Yksi kammottava seuraus edellisten lisäksi on se, että ennen niin sävyisät perheet hajosivat helluntaikirkon tulon myötä. Näin on ainakin Tampereella ja Porissa. Ei ollut Jumalasta tämä helluntaikirkotus.
Helluntaikirkko hajottaa perheitä.
Anonyymi
1993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
En ole tuollaista versiota vielä kuullutkaan, hyvä mielikuvitus aloittajalla.
Mielestäni se hajoittaja on kesä/talviaika vaihtelu.
Sen myötä avioliitot ja petheet alkoivat hajoilla
Eihän se ollutkaan Jumalasta ,vaan vallanhaluisista ja kaapuihin ja lipereihin ihastuneista helluntaisaarnaajista, kuten Jarmo Makkonen, Klaus Korhonen ja moni muu!
Valheelle perustuen ja EU:n tahdolle, kun se ilmoitti ettei vapaa herätysliike sen silmissä, siis katolisen kirkon silmissä, ole mitään. Kirkko on ja sille annetaan pääluvun mukaan tukiaisia!
Ei tainnut tuo bisnes siunausta alleen saaneen!!
Kyllä näillä herroilla kerran on vaikeaa, kun srkn Herra kertoo heille, etten tunne teitä, menkää pois!! Ja se on ihan Sananmukainen lopputulos.
DoctorT
Täysin perätön valhe. Lopeta pelleily.Kammottava jo sun ajatuskin.
Olet vkl:n trolli.
Valitettavasti tieto pitää paikkansa. Täällä ei voi luetella nimiä, joiden perhe on hajonnut helluntaikirkollisten painostuksen takia. Näitä on kuitenkin.
Sisaruspiireissä voi ollakin erimielisyyksiä ja aikuisten lasten ja heidän vanhempiensa välillä. Tuon kaltaistako tarkoittaa.
Vai tarkoittako oikein avioeroja?
Onkohan siteet perheessä ihan kunnossa, jos joku kirkkolaitos tm. saa sen hajalle. Minulla mies kirkon jäsen minä en minkään jäsen. Osa perheestä uskossa, suurin osa ei. Kasassa ollaan perheenä edelleen. Riitoja on, välillä joku pilkkaa ja nauraa kippurassa uskovia, toiset ei-uskovia, toiset kirkkoon kuuluvia, mutta lopullista kiilaa ei ole tullut perheenjäsenten välillä missään asiassa.
Rehellisyys ja omista ongelmistaan vastuun kantaminen on näköjään änkyrähelluntailaiselle mahdoton yhtälö?
Hetki sitten , joku kirjoitti että salkusta putosi jokin lehti. Samanlaista aikuisten pelleilyä on aloitus. Vain aloittaja uskoo omia valheitaan. Mene juoksemaan. Tuskin olet ollut edes armeijassa. Niin lapsi olet.
Jospa aloittaja on naispuolinen ja iältään niin varttunut, ettei armeijan käynti olisi ollut mahdollista.
Joka tapauksessa hän on halunnut tuoda keskustelupalstalle asian, josta hänellä on tietoa.
Voi jo päättelemällä pitää aivan todennäköisenä, että perheessä jos joku on mennyt helluntaikirkotukseen mukkaan ja joku toinen kokonaan jättänyt sellaiseen liittyvät piirit, ei heidän kesken ainakaan hengellisistä asioista keskustella. Eikä ole syytäkään. Niin aivan luonnollisesti käy.
Käyvätkö hellarit nykyään intin? Vielä -70 luvulla aseetontakin palvelua karsastettiin.
Anonyymi Tänään 15:25 kirjoitti niinkuin kirjoitetaan kun kiusallinen aihe tulee keskustelupalstoille. Kuvittelee kai mollauksellansa vaientavan keskustelun.
