Huumehörhöilyä!

Kannabiksen puolesta puhujat huutavat suureen ääneen sen käytön ja kasvatuksen puolesta. Väittävät sen olevan "vaaratonta."
Kuitenkin vapaaehtoiseen vieroitushoitoon pyrkii koko ajan enemmän käyttäjiä. Miksi tarvitaan vieroitushoitoa vaarattomalle aineelle? Joku koukussa oleva hörhö voisi vastata. hörhö
658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Viimeeksi poltin 2 päivää sitten ja sanoipa hyvä edesmennyt ystäväni minua hörhöksikin...
No mitäpä haluat kannabiksen polttamisesta tietää muuta kuin että se on Luojan luoma kasvi eikä huume muualla kuin rahanahneiden viranomaisten päässä?

Äänestä
  • No syö, tuskinpa se keltään pois on?
    Sitä varmaan olet kokeillutkin jutuista päätellen , tuskinpa pössyttelyä?

    Äänestä

Vain laillistamisen vastustajat käyttävät sanaa vaaratonta. Rehelliset sanovat vähiten haitallista. Kun saksa laillistaa niin suomen politikkojen on entistä vaikeampi selittää miksi suomalaisia pitää rangaista kannabiksen käytöstä.

Äänestä

Anna pirulle pikkusormi se vie koko käden.

Äänestä
  • Niinhän ne politikot teki kun loivat huumerikollisuuden. Mailman kolmanneksi suurin bisnes heti aseiden ja öljyn jälkeen. Pelkkä huumeongelma ilman rikollisuutta ei olisi läheskään yhtä suuri ongelma. Tätä ei juntit ja politikot halua ymmärtää.

    Äänestä

Vuonna 2001 Portugali muutti radikaalisti huumepolitiikkaansa siirtymällä käyttäjien rankaisemisesta haittojen vähentämiseen. Ensimmäisenä toimenpiteenä dekriminalisoitiin kaikkien huumeiden käyttö ja hallussapito sekä ryhdyttiin tarjoamaan riippuvuudesta kärsiville hoitoa rangaistusten sijaan. Viisi vuotta lain voimaan astumisen jälkeen vuonna 2006 huumekuolemat putosivat Portugalissa 400 vuosittaisesta tapauksesta 290 tapaukseen. Lisäksi uusien HIV-tartuntojen määrät romahtivat 1400 tapauksesta 400 tapaukseen. Laki siis vähensi huomattavasti huumeiden aiheuttamia terveysongelmia, eikä se lisännyt maan pääkaupungin Lissabonin suosiota huumeidenkäyttäjien keskuudessa. Tutkimuksen mukaan laki ei lisännyt huumeiden käyttöä, joka oli jo ennestään alhaisempaa kuin useissa muissa Euroopan maissa.
Yhdistyneiden kansakuntien (YK) Maailman terveysjärjestö WHO teki vuonna 2008 tutkimuksen päihteiden (alkoholi, tupakka, kannabis ja kokaiini) käytön yleisyydestä 17:ssä eri maassa. Päihteiden käytön yleisyyden todettiin vaihtelevan huomattavasti eri maiden välillä, mutta lainsäädännöllä oli vähäinen yhteys huumeiden käytön yleisyyteen
YK:n ihmisoikeusvaltuutettu kehotti loppuvuodesta 2015 YK:n jäsenmaita luopumaan käyttäjien rankaisemisesta, koska se haittaa hoitoon hakeutumista ja pääsemistä ja lisää riskialttiita käyttötapoja
-lähde wikipedia-

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kannabiksen puolesta puhujat huutavat suureen ääneen sen käytön ja kasvatuksen puolesta. Väittävät sen olevan "vaaratonta."
Kuitenkin vapaaehtoiseen vieroitushoitoon pyrkii koko ajan enemmän käyttäjiä. Miksi tarvitaan vieroitushoitoa vaarattomalle aineelle? Joku koukussa oleva hörhö voisi vastata. hörhö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu