https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006296374.html
No onpas poliiseilla melkoinen kahvikassa, kun satasia siellä kolikkojen seassa ja lappuja voi noukkia jopa omaan käyttöön.
Poliisien kahvikassa
12
111
Vastaukset
- Anonyymi
Niin on tosi outoa. SIinä olisi kerrankin Ohisalolle työ kun tutkii poliisien kahvikassan suuruutta ja laatua.
- Anonyymi
Jollakin juopolla lienee "unohtunut" juoppoputkaan tuo seteli.. Monet humalaiset kadottaa tavaroitaan ja rahojaan putkareissun yhteydessä.
- Anonyymi
Seuraavan kerran kun lähden kaupungille ryyppäämään niin teippailen väärennettyjä seteleitä vaatteiden sisäpuolelle, hankkiudun tahallaan putkaan, ja aamulla kun pääsen putkasta niin "unohdan" seteleitä muutaman sinne, saas nähdä käryääkö kytät sitten uudestaan väärennettyjen setelien käytöstä kahvirahana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seuraavan kerran kun lähden kaupungille ryyppäämään niin teippailen väärennettyjä seteleitä vaatteiden sisäpuolelle, hankkiudun tahallaan putkaan, ja aamulla kun pääsen putkasta niin "unohdan" seteleitä muutaman sinne, saas nähdä käryääkö kytät sitten uudestaan väärennettyjen setelien käytöstä kahvirahana.
Eiköhän ne häviä sieltä takin sisältä ns. parempiin taskuihin ihan unohtamattakin.
- Anonyymi
Olisko veloitettu asiakasta aiheutetuista kuluista
- Anonyymi
Ja miksi joku random poliisi olisi saanut sieltä kassasta peräti satasen? Sontaa syöttävät kuten poliisit yleensä, suojelevat toinen toisiaan. Seteli lienee samasta takavarikkohuoneesta, josta käyttämänsä huumeetkin ovat?
- Anonyymi
Noita seteleitä lienee tehty useita. Osa on jo ehkä löytynytkin ja osa löytyy lähiaikoina. Jotain paljastuu. Vaihtoehtoja on rajattomasti.
- Anonyymi
Kuinka moni kuvittelee tietävänsä mikä on "kahvikassa"?
Kuinka moni oikeasti tietää, mitä sillä tässä yhteydessä tarkoitetaan?
Mikä on "poliisin kahvikassa" ja missä se sijaitsee? Mikä on "kahvilan kahvikassa" ja missä se sijaitsee. Mikä on "Lahden poliisilaitoksen kahvikassa" ja miten se eroaa "Lahden poliisiaseman kahvikassasta"? Huoltoaseman kahvilan kassan ja kassatyöntekijän kyllä ymmärtää.
Ja jos tutkinnanjohtaja pystyy muodostamaan virkkeen (IL): "Kahvikassa toimii usein niin, että jos joku käyttää pankkikorttia, hän voi ottaa sen vastaavasti käteisenä pois.",
ja joku toimittaja sen julkaisee, niin jotain on jossakin pahasti pielessä. Molempin kannattaisi harkita alan vaihtoa. Samassa artikkelissa sama toimittaja kertoo "Lahdessa poliisin kassasta löytynyt väärä satanen". Kuka "löytänyt" ja mistä ja missä? Oikeasti!- Anonyymi
Vilkaisin asiaa hiukan Googlella. Kaikki perustuu vain paikallislehden ESS pikkujuttuun. Pari iltapäivälehteä on sitä juttua lainannut. Kaikki muut vaikenevat. Lisätietoa on saatu ao poliisilta muutaman välikäden kautta. Tutkinnanjohtaja on lisännyt toimittajien avustamana joitain arveluitaan ja luulojaan ja kuvitelmiaan yms puppua. Missään vaiheessa ei varmastikaaan yksikään henkilö ole pystynyt muodostamaan ensimmäistäkään ymmärrettävää kokonaista lausetta. Kyse oli huoltoaseman myyntitiskin kassasta, eikä mistään huoltoaseman kahvilasta.
Oikeaa tietoa ei ole muilla kuin ao poliisilla, ja hän ei kaikkea ihan heti kerro. Ei ehkä koskaan.
- Anonyymi
Niillä taitaa olla norsunpeppu kahvia kun satasen seteleitä tarvitaan kahvikassassa.
Sehän on vielä kallimpaa kuin sivettikissakahvi. - Anonyymi
Kytät varastaa takavarikoidut (väärennetyt) rahat, huumeet, mömmöt, alkoholin ja kaiken mahdollisen, välillä sitten jäävät jostain kiinnikin.
- Anonyymi
Tuo on muuten totta. Aikoinaan salattiin kuinka poliisit varastivat monen inhoamalta Jammu Siltavuorelta tämän kassakaapin sisällön.
Paljon muutakin pahaa tekevät ja siksi joutuvat pukeutumaan haarniskaan ettei tule paskaa niskaa kentällä
Mutta vapaalla kyttälöinen on baarissa vähäs kuin
suojaukset alhaalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 666391
- 715818
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1345045- 624035
- 143895
- 383309
- 713093
- 642957
- 792725
- 492027