Pystykävely alkoi ehkä jo ennen ihmistä

12 miljoonaa vuotta sitten elänyt Davunius guggenmosi saattoi kävellä kahdella jalalla jo ennen kuin varsinaisia ihmisiä olikaan. Se ei kuitenkaan ole ihmisen esi-isä.

Mikään evoluutioteoriassa ei tietenkään sulje pois sitä mahdollisuutta, että maailmassa olisi (ollut) muitakin kahdella jalalla käveleviä ihmisapinalajeja kuin Homo sapiens.

Ei kuitenkaan kannata ilakoida, elämöidä eikä äläköidä ennen kuin on saatu lisätietoja.

Linkki kommentissa.

9

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Mikään evoluutioteoriassa ei tietenkään sulje pois sitä mahdollisuutta, että maailmassa olisi (ollut) muitakin kahdella jalalla käveleviä ihmisapinalajeja kuin Homo sapiens."

      Onhan niitä toki ollutkin vaikka kuinka paljon. Nedut, denisovat, erectukset jne.

      • Myönnän että ilmaisin epätarkasti. Tarkoitin muita kuin nykyihmisen sukuun kuuluvia ja nykyihmisen suoria esi-isiä. Te ihmiset ette aina ymmärrä meidän koirien ajatuksia ja kirjoittaminenkin on koirantassuilla vähän hankalaa.

        https://i.imgflip.com/uop2m.jpg


      • Anonyymi
        salmiakkisaluki kirjoitti:

        Myönnän että ilmaisin epätarkasti. Tarkoitin muita kuin nykyihmisen sukuun kuuluvia ja nykyihmisen suoria esi-isiä. Te ihmiset ette aina ymmärrä meidän koirien ajatuksia ja kirjoittaminenkin on koirantassuilla vähän hankalaa.

        https://i.imgflip.com/uop2m.jpg

        Tämä oli kiinnostava löydös. Voisikohan suunnata fossiilinmetsästystä pystykävelyyyn viittaaviin apinanluihin, ja löytyisikö niitä sillä tavoin nykyistä enemmän. Lisäaineistosta ehkä saataisiin tukea hypoteesille pystykävelyn ja ihmisapinoiden sukupuuhun liittymisen yhteydelle, joka mahdollistaisi kävelyn ja ihmistymiskehityksen mahdollisen kytkennän etsintää.

        Ehkäpä evoluutiobiologit jo varovaisesti pyörittelevät tällaisia spekulaatioita, mutta mistä havaintotuki?

        TH


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä oli kiinnostava löydös. Voisikohan suunnata fossiilinmetsästystä pystykävelyyyn viittaaviin apinanluihin, ja löytyisikö niitä sillä tavoin nykyistä enemmän. Lisäaineistosta ehkä saataisiin tukea hypoteesille pystykävelyn ja ihmisapinoiden sukupuuhun liittymisen yhteydelle, joka mahdollistaisi kävelyn ja ihmistymiskehityksen mahdollisen kytkennän etsintää.

        Ehkäpä evoluutiobiologit jo varovaisesti pyörittelevät tällaisia spekulaatioita, mutta mistä havaintotuki?

        TH

        Tässä täydennykseksi Ylen uutinen, jossa on myös pari ulkomaista linkkiä:

        https://yle.fi/uutiset/3-11059118

        Avoimeksi näyttää jäävän, onko lajilla mitään yhteyttä niihin lajeihin, jotka nykyisin katsotaan ihmisen esivanhemmiksi.

        Onko Davunius Tiede-lehden vai salmiakkisalukin kirjoitushirve? Danuviushan se tietysti on - mutta viittaako guggenmosi-lajinimi lastenrunoilija Josef Guggenmosiin, jolta muistan kirjan "Was denkt die Maus am Donnerstag?" vai ehkä sittenkin johonkuhun toiseen?

        - Ilkimyksen uutispalvelu


    • Anonyymi

      Taisivat kaikki Australopihecuksetkin kävellä kahdella jalalla jo ennen Homo sukua.

    • Ja dinosaurukset ja linnut käveli kahdella jalalla kauan ennen ihmistä.

    • "12 miljoonaa vuotta sitten elänyt Davunius guggenmosi saattoi kävellä kahdella jalalla jo ennen kuin varsinaisia ihmisiä olikaan. Se ei kuitenkaan ole ihmisen esi-isä."

      Uutinen "löydöstä" todistaa sen, kuinka epäluotettavat ja alati muuttuvat, ovat evoluutioteorian väitteet. Se, mikä tänään on totuus, on huomenna vanhentunutta tietoa. Mihinkään ei voida luottaa.
      Yhteistä kaikille evoluutioteorian opeille on se, että ne kaikki ovat vääriä. Joku väite on vain enemmän väärässä kuin toinen.

      Tässä löydössä on sama ongelma kuin monissa muissakin. Kukaan ei ollut 12 miljoonaa vuotta sitten todistamassa minkään otuksen kävelemistä kahdella jalalla, joten koko väite perustuu pelkkään uskomukseen.

      • Ei tuo ole mikään "evoluutioteorian väite".

        Löytö ja sen tulkinta kuuluu eläintieteen ja paleontologian piiriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      9
      3155
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      12
      2178
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      118
      1792
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1156
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      148
      1045
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1002
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      823
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      758
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      711
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      685
    Aihe