Suomessa on tuhansia superrikaita

jotka nostavat pelkkiä palkkatuloja kevyemmin verotettuja pääomatuloja. Linkki ylen tekstitv:n sivu 103 tänään.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Hyvä että tuli julkisuuteen tuokin asia.

Äänestä

Aloittajan persaukisuus lienee rikkaiden syytä.

Suomi pyörii pitkälti kyseisten rikkaiden sijoituksilla.

Äänestä
  • Ei en sijoita tuotantoon vaan kiinteistöihin. Kokoomuslainen jauhaa taas kateusmantraansa.

    Äänestä

Suomessa ovat tuloerot räjähtäneet käsiin. On paljon rikkaita, superrikkaitakin ja sitten on näitä täysin tulottomia. Suomessa elää yli 100 000 ihmistä ilman minkäänlaisia tuloja!!!

Äänestä
  • Suomi ei ole enää vuosikymmeniin ollut pohjoismainen hyvinvointivaltio.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomi ei ole enää vuosikymmeniin ollut pohjoismainen hyvinvointivaltio.

    Sitten kannattaa muuttaa vaikka Irakiin, jos Suomi on kerran huono maa asua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitten kannattaa muuttaa vaikka Irakiin, jos Suomi on kerran huono maa asua.

    En muuta Irakiin koska en ole irakilainen vaan suomalainen. Muuta itse jos Irakia ihannoit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En muuta Irakiin koska en ole irakilainen vaan suomalainen. Muuta itse jos Irakia ihannoit.

    Sille pitäisi ruuvata kelkka-anturat kankkuun ja työntää Irakiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sille pitäisi ruuvata kelkka-anturat kankkuun ja työntää Irakiin.

    Juu sinne vaan persuporvari.

    Äänestä

  • Asiaa.

    Äänestä

Suomessa on esimerkiksi naapurimaihin verrattuna SÄÄLITTÄVÄN vähän todella rikkaita. Ja kun kateelliset niidenkin vähien verot nostaa yli 100 prosenttiin, niin on siinä sitten vähemmän ansaitsevilla maksamista. Onnea vain agendalle.

Äänestä
  • Tyypillistä kokoomuspropagandaa joka aina vähättelee Suomen rikkaiden todellista määrää mutta onneksi tuota kitinää ei kukaan enää nyy Suomessa usko.

    Äänestä

R-kioskin myyjäkin on varmaan aloitajan mielestä rikas. Ne oikeasti vähän rikkaammat maksavat niidenkin elämisen ja hoidon, joilla itsellä ei ole yhtään mitään. Vain tuulen huuhtoma takamus. Kannattaisi rakastaa rikkaita, koska ilman niitä olisi surullinen vaihtehto vastassa (jokainen joutuisi itse työllään leipänsä maksamaan).

Äänestä

Ei ole helppoa olla todella rikas. Koko ajan joutuu miettimään kuinka rikastuisi enemmän ja maksaisi veroja vähemmän.. Siitä saa vatsahaavan ja ajan mittaan sydärinkin. Helpompaa olla huolettomasti köyhä, hyvin toimeentuleva uussuomalainen. Ei tuloja mutta ei menojakaan, siitä pitävät rikkaat veronmaksajat huolen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

jotka nostavat pelkkiä palkkatuloja kevyemmin verotettuja pääomatuloja. Linkki ylen tekstitv:n sivu 103 tänään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu