Mitä aletaan seuraavaksi ehdottamaan kielletyksi? Ehdotuksia, olisko uhriutuminen, tai vaikeneminen kun kysytään jotain? Onhan näitä. Kohta ollaan P-Korean tasolla.
Rasismi, vihapuhe, maalittaminen?
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyselytunnilla ministerit Henrikson ja Rinne kovasti vakuuttivat että kyllä suomessa sa ilmaista vapaasti mielipiteensä kun sananvapus on laissa? Paskan marjat (olikohan tämä vihapuhetta) . Juuri sitähän nyt suitsitaan arkielämässä yhä voimakkaammin.
Riikka Purrahan siellä totesi, että miksi asioista oikein puhuminen, asioiden oikein toteaminen, numeroiden ilmaiseminen, tilastojen kertominen yms maahanmuutosta voi olla vihapuhetta? Ihan turha hallituksen väittää että saa puhua vapaasti ja ilmaista mielipiteensä, ei saa, siellähän istui Päivi Räsänen joka ilmeisesti joutuu käräjille vain siitä, että lainasi 15 v sitten textiä Raamatusta jossa kerrotaan, että Jumala loi heidät mieheksi ja naiseksi. Arki suomessa on toista mitä hallitus tuolla selitti.
Unohtui nyt että kokoomuskolmikko Orpo-Risikko-Mykkänen lanseerasivat porvarihallituksessa vihapuhekäsitteen ja loivat vihapuhehysterian. Kokoomus oli mukana myös venäjätrollihysterian luonnissa. Kunnia sille, jolle kunnia kuuluu. Faktat voi hakea Googlella hakusanoilla kok sisäministeri vihapuhe.
Ei tarvitse kertoa kuin faktoja matuista, niin voi oikeasti joutua jopa linnaan! Esimerkkejähän jo onkin, että se siitä ilmaisuvapaudesta.
Kyllä tuo pitäisi jo jokaisen että kokkelit ovat halpatyövoiman edistäjä numero yksi, ja vastustajat hiljentääkseen lanseerannut kaikenlaisia termejä ja kieltoja saadakseen huseerata rauhassa. En ymmärää kuka heitä äänestää tai puolustaa koska ovat kaikkien suomalaisten suurimpia vihollisia, myös yrittäjien ja rikkaiden. Jenkkityylinen kapitalismi ei vain yksinkertaisesti toimi näin pienessä maassa, vaan tuhoaa sen!
Haittaa eturyhmien veronmaksajien rahoilla pyöritettävää pakolaismiljardibisnestä, joten tietenkin se halutaan kieltää, haittaa bisneksiä. Näin on toimittu vuodesta 2015 asti, jolloin arvotavaraa alettiin toimittaa Suomeen mm. bussikyydeillä Pohjois-Ruotsista. Vihapuhetermi lanseerattiin minimoimaan bisneksen esteet.
Jep!
Kokkelilogiikkaa:
”Meidän on PAKKO mennä EUn, koska: 500 miljoonan talousalue, työvoimapulan paikkaajia löytyy, liiba-laaba”
*tik-tok*
”Meidän on PAKKO avata rajat EUn ulkopuoliselle työvoimalle, koska ei 500 miljoonaisesta EUn talousalueelta löydykään tarpeeksi idiootteja jotka olis tarpeeks hulluja tekemään duunia suomalaisella ali-palkalla”
*tok-tok*
Joo. Tuli just eile luettua aiheesta oiva (kuten aina!) Yrjöperskeleen pakina, jota suosittelen muillekin asiasta vielä ulassa oleville luettavaks, että mihin toi saattaa PAHIMMASSA (tai ei edes pahimmassa?) tapauksessa johtavan!
(Laitan linkin omaan postaukseensa tähän perään, koska: Tekoäly)
Tässä siis tuo linkki:
http://yrjoperskeles.blogspot.com/2019/11/maalittaja.html
Persujen haukkuminen ja nimittely ei ole vihapuhetta. Siitä saa pisteitä. Mutta kaikki persujen puheet pitää tulkita vihapuheeksi.
Myös muiden kulttuurien edustajien suomalaisiin kohdistamat vihateot on suvaittava. Jos niiden nostattama viha hakee purkautumistietään esim. sosiaalisessa mediassa, niin se on rangaistava teko.
Jos ei nurkumatta suostu muukalaisten unelmien maksajaksi vaan pullikoi, niin se on katsottava rangaistavaksi vihateoksi.
On siinä tulevilla sopeutumiseläkkeen saajilla sarkaa kuokittavaksi, kun suomenkielen sanakirjan kaikki kaksisataakymmenentuhatta sanaa tsekataan läpi, ettei sana loukkaa heidän herkkää hipiääsä, jos sattuvat kuulemaan sen kansalaisen lausumana tai kirjoittamana.
Ei tarvitse ihmetellä, jos muut asiat jäävätkin retuperälle.
..ihmiset eivät taida muistaa, että SDP pyrki saamaan netin kontrolliin aivan sen alkuaikoina. Netti piti saada kontrolliin , koska "siellä on niin paljon pedofiileja". Onneksi demari saatiin vaikenemaan asiasta.
NYT vapaa ilmaisu onkin viha puhetta.
Silloin netti edusti demarille pedofiileja nyt viha puhetta.
triljoonat kommentit ja mielipiteet on saatava lopetettua muutaman seinähullun takia.
On niin ikeetä, kun ihmiset saavat sanoa mielioiteensä "onks kaikki hyvin"-super älyttömyyksille. Tai muslimien kauheuksille, tai Euroopan unionin epäkohdille.Tämä kaikki on "valhe-mediaa" tai vihapuhetta. Joka on saatava kontrolliin ja loppumaan.
Voi niitä aikoja kun lehteen piti kirjoittaa ja mielipide julkaistiin jos se oli polittisesti hyväksyttyä..
Kun esimerkiksi muslimeista puhutaan samalla tavalla kuin perussuomalaisista on se kiihotusta kansanryhmää vastaan.
Eri lait eri rymillä?