Päivi Räsänen ja Perussuomalaiset

Anonyymi

En ole Perussuomalaisia äänestänyt, enkä tiedä äänestyskäyttäytymistäni jatkossakaan. Tutuissani on kuitenkin monia, jotka ajattelevat Perusuomalaisten olevan oikealla asialla. Ehkä jossain määrin näin onkin. Arvomaailma on joissakin asioissa oikean suuntainen.
Luin äsken oheisen Iltasanomien artikkelin: "EDUSKUNNAN toinen varapuhemies Juho Eerola (ps) toruu kristillisdemokraattien eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Päivi Räsästä Raamatun käyttämisestä havaintovälineenä eduskunnan täysistunnossa. "
En tarkalleen tunne eduskunnan ohjeita ja sääntöjä, mutta en anna kovin hyviä pisteitä tällaisesta toiminnasta Eerolalle ja kehoitan muitakin miettimään, onko Perussuomalaisten arvopohja sittenkään kovin varmalla pohjalla. Vai onko kyse enemmän siitä, että yritetään luoda kuva siitä, että näin olisi?
Päivi Räsänen on eduskunnan suoraselkäisimpiä kansanedustajia ja ansaitsisi mieluummin tukea kuin tuollaista Eerolan kaltaista tekopyhää ojennusta. Mitä olen Eerolan harrasteita nähnyt, voi kysyä, onkohan: "Se koira älähtänyt, johon kalikka on kalahtanut?"

15

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaipa tuo liittyy siihen että ei sekoitettaisi uskontoa ja politiikkaa siellä eduskunnassa että pidettäisiin ne selvemmin erillään kuin Räsänen haluaisi asian esittää

    • Anonyymi

      Räsänen puhuu aina paksua tuubaa.

    • Anonyymi

      Uskonto eduskunnassa ei hyvää lupaa. Täytyy muistaa etteivät kristityt ole ainoat jotka voivat opinkappaleitaan esitellä.

      Ei uskovaisena toivoisi että sotaa uskontojen välille ei syntyisi ja Räsäsen kaltaiset hillitsisi itsensä.

      Pidetään raamatut ja koraani sekä muut pyhät kirjat pois eduskunnasta.

    • Raamattu politikon lähdekirjallisuutena ei ole vakuuttava. Sen pohjalta, ettei ihan kritiikittömästi suhtaudu uskonnon ja politiikan sekoittamiseen, ei voi pitää huonona. Olipa sitten Persu tai antipersu.

    • Anonyymi

      Eikö siis kansanedustaja saa ottaa kantaa kirkon toimintaan? Alunperin kommentointi oli kai tapahtunut twitterissä. Sitä ei ainakaan luulisi koskevan edellä kuvatut säännöt.

      • Anonyymi

        Mitä se valtiolle kuuluu, jos Räsästä ahdistaa luterilaisen kirkon harrastama toimintapolitiikka? Räsänen yrittää hakea omalle ahdasmieliselle uskonnäkemykselleen oikeutusta eduskunnasta vaikka asia on selvästi Räsäsen ja luterilaisen kirkon välinen asia. Miksi eduskunnan pitäisi ottaa siihen mitään kantaa? Ai jyrätä luterilainen kirkko?

        Hihhuli nielköön oman tappionsa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä se valtiolle kuuluu, jos Räsästä ahdistaa luterilaisen kirkon harrastama toimintapolitiikka? Räsänen yrittää hakea omalle ahdasmieliselle uskonnäkemykselleen oikeutusta eduskunnasta vaikka asia on selvästi Räsäsen ja luterilaisen kirkon välinen asia. Miksi eduskunnan pitäisi ottaa siihen mitään kantaa? Ai jyrätä luterilainen kirkko?

        Hihhuli nielköön oman tappionsa.

        Päiviä äänestän presidentiksi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päiviä äänestän presidentiksi!

        Ei ole Päivistä siihen hommaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole Päivistä siihen hommaan.

        Monelle uskovaiselle käy juuri noin, että elämänmittainen paatos viimein pehmentää pään..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole Päivistä siihen hommaan.

        Mutta Pekasta on.'
        'Pekka on Suomen seuraava presidentti.


    • Anonyymi

      En ole uskovainen. Olen yhtä kaukana uskosta kun normaali ihminen homoilusta, niin silti olen monesta asiasta kuitenkin Räsäsen kanssa samaa mieltä. Eikä siihen ymmärrykseen raamattua eikä muutakaan satukirjaa vaadita. No sanotann sekin vielä etten ole Perussuomalainen (puolue) kun se on monen mielestä on se peruste että on normaali suomalainen. Voi olla normaali vaikka ei olekaan perussuomalainen. Tietysti jos on vihervassari tai ääiri uskollinen porvari ilman omaa järkeä niin ei myöskään ole normaali tunnetuista syistä.

      • Anonyymi

        Tuttua ja tukevaa tuubaa taas kerran.
        Pitääkö taas muistuttaa, ettei uskavaisuus ei ole normaalia.
        On epänormaalia uskoa tarustoihin. Ja vallankin antaa niiden määrätä elämänsä suunta.

        Normaali ihminen osaa käyttää omia aivojaan ja erottaa huuhaan faktoista.

        Satukirjoja voi viihteenä lukea, jos esim. uni tulee niin paremmin.


      • Anonyymi

        Silloin on jo tuplahörhö, jos on uskovainen, ja vieläpä persu.


    • Anonyymi

      "– Muistutan edustajia siitä, että havaintovälineet puhujapöntössä ovat kiellettyjä, Eerola ohjeisti Räsäsen puheenvuoron jälkeen.

      Eerola tähdentää IS:lle, että havainto- ja tukivälineiden tuominen puhujanpönttöön on yksiselitteisesti kiellettyä.

      – Eräällä edustajalla oli aikoinaan sotilaspassi, jota hän siellä heilutti ja Raamattu on ollut ilmeisesti joskus aikaisemminkin, aina siihen on puututtu. Kokeneellekin edustajalle saattaa käydä lipsauksia, uskon, että Räsänen muistaa tämän tästä edespäin."

      "Päivi Räsänen toisti eduskunnassa rikostutkintaan johtaneen kannanottonsa ja luki Raamattua: ”Minä en tässä peräänny”

      Eduskunnan puhujapöntöstä Päivin oli riskitöntä toistaa tuo kiistanalainen viestinsä, koska puhujapöntössä kansanedustajaa suojaa erityinen laki.

      • Anonyymi

        Se on joku pönttölaki koskeneeko pönttöjä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      166
      6414
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      75
      5310
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3345
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      172
      2672
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2315
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1556
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1306
    Aihe