Kumpi mobil öljyistä on parempi, mobil 1 fs 0w-40 vai mobil super 3000 x1 5w-40. Molemmat on täyssynteettisiä ja suositellaan samanlaisille ajoneuvoille, hintakin melkein sama. Täältä löytyy varmaan tietämystä näiden eroista ja paremmuudesta.
Kumpi mobil?
10
1478
Vastaukset
- Anonyymi
Niillähän on eri luokitukset, siinä se ero:
Mobil 1 FS 0W-40:
API SN, SM, SL, SJ
ACEA A3/B3, A3/B4
MB-Approval 229.3
MB-Approval 229.5
VW 502 00/505 00
PORSCHE A40
Nissan Genuine Performances
ExxonMobilin mukaan Mobil 1 FS 0W-40 on seuraavaa laatutasoa:
API CF
VW 503 01
FIAT 9.55535-M2
Mobil 3000 x1 5w-40:
API SN/SM/CF
ACEA A3/B3, A3/B4
BMW Longlife-01
OPEL GM-LL-B-025
PORSCHE A40
MB 229.3
VW 505 00/502 00
Peugeot/Citroen B71 2296
Renault RN0710 / RN0700 - Anonyymi
Mobil 1 on parempi. Esim. tuo MB-Approval 229.5 on varsin vaativa luokitus, joka super 3000:sta puuttuu.
- Anonyymi
MB-Approval 229.5 tarkoittaa hitusen parempaa mäntien puhtauttaa ja sakan muodostumisen estoa kuin Mobil 3000 luokitukset. Ei kovin paljon vaativampi.
- Anonyymi
Mobil 1 on mobili "ykkösöljy eli aidosti täyssynteettinen.
Mobil Super öljyt ovat mobilin "kakkosöljyjä" jota ovat siis vain "täyssynteettisiä".
Vähän kuten TB Diamond Teboilin ykkösöjy ja Gold S vähän halvempi vähemmän täyssynteettinen kakkosöljy.
Ei Mobil Super huonoa kuitenkaan ole, vanhempaa autoon missä ei niin pitkät vaihtovälit varmasti hyvä valinta. Jos parasta haluaa niin sitten Mobil 1.- Anonyymi
Mitä tarkoittaa aidosti täyssynteettinen tai "täyssynteettinen".
PAO öljyjä ei ole ollut enää vuosiin, näissä hintaluokissa, ei edes Mobil 1.
Joten... ei se ero mistään synteettisyydestä tule, on se sitten aidosti tai ei. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoittaa aidosti täyssynteettinen tai "täyssynteettinen".
PAO öljyjä ei ole ollut enää vuosiin, näissä hintaluokissa, ei edes Mobil 1.
Joten... ei se ero mistään synteettisyydestä tule, on se sitten aidosti tai ei.Laitatko linkkiä tähän tietoon ettei sisällä aidosti synteettisiä perusöljyjä? Enpä tiedä PAO-öljyjen harvinaisuudesta, omassa vaihdelaatikossa Castrolin PAO koska öljyn Ford-luokitus vaatii että tehty oikeasti synteettisistä perusöljyistä.
Oli miten oli, on Mobil1 silti enemmän synteettinen kuin Super.
- Anonyymi
Riippuu täysin, mihin olet sitä tunkemassa. Polkupyörä on hieno rakennus.
- Anonyymi
Jos autosi moottorissa voi käyttää 0W öljyjä (kts. ohjekirjasta öljyn luokitus ja viskositeetti suositus), niin ehdottomasti Mobil 1 FS 0W40. Itse olen käyttänyt juuri tätä eikä moottorin kulumisesta tietoakaan yli 200 000 km mittarissa. 0w viskositeetti auttaa kylmäkäynnistyksissä suojaamaan moottorin kulumista ja 40 visositeetti kestää hyvin rasitusta ja kuumia olosuhteita. Ellei 0w vikositeetti käy niin Castrolilta voi katella löytyykö magnatec tuotesarjassa käypäää vaihtoehtoa 5w40 tai 5w30 vikositeettin öljyissä ( eli tarkasta täsmääkö öljyn luokitukset ) Castrolin Magnatec-öljyt auttavat myös ehkäisemään kylmäkäynnistyksen aiheuttamaa moottorin kulumista omalla tavallaan vaikka viskositeetin kylmäalue alkaakin 5W.
- Anonyymi
"Itse olen käyttänyt juuri tätä eikä moottorin kulumisesta tietoakaan yli 200 000 km mittarissa. "
Olet siis purkanut moottorin ja mitannut erilaisten komponenttien kuluman. Aika harva vaivautuu tuollaista tekemään. - Anonyymi
Ei mikään varsinaisesti estä laittamasta 0w vaikka ohjekirjassa lukee 5w, ei siitä mitään haittaa voi olla että öljy voitelee paremmin kylmänä. Jos vaatimus 5w40, ihan hyvin voi laittaa 0w40 vaikkei 0w40 olisi mainittu ohjekirjassa. Tärkeintä että kuumaviskositeetti oikea ja että API/ACEA luokat täyttyy.
Nuo Castrolit ei pysy koneessa, suosittelen Mobilia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879