Pesulappu aiheutti somekohun

Anonyymi

”Kyse on mielikuvista”.

https://kangasalansanomat.fi/wp-content/uploads/pesulappu.jpg

Asiaan tartuttiin muun muassa Facebookin ”Rennot feministit” -ryhmässä. Kuvan ryhmään jakanut henkilö kirjoitti tuohtuneensa tekstistä. Hänen mielestään se viestii, että jättämällä kalsarit lattialle lojumaan nainen pesee ne puolestasi.

Hämmentävin yhteydenotto tuli homoyhteisöstä. Yhteydenottajan mukaan kampanja antaa ymmärtää, etteivät homomiehet ole tosimiehiä, Saarni sanoo.

Saarnin mukaan pesulapussa ei oteta millään tapaa kantaa sukupuoleen tai siihen, kuka kalsarit lopulta lattialta poimii. Nostaja voi olla mies itse, hänen puolisonsa sukupuolesta riippumatta, hänen äitinsä, sisaruksensa, siivooja tai vaikkapa lapsi.

– Mielestäni hermostunut reaktio kertoo jotakin ihmisen itsensä ennakkoasenteista. Olisikin hyvä miettiä sitä, miksi minä oletan näin. Lapussa itsessään ei väitetä yhtään mitään, kyse on mielikuvista.

Hän huomauttaa, ettei markkinoinnissa oteta kantaa ihmisten sukupuoliseen, poliittiseen tai uskonnolliseen suuntautumiseen.

Saarnin mukaan vahvat reaktiot kertovat jotakin sekä ihmisen omasta ajatusmaailmasta että nykyajasta.

– Miksi ihmiset hermostuvat nykyään niin helposti ja haluavat päästä lyömään sosiaalisessa mediassa? Asioista halutaan nostaa kohuja, oli kyse sitten markkinoinnista tai esimerkiksi politiikasta, Saarni ihmettelee.

https://kangasalansanomat.fi/tam-silkin-uuden-tuotteen-pesulappu-aiheutti-somekohun-kyse-on-mielikuvista#.XbqWVUzIuQs.facebook

Kalsareiden pesulappua ei olla muuttamassa kohun vuoksi. Keskustelu sai aikaan kuitenkin sen, että nyt suunnitellaan vastaavaa tuotetta myös naisille.

– Alamme todennäköisesti tehdä naisille Alkkareita. Nyt vielä mietimme, lukeeko pesulapussa sama teksti, vai keksitäänkö siihen jotain uutta.

6

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      95 % bambu!?

      KÄTEVÄÄ!

      Sit ku noi reikiintyy, niin nehän voi syöttää PANDOILLE!
      Siis: Haju- ja/tai makuaistinsa menettäneille pandoille.

    • Anonyymi

      PS: ”Hänen mielestään se viestii, että jättämällä kalsarit lattialle lojumaan nainen pesee ne puolestasi.” Ööö!? No shit, Sherockiina! Ja kukas muukaan?

      Ja niihin tuleviin naisten kalsareihin ehdotan et siihen printataan samankaltainen tuotesisältö-litania kuten esim. makkarapaketeissa? :P Kaloreineen päivineen.

    • Anonyymi

      naisten alkkareissa lukee käytettyjen hinta pervoille.

      • Anonyymi

        Siiderivalaan pikkareissa lukee: olen saanut mustaa munaa hinta 10€


    • Anonyymi

      Somekohu tuollaisesta osoittaa että femakot (ja naismaiset miehet) ovat henkisesti pienipyöräisiä mutta ilkeitä ja kiukkuisia kuten kasvissyöjät yleensä.

    • " Mielestäni hermostunut reaktio kertoo jotakin ihmisen itsensä ennakkoasenteista. Olisikin hyvä miettiä sitä, miksi minä oletan näin. Lapussa itsessään ei väitetä yhtään mitään, kyse on mielikuvista."

      Monet naiset käyttävät miesten boxuja, koska ne ovat mukavat jalassa ja kumppanukset voivat myös olla gaykansaa, jossa polyamorisessa suhteessa oleva a-seksuaalipuoliso vie koko osuuskunnan lattialla lojuvia kalsareita pyykkikoriin.

      Ensimmäinen mielikuvani oli arkisesti, että äiti/isä korjaa lapsen kalsongit lattialta ja vie ne likapyykkiin.

      Feministihörhöt vaikuttavat olevan mieleltään hyvin ahdasmielisiä ja putkikatseisia ja sen homohenkilön jännälause vasta hupaisa olikin. Hel*etti soikoon, mitä mielensäpahoittajia =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe