Hyvä on, myönnetään, että Jeesus mahdollisesti oli olemassa...mutta...

Ei ristiinnaulittu ja ylösnöussut, menikö jakeluun?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Pääsiäisiltana Jeesus hirtettiin. 40 päivän ajan ennen teloitusta airut julisti: Hänet tullaan kivittämään, koska hän on harjoittanut noituutta ja vietellyt Israelin luopumukseen.
Kuvaa kolmea niistä neljästä menetelmästä (kivittäminen, polttaminen, kaulan katkaiseminen, kuristaminen), joilla Jeesus tapettiin. Kivitettäessä raskas kivi pudotettiin Jeesuksen rinnan päälle niin että se murskaantui. Poltettaessa Jeesus laskettiin lantaan kainaloita myöten, sitten hänen kaulansa ympärille kiedottiin kangas, jonka päitä vedettiin sen jälkeen vastakkaisiin suuntiin, niin että suu aukesi. Sulaa lyijyä kaadettiin suusta sisään, niin että sisälmykset paloivat (näin tahdottiin polttaa sielu). Kuristaminen samalla systeemillä (kiristämällä lujasti kankaan päitä). Kaula katkaistiin miekalla.

Äänestä

Mitä sitten? Ei ole mitään merkitystä ateismin kannalta oliko Jeesus historiallinen ihminen tai ei. Se ei kuitenkaan jumalia tee oleviksi. Ne joita huolettaa, että ateisteille ei ole asialla merkitystä voivat kaivaa esiin todisteita ja koittaa todistaa jumaliansa. Ei sen kummempaa tarvitse tehdä.

Äänestä
  • Missasit pointin.
    Jeesus oli kuolevainen, joka maatui pois, joten ateistit ovat oikeassa.

    Äänestä

  • On sillä. Kun ei ole mitään todisteita sille että yhtäkään jumalaa on olemassa. Sama koskee Jeesusta. Itse en myöskään usko juuri tuon todistuksen puutteen vuoksi jumaliin eikä myöskään tiede ole pystynyt todistamaan että jumalia on olemassa tai niiden olemassa olo on edes mahdollista. Vielä vähemmän on näkynyt pilvien päällä istumassa ketään valkopartaista Taika-Jimiä hokkuspokkustelemassa vaikka montakertaa olen itsekkin istunut lentokoneessa. Eli se siitä Jeesuksesta. Sadut on satuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Missasit pointin.
    Jeesus oli kuolevainen, joka maatui pois, joten ateistit ovat oikeassa.

    Ei ateisteilla ole mitään yleistä näkemystä Jeesuksesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ateisteilla ole mitään yleistä näkemystä Jeesuksesta.

    Kuka niin on väittänyt ja missä?
    Ihan asiallinen aloitus.
    Oli tai ei ollut olemassa olkiukko Jeesus, hän kuollessaan katosi pois, kuten kaikki elävät olennot, joita maan päällä on ollut.
    Vain jälkeläiset jatkavat omaa elämäänsä, joissain tapauksissa toistaiseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuka niin on väittänyt ja missä?
    Ihan asiallinen aloitus.
    Oli tai ei ollut olemassa olkiukko Jeesus, hän kuollessaan katosi pois, kuten kaikki elävät olennot, joita maan päällä on ollut.
    Vain jälkeläiset jatkavat omaa elämäänsä, joissain tapauksissa toistaiseksi.

    Olet oikeassa. Ei mikään kestä ikuisesti, paitsi maailmankaikkeus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet oikeassa. Ei mikään kestä ikuisesti, paitsi maailmankaikkeus.

    Eikä kestä.
    Lämpökuolemassa katoaa viimeinenkin energiahiukkanen/ väre.

    Äänestä

  • Level 60 ateisti on ikuinen.

    Äänestä

Miten jumalankieltäjä luulee tietävänsä mikä on Jumala?

Jumaluuteen ylösnoussut on hän, joka on oivaltanut oman jumaluutensa. Kristus on hän, joka on noussut maallisuuden yli, päästen taivaaseen elävänä henkenä.

Kuka tahansa historiassa elävä ihminen voi saavuttaa luopumalla itsestään kristus-tason.

Äänestä
  • Määrittele jumalankieltäjä ja jumaluus.

    Äänestä

Jeesus ristiinnaulittiin ja Rooman keisarin äiti löysi sen oikean ristinkin. Itäinen Rooma pysyi pystyssä kun todellisen ristin naula oli keisarin omaisuutta ja kouhitut neuvonantajat, nuo pyhät vahtimassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei ristiinnaulittu ja ylösnöussut, menikö jakeluun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu