Lainsäädäntö muuttui jokin aika sitten henkilöasiakkaiden suhteen, että tiskillä pankkiasiointi edellyttää tunnistautumista joko henkilökortilla tai passilla.
Voiko yritysasiakas avata tilin ja asioida kassalla (esimerkiksi tallettaa käteiskaupasta tulleet rahat firmansa tilille) ilman passia tai henkilökorttia, kun yrityksellä on voimassaoleva Y-tunnus ja yritys on kaupparekisterissä?
Passi tietenkin olisi muutoinkin hyvä hankkia, kun edellinen on mennyt vanhaksi, että pääsee käymään Virossa Superalkossa, vaikka Viroonkaan passia tarvitse, mutta vähintään henkilökortti käsittääkseni, se kun taitaa olla Schengen-sopimuspiirissä oleva valtio, niin passi voisi olla ihan kätevä, kun se on tasavertainen henkilökortin kanssa henkilöllisyyden varmentamiseen ja se käy sen lisäksi matkustusasiakirjana.
Pankissa asiointi ilman passia
2
616
Vastaukset
- Anonyymi
Ajokortti kelpaa edelleen tunnistautumisvälineenä pankkikonttoreissa, laki ei siis ole tältä osin muuttunut. Saattaa kuitenkin olla pankkikohtaisia eroavaisuuksia, mitkä hyväksytään ja mitkä ei.
- Anonyymi
Passia ja henkilökorttia tarvitaan lain mukaan vain verkkopankkitunnuksiin liittyen. Ainakin Nordea ja OP antavat tunnistautua kassalla ajokortilla myös.
Sen sijaan sellaisen pankin löytäminen, joka suostuisi vastaanottamaan yrityksen käteistalletuksen tiskillä voi olla astetta haastavampaa. Talletusautomaatit ja yösäilöt on enempi nykypäivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75703
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381