Käännytysmetodit

Adventtikirkko tarjoaa monenlaista käännytyskurssia saadakseen lisää käännytysuhreja "seitsemännen päivän" adventismiin. Kurssien jälkeen tulee leiritykset ja johdatus syvemmelle menevään adventtitotuuteen.

Jopa terveysvinkeillä houkutellaan jäseniä.
Sapatti syömiset = amerikkalainen uususkonto SDA sieltä tuhansien lahkojen luvatusta maasta.
Amerikkalaiset käännytysmetodit ovat hyväksihavaittuja ja toimivia SDA organisaatiossa.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Amerikkalaiset käännytysmetodit ovat hyväksihavaittuja ja toimivia SDA organisaatiossa."

Ei enää nykymaailmassa.
Adventtikirkko kasvaa joissain niissä maissa, missä ihmisten sivistystaso on alhainen.
Länsimaissa amerikkalaiset huuhaauskonnot eivät enää pysty yhtä hyvin kusettamaan ihmisiä.

Äänestä
  • Meillä on omat kusettajat ja se näkyy vesilaitoksen näytteistä ja aiheuttaja on huumeet.
    Siis mielestäsi ihannevaltion näkyvyys!
    Uutisextra 02.11.2019 19:10 - 19:25 MTV3
    tänään poliisiylijohtaja toi asiaa esiin.

    Tuntuuko tuo huumekusetus paremmalta kuseskelulta, kun uskonnosta puhut kusetuksena.

    Mietipä historiamies- Keskisarjan mietettä uskonnosta.

    Keskisarjan Suomi on paljolti uskonnon hedelmä: lukutaito olisi jäänyt ilman uskonpuhdistusta sata tai kaksisataa vuotta muista sivistysvaltioista jälkeen, ja äidinkieli on kiitollisuudenvelassa teologi Mikael Agricolalle ja kumppaneille.

    – Dynaamisen ja suvaitsevan kirkon papit eivät olleet 1800-luvulla mitään jääriä, vaan pappi oli yleensä kylän fiksuin ihminen, joka kokeili perunan viljelyä, tilasi sanomalehtiä ja auttoi kansakoulun perustamisessa, Keskisarja sanoo.

    – Monessa muussa uskonnossa papit ovat jarruja ja pahan lähettiläitä, hän väittää.

    Pyhien kirjoitusten vertaileminen on Keskisarjan mielestä yhdentekevää saivartelua. Häntä kiinnostaa sen sijaan, miten uskonto vaikuttaa käytännössä kansan elämään, sillä hedelmistään puu tunnetaan.

    Keskisarja sanoo olevansa monista asioista kirkon kanssa eri mieltä kuten moni muukin Suomessa kirkkoon kuuluvasta 76 prosentista.

    – Kirkolta on itsetunto hieman kateissa. Ihan turhaan, sillä Suomen malli on sielujen ja yhteiskunnan kannalta paras uskonto. Uskonnot eivät ole tasa-arvoisia vaan jotkut ovat todempia kuin toiset. En palvo monikulttuurin Molokia.

    tämä leike kirkko ja kaupunkilehdestä.
    Ihmishistorioitsija Teemu Keskisarja etsii kadonnutta aikaa- artikkelista

    Äänestä

Adventtikirkolla -seurakunnilla on tarjota hengellisellä Raamatun Jeesus evankeliumin uskonnon arvolle -arvoille pyhä alusta kansalaisten hengelliselle arvo-järjestö-seurakunta harrastus-vakaumus-arvo toiminnalle kyllä.

Adventtikirkon Raamatun tutkimus on ollut aina erinomaisen hyvää.
Adventtikirkko ei ole yhtynyt arvoissaan maailman syntiin.

Missä ihmisiä on aina ihmisten inhimillinen vajaus verrattuna taivaallisiin. Ristiriitoja ihmiset itse aiheuttavat ja kokevat toistensa kanssa.

Huipputeologikin on evankeliumin palveluksessa vajaa, ja ihmisen inhimillisten vajauksien heikentämä taivaallisiin verrattuna.

Ihmiseltä vaaditaan enkelin ominaisuudet, mutta ihmisenkeleitä ei ole olemassa.

Kirjoitti kirjautumatta Jaxinhotelli.

Äänestä
  • Joo, jag minun itte kirjoittama. Vahvistan jag minä itte.

    Äänestä

  • Jaxinhotelli kirjoitti:

    Joo, jag minun itte kirjoittama. Vahvistan jag minä itte.

    Siltä se kyllä vaikuttikin.

    Äänestä

Aloittajalta unohtui täysin eräs tärkeä/törkeä käännytysmenelemä, jota adventtikirkko mielellään harrastaa kalastaessaan tulevaisuuden maksavia asiakkaitaan.

Nimittäin lapsiin kohdistuva henkinen väkivalta/pakkovalta. Käytössä ovat nimittäin lapsikasteet.
Lapsia aivopestään sokaistujen vanhempiensa silmien alla.
Lastenluokat ovat aivopesutilaisuuksia ja myöhemmin kuvioon astuvat ahneet pastorit, jotka ehdottavat, että lapsi tulee laittaa adventtikirkon sisäoppilaitokseen saamaan lisää aivopesua, että lapsesta saadaan tulevaisuudessa hyvä ja nöyrä lahkon vedätettävä.

Äänestä
  • Adventismin kasvatusperiaatteisiin kuuluu olennaisesti omat sisäoppilaitokset.

    Äänestä

Aloittajan typerä suunsoittaminen on tasan kakaran tasolla olevan ihmisen toimintaa.

Äänestä
  • Olet käännytetty Adventtikirkon jäseneksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Adventtikirkko tarjoaa monenlaista käännytyskurssia saadakseen lisää käännytysuhreja "seitsemännen päivän" adventismiin. Kurssien jälkeen tulee leiritykset ja johdatus syvemmelle menevään adventtitotuuteen.

Jopa terveysvinkeillä houkutellaan jäseniä.
Sapatti syömiset = amerikkalainen uususkonto SDA sieltä tuhansien lahkojen luvatusta maasta.
Amerikkalaiset käännytysmetodit ovat hyväksihavaittuja ja toimivia SDA organisaatiossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu