistatta jonkin verran vasemmalla. Yleisesti ottaen Suomen poliittisessa kentässä se on hyvin keskimääräinen puolue. Tällä mittarilla se on keskustavasemmistolainen puolue, Juho Rahkonen arvioi.

Hänen mukaansa perussuomalaiset on ennen kaikkea työväenpuolue. Äänestäjäkunnaltaan puolue muistuttaa Rahkosen mukaan jossain määrin SDP:tä ja jopa vasemmistoliittoa. Tämä selittää myös Juhana Vartiaisen esiin nostamia työmarkkinakantoja. Perussuomalaisten kannattajissa on kuitenkin lisäksi etenkin pienyrittäjistä koostuvaa yrittäjäporukkaa.

– Perussuomalaisten äänestäjäkunta on kaikilta osin hyvin keskimääräistä suomalaista – tavallisia suomalaisia työssäkäyviä ihmisiä.

Perussuomalaisia ei Markku Jokisipilän mielestä myöskään voi missään nimessä pitää äärioikeistona.

– Se ei tähtää vallitsevan yhteiskuntajärjestyksen väkivaltaiseen kumoamiseen ja korvaamiseen jollain toisella hallintomallilla. Humanitäärisen maahanmuuton suhteen sitä voi kuvata radikaalioikeistolaiseksi, mutta puolueen arvojen kokonaisuutta tämäkään termi ei sovellu kuvaamaan.

Siinä typerille vassareille faktaa.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ja johto Hitleriä....

      • Anonyymi

        "PS on kokoomuksesta kiistatta vasemmalla - sanoo tutkija

        Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö Juho Rahkosen mukaan perussuomalaisten kannattajakunta muistuttaa SDP:tä.

        – Kokoomuksesta katsottuna perussuomalaiset on kiistatta jonkin verran vasemmalla. Yleisesti ottaen Suomen poliittisessa kentässä se on hyvin keskimääräinen puolue. Tällä mittarilla se on keskustavasemmistolainen puolue, Juho Rahkonen arvioi.

        Hänen mukaansa perussuomalaiset on ennen kaikkea työväenpuolue. Äänestäjäkunnaltaan puolue muistuttaa Rahkosen mukaan jossain määrin SDP:tä ja jopa vasemmistoliittoa. Tämä selittää myös Juhana Vartiaisen esiin nostamia työmarkkinakantoja. Perussuomalaisten kannattajissa on kuitenkin lisäksi etenkin pienyrittäjistä koostuvaa yrittäjäporukkaa."

        --

        Tätä vasten on vaikea ymmärtää, miten persut asemoituu porvaripuolueeksi, ainakin sen näkyvien jäsenten ja poliitikkojen sekä bloginpitäjien asenteissa. Kokoomus on mieluisin hallituskumppani, kun taas SDP näyttää olevan poliittisesti pahimpia vihamiehiä, siis samojen puolueen näkyvien hahmojen puheissa ja teksteissä. Persujen äänestäjistähän suuri osa on niitä jotka pähkäilevät persujen ja SDP:n välillä, mutta päätyivät persuihin kriittisen maahanmuuttopolitiikan takia, ja myös EU:n yhteisvastuu ja taakanjakopolitiikan takia, jota SDP kannattaa muiden mainstream-puolueiden kokoomuksen, kepun, vihreiden, vasemmistoliiton, RKP:n ja kristillisten tapaan.

        Persujen johto näyttää olevan myös jonkinlainen kevytkokoomus, vaikka äänestäjien enemmistö on enemmänkin SDP:n hyvinvointivaltiodemokraatteja ainoastaan haittamaahanmuutto- ja EU-integraatiokriittisyydellä silattuna, siis kansallismielisyydellä eli isänmaallisuudella.
        Jopa Laura Huhtasaari kertoi Marja Veitolalle Yökylässä ohjelmassa äänestäneensä ennen persuja kokoomusta. Timo Soinihan kertoi olevansa jopa Suomen ainoa republikaani kokoomuksen Kimmo sasin ja elinkeinoelämän & omistajan äänen Matti "Bilderberg" Apusen kanssa. Myös Hakkaraisella ja jopa Halla-aholla on ollut porvaripuheita, jotka eivät sovi yhteen äänestäjäkunnan enemmistön kanssa.

        Mutta niinhän se on että moni kuvittelee olevansa porvari, vaikka todellisuudessa poliittinen mielipide vastaa enemmän SDP:tä. Jotenkin vain sosiaalidemokraatit liitetään sosialismiin, vaikka sosiaalidemokraatti on yhtä vähän sosialismia sosiaalipolitiikka tai sosiologia. SDP puolueena on enemmänkin hyvinvointivaltiodemokraatteja kuin sosialistidemokraatteja.