On tietenkin omantunnon asia. Nuori mies saa ja todella osaa päättää omista asioistaan. Tarkoitatko, että asevelvoliisen äiti päättää tämän asian??? Eipä vaan koskaan ole ollut vaikeuksia armeijalla ja helluntailaisilla. Ei minullakaan. Eipä saanut vkl:n trollit aihetta tästäkään. Kun te ammattivalittajat ruikutatte joka suunnan uskovista, kertomatta on edelleen jäänyt missä ja mikä on se täydellinen srk Suomessa. Onko se Jehovan Todistajat? Monilla on kaamosaika. Jo aloituksesta sen huomaa.
KELA hajottaa. Se on nähty. MAMU saa kaiken mitä ikinä keksivät pyytää. Onko tässä enää mitään järkeä? Röyhkeitä, ahneita, valittajia. Menisivät omaan maahansa takaisin, kun suomi on niin rasistinen maa. Mutta köyhyydessä ja hökkeleissähän ne joutuisivat asumaan siellä. MAAHANMUUTTAJA LOPETA VALITUS.SUOMEN KANSAA KOHDELLAAN HUONOMMIN KUIN TEITÄ.OLKAA KIITOLLISIA SIITÄ ETTÄ OLETTE SAANEET TURVA PAIKAN SUOMESTA. TÄÄLLÄ SAATTE ILMAISEN ASUNNON ,RUUAT ,VAATTEET ,RAHAT JOTKA ME VERONMAKSAJAT MAHDOLLISTAMME TEILLE.
Tämä sanoma on avain herätykselle, eli henkeä ja sanaa korostavie tulisi tulla yhteen. LIsää tässä linkissä. https://keskustelu.suomi24.fi/t/4844104/smith-wigglesworthin-profetia
>>> ennen niin sävyisät perheet hajosivat helluntaikirkon tulon myötä...
Usein avioero perustellaan hylkäämisellä, johon on helppo vedota sen ympäripyöreän määritelmän vuoksi.
Aloittajalla on selvästi kaamosaika.
Kysymyshän ei ole vain organisaatioista, vaan siitä hengestä, mikä niissä vaikuttaa!
Vapaa helluntaiherätys ja sen toiminta, oli tiukasti sidoksissa Pyhä Hengen toimintaan. Hänen innoittamansa ja kirkastamansa Sanan julistamiseen sekä tukeutuminen vilpittömään Raamatunkäännökseen.
Kun liike hyväksyi väännöksen 1992, myötämielisyydestään luterilaista kirkkolaitosta ja sen teologisia tavotteita kohtaan, ajautui helluntaiherätys tuhontielle!
Jo 1995 tuli torontolainen saastaliike, joka välittömästi alkoi silpoa seurakuntia. Samaan aikaan tuli EU-vaatimus kirkkoutumisesta ja siinä täky siitä pienestä korvauksesta jäsenmäärän mukaan.
Sitten tuli Nokia Mission ja hajotti ja sotki, kun ei senkään kanssa ollut sellaista raittiutta, jota olisi vaadittu ja näkijät potkittiin sivuun.
Sitten tuli Patrick Tiainen ja otettiin avosylin vastaan, huippuevankelistana!! Huomioda on syytä, että molemmat olivat homoja ja Kokkolasta!!!
Näiden lisäksi seurakunnat on pidetty avoimina valheprofeetoille, valheveljille ja -sisarille ja erityisesti naisille on luovutettu sellaista asemaa, joka heille UTn mukaan ei kuulu!
Vanhimmistot on romuutettu ja järjestys kadotettu. Seurakunnat ovat mieltyneet mustaan ja pimeään interiööreissään, se kai kertoneen, mikä henki siellä asuu!!
Henkivalta, joka on päästetty sisään helluntailiikkeeseen, rikkoo avioliitot ja perhesiteet. Tätä tapahtui mm Nokia Missiossa isommassakin määrin ja Koivisto esimerkkinä. Sama toistui valheellisessa Tiaisliitossa!
Katselkaa historiaa ja tutkikaa Sanaa ja herkistäkää korvanne niille, joissa vielä Jumalan Henki vaikuttaa!!
DoctorT
Elä tätä päivää. Eilinen on mennyt. Elät aivan menneisyydessä, muistoissa.