Suomessa on jo 75-76%:n työllisyysaste..

Suomessa on jo työllisyysaste yli 75 prosentin ruotsalaisella mittaustavalla, eli suunnilleen sama 75-76%:n työllisyys kuin Ruotsissa. Ruotsissa sen sijaan työttömyys on Suomea korkeampi.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Totta.

Äänestä
  • Hallituksen tavoite 75 prosentin työllisyysasteesta olisi jo toteutunut ruotsalaisella mittaustavalla
    https://demokraatti.fi/hallituksen-tavoite-75-prosentin-tyollisyysasteesta-olisi-jo-toteutunut-ruotsalaisella-mittaustavalla

    Ruotsin korkeampaa työllisyysastetta selittää suurelta osin erilainen tilastointikäytäntö. Hieman yksinkertaistaen Ruotsissa lasketaan vanhempainvapaalla olevat työllisiksi, kun taas meillä Suomessa ei.

    Jos Suomessa mitattaisiin työllisyysastetta samoin kuin Ruotsissa, Suomen työllisyysaste olisi karkean arvion mukaan 3–4 prosenttiyksikköä korkeampi. Kun muistaa, että työllisyysaste on tällä hetkellä runsas 72 prosenttia, hallituksen tavoite 75 prosentin työllisyysasteesta olisi jo toteutunut ruotsalaisella mittaustavalla

    Muissa Pohjoismaissa osa-aika­työ on tavallisempaa kuin Suomessa. Työn määrällä ei ole merkitystä työllisyysasteen osalta, sillä työlliseksi laskemiseksi riittää yksikin tunti töitä viikossa. Jos työn määrän ottaa huomioon, Suomen koko­aikatyöksi muutettu työllisyysaste onkin jo hyvää Pohjoismaista tasoa."

    Tätä ei Sipilän kepu, Orpon kokoomus, EK, Etla tai Suomen yrittäjät kertoneet, vaikka Ruotsia käytetään suurpääomaa hyödyntävänä esimerkkinä usein.

    Äänestä

Kumma juttu!?

Vaikka maahanmuuton rikkauden takia Ruottissa on esmes poliiseitakin melkeen tuplasti siihen nähden mitä Suomessa!? Johtusko toi siitä et niin moni rikastaja (paljos niit siel oli? Reilu milli?) tekee pimeitä duuneja. Jotka ei sit tietty työllisyystilastoissa näy.

Äänestä
  • Työttömyys on korkea kaikissa Euroopan maissa, joissa Ruotsin tyylinen rikastamispolitiikka. Ruotsin työttömyys kasvaa ja on Suomea korkeampi jo nyt. Mistäköhän johtuisi? Myös rikollisuus on EU-maiden korkein, todella merkillistä, eikö?

    Äänestä

Kyllä+on,+kun+100%+tavoite+lasketaan+kaupan+päälle.+Kadestasadasta+prosentista+puuttuu+vielä+n+24-25%

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomessa on jo työllisyysaste yli 75 prosentin ruotsalaisella mittaustavalla, eli suunnilleen sama 75-76%:n työllisyys kuin Ruotsissa. Ruotsissa sen sijaan työttömyys on Suomea korkeampi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu