Asiasta linkissä. https://yle.fi/uutiset/3-11043266
Linnan kekkerien teema julkistettu
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Juhlan teema tieto, on kaukaa haettu aihe ei sano mitään, parempi olisi ollut
kansan kyykytys... olisi jotain keskusteltavaakin siellä parketilla boolin lomassa.
Joko joku on saanut kutsun baaleihin?
Toivon suuresti, että kirjailija-toimittaja Jessikka Aro saisi tänä vuonna kutsun Linnan juhliin.
Presidentti Niinistö on halunnut niin, että tänä vuonan linnan juhlien teemana on "Tieto ja yhteiskunnallinen keskustalu". Siksi Jessikka sopisi tuonne kuin nenä päähän.
Hän on keskustellut yhteiskunnallisista asioista, kuten Venäjän trolleista ja vihapuheesta laaja-alaisesti ja kattavasti jo koko syksyn ajan.
"Jokainen voi osaltaan edistää kunnioittavaa keskustelukulttuuria sekä vahvistaa luottamusta tietoon ja asiantuntijuuteen, ja mikä olennaisinta, pysyä totuudessa. Tämä rakentaa luottamusta Niinistö sanoo"
Ylen ja hesarin porukkaa ei siis kutsuta tänä vuonna.
Todellisuudessa Niinistön mielipide osuu suoraan persuilijoihin kuin nyrkki silmään.
Niinistö haluaa että kansalaiset luottavat asiantuntijoihin.
Selvennettynä tämä tarkoittaa Niinistön haluavan että virallisten puhuvien päiden horinat otetaan vastaan ilman mitään kritiikkiä
Viralliset oikeinajattelevat asiantuntijat: suluissa erikoisala
-Oula Silvennoinen (kansallismielisyys, äärioikeisto, persut)
-Mika Aaltola (ulkopolitiikka, Venäjä, Yhdysvallat, Lähi-itä)
-Aki Kangasharju (talous, rahapolitiikka)
-Teija Tiilikainen (EU)
-Erna Bodström (pakolais, turvapaikka, ihmisoikeus)
Jatkakaa jos tulee mieleen muita virallisia puhuvia päitä.
Pekka ja Pätkä.
>> Niinistö haluaa että kansalaiset luottavat asiantuntijoihin.
Tuo Niinistön sanoma on täsmälleen sama, jota myös hiilidioksidityttö Greta on jo toista vuotta levittänyt tässä muodossa :
"𝙇𝙞𝙨𝙩𝙚𝙣 𝙩𝙤 𝙏𝙝𝙚 𝙎𝙘𝙞𝙚𝙣𝙘𝙚".
Kyseessä on George Sorosin kampanjatoimistossa kehitetty iskurilause. Sorosin tavoitteena taas ei ole se enempää eikä vähempää kuin Uuden Maailmanhallituksen muodostaminen.
Siinä hallituksessa Sorosin tyyppiset pankkiirimiehet johtavat maailmaa. He päättävät sen kansalaisten elämästä ja kohtaloista.
Mielellään olisi nähnyt, että suomalainen Tasavallan Presidentin instituutio olisi kyennyt pysyttäytymään irti tästä iskulauseesta. Ja sen takana olevista sysimustista tavoitteista.
Mutta millainen mekko? Suosittelisin kalannahka asua ilmaston säästämiseksi.
Naisen tuoksua puunukelle.
Aiotteko todellakin tollottaa kun ikääntyvien naisten käsivarsien läskit loikkuvat?
Toivottavasti Susanna Koskella olisi tänä vuonna nätti, ja naisen kauniit muodot hyvin esiin tuova iltapuku päällänsä.
Kaipaan edelleen sitä Suskin takavuosien asustetta, johon kuului 40.000 € maksanut timanttinen kaulakoriste.