Käytän välillä taksia. Tilaan sen useimmiten Taksi Helsingistä, koska se on alueen isoin välittäjä. Nyt on ilmaantunut ongelma. Eräs Taksi Helsingin kuljettaja on sanonut, että kaikki persut ja persuja äänestäneet ovat rasisteja ja että hän ei kyyditse rasisteja. Onko minun taksia tilatessani kerrottava, että olen rasisti, jotta en saa vahingossakaan kyseisen kuljettajan autoa?
Johtuuko tällainen ongelma mahdollisesti Bernerin aikaansaamista taksilaeista?
Johtuuko tällainen ongelma mahdollisesti Bernerin aikaansaamista taksilaeista?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse olen monesti miettinyt sitä voiko taksia tilatessaan pyytää valkoihoista kuskia vai onko sekin rasismia. Minusta ainoa oikea taksi on : Musta Mersu ja valkoinen kuski. Näin se vaan on vuosien kokemuksella.
Joo se on näin....Husulla on aikaa maanantahin asti kertoa tarinoitaan...heh heh....onko Suurvisiiri Arvo Pohjalla myös sama matka ja koukaten vielä Al Taee eikun Risto Reipas kyytiin.....Tuppuraisen kautta.
Pyydä ruotsinkielentaitoinen kuljettaja niin säästyt monelta
Valikoin taksin varmistaakseni pääsyn haluamaani paikkaan, rasismikorttia heiluttelevat ja asiakkaita raiskaavat jätän rauhaan.
Asiakas päättää keneltä ostaa tarvistemaansa palvelua, suosin suomalaista.
Taksilain muutoksella ei saatu muuta kuin tihutyötä tehtyä Suomeen, kuinkas muutenkaan, kun asian taustalla oli älynväläyttelijä perneri ja kepu.
Nyt joka kaupungissa näyttää olevan saman yritysketjun autot ajossa, on "Taxi Helsinki", on "Taxi Tampere", on "Taxi Turku", on "Taxi Hämeenlinna". jne... Suomeen syntyi yksi iso monopoli, joka oli suunniteltu etukäteen ja kaikki kohelot päästettiin rattiin, tänä kesänä kahdesti meinasi tuon ketjun taksit ajaa päälle.
Pyydä kuljettaja joka puhuu ruotsia
Taksi Helsinki ei kuulu minun takseihin niin kauan kuin tuo Husu saa olla siellä hommissa. Mutta heti sen jälkeen kun Husu on saanut kenkää, niin kyllä palaan käyttämään sitä.