        Moni luulee olevansa porvari, mutta on tutkijan mukaan väärässä
        https://www.is.fi/politiikka/art-2000006175147.html

        Moni luulee olevansa porvari, mutta on tutkijan mukaan väärässä – suomalaisilla on harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan
        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/moni-luulee-olevansa-porvari-mutta-on-tutkijan-mukaan-vaarassa-suomalaisilla-on-harhaanjohtavia-kasityksia-omasta-poliittisesta-suuntautumisestaan/7482792
        Suomalaisilla on toisinaan harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan, sanoo Åbo Akademin valtio-opin professori Kimmo Grönlund.

        Grönlundin mukaan tutkimuksessa on käynyt ilmi, että moni suomalainen asettaa itsensä vasemmisto–oikeisto-asteikolla porvariksi, mutta samaan aikaan vastaa mielipidekysymyksiin demareiden linjan mukaisesti.

        – He luulevat olevansa porvareita, mutta käytännössä he vastaavat [myöntävästi] tällaisiin kysymyksiin kuin että tuloeroja on tasattava ja että meillä pitää olla lapsilisät ja vanhustenhoito ja sosiaaliturva, Grönlund sanoi Suomi-Areenassa.

        Grönlundin mukaan tämä harhaluulo on ongelma erityisesti SDP:lle, jonka olisi pystyttävä viestimään linjastaan paremmin.

        – Miten Suomessa nämä poliittiset mielikuvat ovat siirtyneet tavallaan erilaiselle uralle kuin Ruotsissa, jossa nämä asiat osataan yhdistää äänestäjien keskuudessa paremmin vasemmistopuolueisiin? Grönlund pohti."

        Kenen joukoissa siis seisot persu?


    • Anonyymi

      Persut on suurin duunaripuolue, sekin sanottiin kerran uutisissa.

    • Anonyymi

      Siirryin kokkareista persujen kannattajaksi, nyky-kokoomus on liikaa rajat auki.

      • Anonyymi

        Kokoomuksesta on tullut muutamassa kuukaudessa maahanmuuttovastainen puolue. Kun seurailee Orpon, Mykkäsen tai Zyskovitsin nykymielipiteitä, hehän voisivat liittyä persuihin huomenna.

        Tämä on hämmentävää, vielä kesällä 2017 kokoomus heitti persut ulos hallituksesta erilaisen arvomaailman vuoksi. Näin ne takit toisilla viuhahtaen kääntyilevät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomuksesta on tullut muutamassa kuukaudessa maahanmuuttovastainen puolue. Kun seurailee Orpon, Mykkäsen tai Zyskovitsin nykymielipiteitä, hehän voisivat liittyä persuihin huomenna.

        Tämä on hämmentävää, vielä kesällä 2017 kokoomus heitti persut ulos hallituksesta erilaisen arvomaailman vuoksi. Näin ne takit toisilla viuhahtaen kääntyilevät.

        Kokoomus puhuu aina yhtä ja tekee toista, muutenhan se olisi varakkaiden ja elinkeinoelämän marginaalipuolue 5-10 %:n kannatuksella. Pääoman puolustajan on aina puhuttava saissea ja paljon, jotta se saa 10-20%:n kannatuksen. Veikkaan että tarvitaan myös oikeisto-omisteinen mainosvaltamedia mediamoguleineen ja Eero Lehden taloustutkimus Oy:n gallupit, että puolue kerää nykyisen kannatuksensa. Suomen kansa tuskin sentään on niin sadomasokistista että äänestää omaa etuaan vastaan ilman suuren rahan mielikuvamainontaa, manipulaatiota ja propagandaa.


    • Perussuomalaiset voisi sijoittaa politiikaltaan lähelle keskustaa..
      -Perussuomalaiset ovat järjellä ja terveellä logiikalla asioihin suhtautuva konstailematon rehellisen työväen puolue..

      Monien muiden puolueiden ongelma vaikuttaisi olevan ratkaisujen ja päätöksien tekeminen aatteellisten, tunnepohjaisten, sekä joissain puolueissa jopa uskonnollisten aatteiden pohjalta.. Tämä on valitettavasti toimimaton tie ajaa järkevää, taloudellisesti kestävää ja hyvinvointiyhteiskuntaa tukevaa politiikkaa tiukkojen resurssien ja kovan kilpailun maailmassa.

    • Anonyymi

      höhhöh, täyttä potaskaa, persut ovat puheenjohtajansa takana 100%sti ja tämä herra halla-aho on äärioikeistolainen mielipiteineen.

      • Anonyymi

        No kerro esimerkkejä siitä?

        Totta kai äärivasurin mielestä persut on äärioikeistolainen.


    • Anonyymi

      Persut keskustavasemmistolainen puolue???? Meillä on nyt keskustavasemmistolainen hallitus, joten persut ovat siis hallituksen tukena (eivät äärioikeistolaisena ole).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      139
      6313
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5237
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      115
      2438
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1188
    Aihe