Asiallinen yhteiskuntarauhaa lisäävä keskustelu*

Anonyymi

Hei!

Kaikki te näillä palstoilla kommentoivat henkilöt!
Luodaan tänne rauhallinen asiallinen keskustelukulttuuri.
Sensijaan että postataan muita halventavia kommentteja yritetään löytää asioista kaikki se hyvä mitä ne tuo tullessaan.
Epäkohdat tietysti myös tuodaan julki. Rakentavasti, silloin on helppo ehdottaa korjaavia toimenpiteitä.
Sanoilla on suuri voima, käytetään se voima oikein kaikkien meidän hyväksi.
Halutaanhan me pitää kotimaamme rauhallisena sivistyneenä maana jossa on hyvä elää, kasvaa ja kehittyä ihmisenä ja menestyvänä yhteiskuntana.

15

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannatan!

    • Anonyymi

      Näyttää siltä että on joidenkin puolueiden kannattajia, jotka eivät osaa rakentavaa keskustelua.
      Hukkaan meneen kaikki teidän mollaus postaukset.
      Kukaan rakentavaan keskusteluun pyrkivä ei halua tuhlata aikaansa, vastatakseen törkykommenteihin.
      Se törkytynnyrin pyöritys näkyy sopivan parin vastakkain asettelusta voimansa saavan puolueen edustajille, Pitäkää hyvänänne.

      • Anonyymi

        Mä itseasiassa jaksan, koska välitän ja uskon myös tuovani jotain näille ihmisille, joilla on selkeästi paha olla. On tullut lopulta hyviäkin keskusteluja :)


    • Anonyymi

      Suvi Teräsniska laulaa nenäpäivän lähetyksessä lapselle: "Voi kun oisit viisaampi kuin minä konsanaan, vihaa katkeruutta et tuntis milloinkaan,"
      Nämä sanat kun syöpyis ihmisten sydämiin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Samaa mieltä Sinisten palsta on juuri sitä varten että tänne voi tulla kommentoimaan rauhallisin mielin :)

      Saa sanoa ihan mitä haluaa rauhallisesti, ja sit myöhemmmin kommentoida itse omaan sanomiseensa rauhallisesti

    • Anonyymi

      Hyvä ihminen, muita parempi, oman arvonsa tunteva, lukutaitoinen,toisin kuin ne muut. Rauhallinen ,asiallinen, tyhmänylpeä. Yks hullu ajatus:"Perheet päättävät, miten lapsensa hoitavat." Perheet ovat päättäneet, että se on nainen 97-prosenttisesti, joka jää kotiin.Suomen taantumuksellisin puolue, hyi olkoon!

      • Anonyymi

        Kenenkähän päästä tuli tuo kommentti "hyvä ihminen. muita parempi?"
        Onko mahdollisesti kommentoijan ajatus ei sinisten.
        Sä voit olla se fiksu mies joka hoitaa lasta ensimmäisinä vuosina kotona, niin ei tarvitse muiden perheiden valintoja haukkua.
        Siniset on uudistaja . yksilönvapaus. ei ulkopuolelta pakottava.


    • Anonyymi

      Siniset ovat itse ilmoittaneet, että he ovat muita parempi, ei kaikkia muita, vaan niitä,jotka ovat äänestäneet perussuomalaisia. Siniset tykkäävät, että heillä oli puolue, joka kuului heille, mutta se ryöstettiin. Siniset eivät ymmärrä, että äänestäjät päättävät, ei mikään ylimielinen, itse itsensä korottanut sakki. Jäsenet äänestivät puoluekokouksessä, äänioikeutetut kansalaiset äänestävät vaaleissa niin kuin haluavat ilman ylempää tulevaa ylimielistä opastusta.

      • Anonyymi

        Siniset on kansan ;tavan kansan puolella heidän asioitaan ajavia ja heitä kuuntelevia.

        Nuo höpötykset paremmuudesta on kommentoijan oman pään tuotoksia.

        Sen ps- puolueen piti hajota. Tänäpäivänä sen suunta on liian kova ja kansaa kahtia jakava.

