Metsänomistajat nauravat matkalla pankkiin: ilmastonmuutos antaa mahdollisuuden tehdä helppoa rahaa. Ja pankista tullessa naurattaa yhä enemmän.
Aukeaa tie helppoon rahaan.
Nielun ylläpitämisestä metsänomistaja, joita Suomessa on kaikkiaan yli 600 000, haluaa saada lähes saman tuoton kuin puiden myynnistä.
Metsäpalvelu Arvometsä osui todelliseen kuumaan perunaan, kun yhtiö lanseerasi tämän vuoden alussa metsäsuunnitelman mukaan tilattavan hiililaskelman. Laskelma kertoo, kuinka paljon metsä sitoo tai vapauttaa hiilidioksidia suunnitelmakauden aikana.
Hiilipankit mullistavat metsänomistuksen logiikan
4
99
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen metsäteollisuus etsii kuumeisesti uusia tuotteita, jotka korvaisivat hiipuvat paperit. Yksi otsikoihin noussut tuote on liukosellu, jonka tuotan-to on lisääntynyt maailmalla viime vuosina nopeasti. Stora Enson Uimaharjussa sijaitsevan Enocellin toi-nen sellulinja muutettiin vuonna 2012 tuottamaan liukosellua, ja nyt myös Kemijärvelle suunnitellaan liukosellun tuotantoa.Enocell ei suinkaan ole liukosellun ensimmäinen valmistaja Suomessa. Vielä 1980-luvun alussa sitä tekivät ainakin Rauma-Repola, Ahlström, Serlachius ja Keski-Suomen Selluloosa. Vuosikymmenen puo-Kuva: RosannaWeurlander”Sä ootsilkkii ... yhdestä puusta meidät veistettiin”livälissä tehtaat kuitenkin lopetettiin tai muutettiin tuottamaan sellua paperiteollisuudelle. Vuonna 1991 liukosellun valmistus loppui kokonaan Suomessa. Tauko kotimaisessa tuotannossa kesti siis yli 20 vuotta. Mikä sai Stora Enson palaamaan uusvanhaan tuotteeseen..
http://www.metla.fi/aikakauskirja/full/ff16/ff163181.pdf Minä tuosta hiilipankista sen verran, että kait sitten hiilipankkiirin pitää olla musta ollakseen edustava... Ja mites se rekrytointi, valkoihoista sortavaa rasismia olisi se, siis rekrytoida mustaa hiilipankkiiria...
Vaikiaa, niin vaikiaa on tää ihmiselo. Osaa vastata en. Kassellaan me nyt vaan Ameriikan Sipilän tanssahtelua ja naatitaan. Herkkää on. Sniff.
https://www.youtube.com/watch?v=_LXQdz6YF3w
ja tässä vielä kotimaisen ammattilaisen askelia
https://www.youtube.com/watch?v=VakjZqso8Ik
- Anonyymi
Jos tämä toteutuisi, olisi se lopullinen kuolinisku Suomelle markkinatalousmaana. Toteutuisi se kepulainen onnela; rahaa valtiolta, orjia renkeinä, ja tilaa hengittää, kun väestön määrä putoaisi takaisin sinne tsaarinajan 1,5 miljoonaan.
Saattaisipa sellaisessa maassa tsaarikin tulla hallitsijana kyseeseen.
(en nyt laita linkkiä tuon huijarifirman spämmiin, se on cityvirheiden toimesta jo saanut aivan liikaa palstatilaa)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on797655- 747444
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666059Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554956En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204159Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53880- 383562
- 313517
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris982913Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092552