Veikkauksen hallitukseen on 27.3.2017 pidetyssä yhtiökokouksessa nimetty uudeksi jäseneksi kansanedustaja Ilkka Kanerva. Kanerva on aikaisemmin toiminut yhtiön hallintoneuvoston puheenjohtajana. Hallintoneuvoston uudeksi puheenjohtajaksi nimettiin kansanedustaja Timo Heinonen. Heinonen on aikaisemmin ollut hallintoneuvoston jäsen.
Hallintoneuvostoon nimettiin yhtiökokouksessa lisäksi viisi uutta jäsentä: kansanedustaja Reijo Hongisto, Suomen kansallisoopperan ja -baletin pääjohtaja Gita Kadambi, Allianssin pääsihteeri Anna Munsterhjelm, kansanedustaja Sofia Vikman sekä Suomen Sinfoniaorkesterit ry:n toiminnanjohtaja Helena Värri.
Hallituksen puheenjohtajana jatkaa OTK Olli-Pekka Kallasvuo ja muina jäseninä talous- ja rahoitusjohtaja, KTM Outi Henriksson (Aktia Pankki Oyj), finanssineuvos Minna Pajumaa (valtioneuvoston kanslia), kansanedustaja Tuomo Puumala, itsenäinen neuvonantaja, KTM Hanna Sievinen, kansanedustaja Jutta Urpilainen sekä varatuomari Raimo Vistbacka.
Veikkauksen hallituksen ja hallintoneuvoston kokoonpano ja muut tiedot osoitteessa: https://www.veikkaus.fi/fi/yritys#!/yritystietoa/organisaatio
Veikkauksen hallitus uudistuu rajusti.
Vanhasta 8-hengen hallituksesta puolet saa jatkaa ja puolet joutuu lähtemään.
Kaikki hallituksen poliitikkojäsenet joutuvat jättämään paikkansa, keskiviikkona koolla ollut Veikkauksen yhtiökokous päätti.
Omistajaohjausministeri Sirpa Paatero (sd) kertoi asiasta tiedotustilaisuudessaan torstaina.
Lähtijät ovat kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok), entinen kansanedustaja, valtiosihteeri Tuomo Puumala (kesk), kansanedustaja Jutta Urpilainen (sd) ja entinen perussuomalaisten kansanedustaja Raimo Vistbacka.
Paateron mukaan muutokset hallituksessa ovat seurausta siitä, että Veikkaus muuttui vuoden 2017 alussa ja yhtiö pyrkii nyt entistä vastuullisempaan toimintaan.
Näillä valinnoilla on myöskin haluttu vahvistaa Veikkauksen digipuolta ja Veikkauksen vastuullisuutta ja (torjua) pelihaittaongelmaa.
Hallitukseen nousi kolme uutta jäsentä. He ovat M-Brain Oy:n toimitusjohtaja Christian Cedercreutz, Finnairin kestävästä kehityksestä vastaava johtaja Anne Larilahti sekä Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha A. Panzar.
Paateron mukaan Cedercreutz tuo hallitukseen digiosaamista, Larilahti vastuullisen johtamisen osaamista ja Panzar pelihaittoihin liittyvää osaamista.
Veikkauksen hallituksessa jatkavat hallituksen puheenjohtaja Olli-Pekka Kallasvuo, Minna Pajumaa, Outi Henriksson ja Hanna Sievinen.
Veikkaus, RAY ja Fintoto yhdistyivät 1.1.2017, jolloin syntyi niin sanottu uusi Veikkaus.
TÄÄLTÄ löytyy saajat: https://cms.veikkaus.fi/site/binaries/content/assets/dokumentit/vuosikertomus/2018/veikkaus_corporate-governance_2018.pdf
Veikkauksen " edunsaajat " ei voi olla totta ??
Anonyymi
2
106
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä asia, peliongelmaisille pitää saada parempaa tukea, hehän rahoittavatkin kaiken.
- Anonyymi
Näin on mutta kun ylijäämän vie ELIITTI !!??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan382915Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272824- 1202288
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281422Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631326- 111236
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121063- 74969
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39912Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13782