        Sinisen puolueen piti syntyä vastaamaan nykyistä aikaa. Kahden vastakkaisen kansaa jakavan puolueen välille. Sille on tilaus nyt ja tulevina vuosina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siniset on kansan ;tavan kansan puolella heidän asioitaan ajavia ja heitä kuuntelevia.

        Nuo höpötykset paremmuudesta on kommentoijan oman pään tuotoksia.

        Sen ps- puolueen piti hajota. Tänäpäivänä sen suunta on liian kova ja kansaa kahtia jakava.

        Sinisen puolueen piti syntyä vastaamaan nykyistä aikaa. Kahden vastakkaisen kansaa jakavan puolueen välille. Sille on tilaus nyt ja tulevina vuosina.

        Rasismi uutisten mukaan lisääntynyt.


    • Anonyymi

      Sinisestä puolueesta ei saa aikaiseksi kunnon lauluakaan niin kuin kunnon puolueeseen on yhteishengen vahvistamiseen ralleja tehty. Vain tnämä muutamat rikkurin laulut, anna anteeksi Timo että katosin sanomatta sanaakaaan, tai, sininenpuolue putos puusta kaikki kävi kovin äkkiä eikä ole sitten enää nähty Timoa Jaria eikä Sampoa

    • Anonyymi

      Pappi Kuopiosta ilmoitti, että perussuomalaisesta puolueesta siirtyivät sinisiin kaikki lukutaitoiset. En minä sitä sanonut, vaan pappi Kivelä niin sanoi.Ei olla unohdettu, ei.Eikös tuo tarkoita, että ollaan parempia kuin ne, jotka jäivät perussuomalaisiin. Sinisten mielestä näin oli. Aivan naurettava myös se käsimerkki-Tiina. Ja monta muuta juttua. Timokin muka humanisti, ei ole, on naistenvihaaja ja ihmisvastainen. Nyt kuulin, että eduskuntaankin pääsi kristillisten siivellä ensimmäistä kertaa. Ja Tony Halmeen avittamana. Timppa halusi päättää, kenestä tulee puheenjohtaja. Siniset ja Timppa eivät ymmärrä, että kansa päättää. He ovat sitä mieltä, että he päättävät, koska ovat niin hyviä, ei ole rikosrekisteriä,ym. Laitan kohta listan niistä 48 valtuutetusta, luku pienentynyt jo yhdellätoista.Suomessa lähes 8000 valtuutettua eli n 0,5% kannatus sinisillä, sehän vastaa kannatusta eduskuntavaaleissa. Seuraavat kuntavaalit veikkaan nollatulosta. Ja se kodinhoitotuki. Se on n 300 € /kk. Kuka semmosella elää. Vai näpit irti siitä 300€sta. Ihan sama saako sen vai ei, ei riitä elämiseen. Pitäisi saada edes toimeentulotuen verran. Siniset ovat sitä mieltä, että naisen paikka on hellan ja nyrkin välissä. Kukaan mies ei suostu elämään 300 €lla. Sillä kun ei elä.

    • Anonyymi

      Me nuoret siniset haluamme vaikuttaa yhteiskunnassa, omassa kunnassamme.
      Meitä saa äänestää seuraavissa vaaleissa.

    • Anonyymi

      Sinisille on tärkeä että perheet itse saavat päättää pikkulasten hoidosta,
      Perheen tilanteet ovat erilaisia. jos perheeseen tullut pikkuvauva. isompi lapsi voi olla vaikkapa eskarissa, tai osapäivähoidossa. Silloin jää aikaa vauvan hoitamiseen
      Ei kotihoidon tukea ole tarkoitettukaan siihen että sillä elää vuosikausia.
      Kotihoidon tuki on yhdestä alle 3-vuotiaasta 338,34 e/kk
      muista perheen alle 3-vuotiaista lapsista 101,29 e/kk/lapsi
      yli 3-vuotiaista, alle kouluikäisistä lapsista 65,09 e/kk/lapsi.
      Kotihoidontuen hoitolisään vaikuttavat perheen koko ja bruttotulot. Hoitolisä on enintään 181,07 e/.
      Lisäksi useat kunnat maksavat kuntalisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2510
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1353
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1333
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1121
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe