Kehitysavun jakaminen lopetettava

Anonyymi

Suomen kehitysaputoiminta on täysin epäonnistunutta. Nykymuodossaan kaikki kehitysavut tulisi lopettaa - ei suoraa rahanjakoa mihinkään maahan. Valtion budjetista rahaa vain katastrofirahastoille.

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehdotus on hyvä ja vielä ehtii pysäyttämään uusimman hölmöilyn!

      https://www.verkkouutiset.fi/suomelta-lisaa-tukea-afrikan-kehitysrahastolle/

      Vai että vielä .... LISÄÄ ! Nykyisessä kehitysavussakin on puolet liikaa!

      Suomihan ei oikeastaa pysty antamaan omaa rahaa kehitysapuun, vaan on tavallaan rahan välittäjä niin, että lainaa rahaa maailmalta, ja lahjoittaa sitä sitten "kehitys"-apuun.
      Periaatteessa tietenkin on odotettava tämänkin sorttisen kehitysavun vaikutusta siten, että kun on saaja valtiossa "kehitytty", niin se ryhtyy tulemaan omillaan toimeen ja kohtapian pystyy lainaamaan rahaa esim. naapurimaahan, sille vielä hitaammmin kehittyvälle valtiolle!

      Älkää Suomi ja suomalaiset unta nähkö! Nykymaailman menosta NYT jälkeen jääneet ja edelleen väestönkasvun vuoksi jälkeen jäävät valtiot eivät ikimaailmassa pysty kehittymään muuhun kuin alueensa väestöräjähdykseen!

      https://yle.fi/uutiset/3-10868974

      Suomalaisten ja yleensä niiden valtioiden , jotka osaavat hoitaa asiansa kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti, tuskin haluavat kuulua joukkoon "MEITÄ"?

    • Anonyymi

      Eikös se yhden afrikanmaan ministeri sanonutkin, että jos suomalaisilla on liikaa rahaa niin lähettäkää ne heille vaan. Kyllä sinne mahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3326
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3074
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2905
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2852
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2609
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2424
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      49
      2269
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2137
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1923
    Aihe