On tehty ehdotus energiansäästöinvestointien tukemiseksi. Ehdotus perustuu melkoiseen byrokratiaan, mikä tarkoittaa sitä, että odotukset eivät toteudu. Investoinnit eivät toteudu.
Jos halutaan, että omakotitaloihin, rivitaloihin jne. ostetaan ilmalämpöpumppuja, vesi-ilmalämpöpumppuja ja siirrytään maalämpöön, niin tällaisten koneiden ja laitteiden hankinnan tuki pitää toteuttaa matalan kynnyksen periaatteella. Tuen saanniin pitää olla yhtä helppoa kuin autojen romutuspalkkion saaminen. Asiakas saa tuen heti kaupan yhteydessä ja kauppias hakee tuen viranomaiselta. Näin byrokratiaa oikaistaan ja tukihakemuksien määrä putoaa olennaisesti, kun kauppias hakee useamman laitteen tuen samalla kertaa.
Jos tuen saanti on helppoa, niin sitä käytetään. Muuten ei kauppoja synny ja valtakunnalliset energiansäästötavoitteet jäävät saavuttamatta.
Kuvatunlaisten laitteiden käyttöönotto pienentää energiankulutusta. Erillisiä perusteluja ja laskelmia ei tarvita. Motiva on selvittänyt eri laitteiden vaikutukset tyyppitaloissa. Säästöjä syntyy.
Tuet voisivat olla esimerkiksi: ilmalämpöpumppu 500 euroa, ilma-vesilämpöpumppu 2000 euroa, maalämpöpumppu 4000 euroa.
Tuki ilmalämpöpumppujen ym. hankintaan
Anonyymi
1
213
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tuki tulee niin kyllä se siirtyy suoraan pumppujen hankintahintoihin kuten kotitalousvähennyksessäkin kävi. Enemmänhän pumppufirmat kauppaavat kotitalousvähennystä kun itse tuotetta. Tällä hetkellä on ilmalämpöpumppujen kuoletusaika jo lähes kymmene vuotta joten hankinta on hyvin kyseenalainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949417Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki754915Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.494596Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82378Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001586- 431410
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota531320Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.451212