Hiilipankit mullistavat metsänomistuksen logiikan

Anonyymi

Metsänomistajat nauravat matkalla pankkiin: ilmastonmuutos antaa mahdollisuuden tehdä helppoa rahaa. Ja pankista tullessa naurattaa yhä enemmän.

Aukeaa tie helppoon rahaan.
Nielun ylläpitämisestä metsänomistaja, joita Suomessa on kaikkiaan yli 600 000, haluaa saada lähes saman tuoton kuin puiden myynnistä.
Metsäpalvelu Arvometsä osui todelliseen kuumaan perunaan, kun yhtiö lanseerasi tämän vuoden alussa metsäsuunnitelman mukaan tilattavan hiililaskelman. Laskelma kertoo, kuinka paljon metsä sitoo tai vapauttaa hiilidioksidia suunnitelmakauden aikana.

4

125

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen metsäteollisuus etsii kuumeisesti uusia tuotteita, jotka korvaisivat hiipuvat paperit. Yksi otsikoihin noussut tuote on liukosellu, jonka tuotan-to on lisääntynyt maailmalla viime vuosina nopeasti. Stora Enson Uimaharjussa sijaitsevan Enocellin toi-nen sellulinja muutettiin vuonna 2012 tuottamaan liukosellua, ja nyt myös Kemijärvelle suunnitellaan liukosellun tuotantoa.Enocell ei suinkaan ole liukosellun ensimmäinen valmistaja Suomessa. Vielä 1980-luvun alussa sitä tekivät ainakin Rauma-Repola, Ahlström, Serlachius ja Keski-Suomen Selluloosa. Vuosikymmenen puo-Kuva: RosannaWeurlander”Sä ootsilkkii ... yhdestä puusta meidät veistettiin”livälissä tehtaat kuitenkin lopetettiin tai muutettiin tuottamaan sellua paperiteollisuudelle. Vuonna 1991 liukosellun valmistus loppui kokonaan Suomessa. Tauko kotimaisessa tuotannossa kesti siis yli 20 vuotta. Mikä sai Stora Enson palaamaan uusvanhaan tuotteeseen..

      http://www.metla.fi/aikakauskirja/full/ff16/ff163181.pdf

    • Minä tuosta hiilipankista sen verran, että kait sitten hiilipankkiirin pitää olla musta ollakseen edustava... Ja mites se rekrytointi, valkoihoista sortavaa rasismia olisi se, siis rekrytoida mustaa hiilipankkiiria...

    • Anonyymi

      Jos tämä toteutuisi, olisi se lopullinen kuolinisku Suomelle markkinatalousmaana. Toteutuisi se kepulainen onnela; rahaa valtiolta, orjia renkeinä, ja tilaa hengittää, kun väestön määrä putoaisi takaisin sinne tsaarinajan 1,5 miljoonaan.

      Saattaisipa sellaisessa maassa tsaarikin tulla hallitsijana kyseeseen.

      (en nyt laita linkkiä tuon huijarifirman spämmiin, se on cityvirheiden toimesta jo saanut aivan liikaa palstatilaa)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      50
      578
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe