UUTISET
Puolet ulkomaalaistaustaisesta väestöstä on vailla perusasteen jälkeistä tutkintoa,astokeskuksen tiedot ulkomaalaistaustaisen väestön koulutuksesta ovat kiinnostavaa luettavaa.
Korkea-asteen tutkinnon on suorittanut peräti 25 prosenttia Suomessa asuvista ulkomaalaistaustaisista ihmisistä.
Tilastokeskuksen mukaan Suomessa elää 167 149 ulkomaalaistaustaista miestä, jotka ovat täyttäneet 15 vuotta. Heistä 37 000 (22 %) on suorittanut korkea-asteen tutkinnon.
Ulkomaalaistaustaisia työikäisiä naisia on 156 819. Heistä peräti 45 000 (29 %) on suorittanut korkea-asteen tutkinnon. Nyt nauretaan yhdessä vai mitä M-G :))
Puolet ulkomaalaistaustaisesta väestöstä on vailla perusasteen jälkeistä tutkintoa,astokeskuksen tiedot ulkomaalaistaustaisen väestön koulutuksesta ovat kiinnostavaa luettavaa.
Korkea-asteen tutkinnon on suorittanut peräti 25 prosenttia Suomessa asuvista ulkomaalaistaustaisista ihmisistä.
Tilastokeskuksen mukaan Suomessa elää 167 149 ulkomaalaistaustaista miestä, jotka ovat täyttäneet 15 vuotta. Heistä 37 000 (22 %) on suorittanut korkea-asteen tutkinnon.
Ulkomaalaistaustaisia työikäisiä naisia on 156 819. Heistä peräti 45 000 (29 %) on suorittanut korkea-asteen tutkinnon. Nyt nauretaan yhdessä vai mitä M-G :))
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kansanedustaja Hakkarainen(ps): " Mihin Suomi tarvitsee valtavan määrän kamelinajajia ja vuohipaimenia!?"
Venäläiset ja muut länsimaiset sivistyneet ulkomaalaiset ovat aina tervetulleita Suomeen! Yliopistolla ei juuri kaapuakkoja ja tötterötukkalollykkäpyllyjä näy. Joku tolkku pitäisi asioiden tarkoituksellisessa vääristelyssäkin pitäisi olla!
Jokainen somalihan on koneinsinööri vähintään, jos uskomme mitä he kertovat. Yhtä luotettavaa kuin Husun jutut. Ihmeellistä, että koneinsinööriksi pääsee vaikkei osaa lukea tai kirjoittaa.
Myös ainakin yksi nigerialainen jonka pikainen haastattelu näkyi lyhyenä lyhyenä osana vuoden päivät sitten töllössä.
Heppu esittäytyi insinööriksi. Pätevyytensä hän oli saanut toimimalla sukulaisukkonsa kadulla sijaitsevassa polkupyöräkorjaamossa. Äijä vaikutti olevan tosissaan.
Onhan se mahdollista etteivät edes ymmärrä mitä insinööriys länsimaissa tarkoittaa. Rassannut joskus jotain eikä tiedä oikeaa sanaa sille.
eiväthän he voi sitä ymmärtää, koska kaikki muukin ymmärrys heiltä puuttuu.
Sossujen ja vihreiden korkeakoulut ja myös svenska academia antavat korkeakoulutodistuksen värin ja oikean uskonnon perusteella vaikka ei olisikaan muuta koulutusta. Tämä perustuu oikeaan ihmisoikeuteen ja kehitysapuun.
Mistä niille riittää vaimot kun saa olla useampia?
jääkö lestaadiolaiset toiseksi syntyvyydessä?
Seijaah-ruosu muuttaa Suomeen ja alkaa vaimoksi tusinalle muslimiukolle...
Malmössä taas pommi-insinöörit vauhdissa, tai ei tämä nyt mikään uutinen ollut, ihan päivittäistä rikkautta siellä ja pian myös täällä.
Risman parkkis tänään synnytystieteiden Maisteritar raahasi 6 -somalikakaraa kauppaan 0-9 v ( arvio ) lasten faija ( faijat ) oli tod.näk viettämässä jossain mitalijuhlia ahkerasta lisääntymisestä ?
malmössä oli kyse afrikan sarven eri lahkojen välienselvittelystä, niin kauan kaikki hyvin kun ampuvat toisiaan, tosin pitsan osto voi olla kohtalokasta jos sattuu luodin kulkureitille.
tuo työperäinen selvitys koskaa kaikkia suomeen tulijoita eli ennen v 2015 matu ruuhkaa voisi tehdä uuden tutkimuksen ja rajata ulos paperittomat ja muut eu n sääntöjen vastaisesti suomeen tulleen lomailijat.
Autonkuljettaja Kaupungin valehtelija ..no kaikki tietää kenestä on kyse...
Onko sama rasisti, joka väitti yli puolta miljoonaa suomalaista rasisteiksi, koska kannattavat perussuomalaista puoluetta?
Tod.näk.sama hirttosilmukan tekijä..
https://www.youtube.com/watch?v=MaRvgiILLJk täällä olisi töitä saa mennä...
Hehän ovat sitten aivan kelpoja perussuomalaisia. Ei kantaväestönkään nuoret ole suorittaneet perusasteen jälkeistä toisen asteen tutkintoa. Vai ovatko muka. Sosiaalitantat yrittävät kepillä tyrkkien ohjata peruSSuomalaista persua ammattiopintielle. Ei vaan kelpaa.
Ei tekisi sinullekkaan huonoa suorittaa se apukoulu loppuun..Vielä ehtii..
koulutus taso ihan eri afrikassa, siellä pääsee raketti insinööriksi, jos osaa sytyttää raketin sytytyslangan.
Suomi on monien mahdollisuuksien maa, ylioppilas ulkoministerinä, toinen rattijuoppoylioppilas meppinä, jne... Kun alkaisi oikein "kammalla" tutkimaan voisi löytyä mielenkiintoisia ihmisiä erinlaisissa hallintohimmelin tehtävissä ilman minkäänlaista päätevyyttä tehtäväänsä. Sen tähden Antti varmaankin ensitöikseen palkkasi suuren lauman avustajia, mukavampi "ryssiä" hommat kimpassa ja laittaa syyt aina poissa olevan piikkiin.
Antti kunnostautunut kotitaloyhtiönsä talouskassan pöllimisessä:)! Niin on umpipälli tyyppi että jokapäivä nauretaan hänelle ympäri maailman ainakin se vartti:))))).
Demarien päätöksellä oppivelvollisuusikä nousee 18 vuoteen. Senkään jälkeenkään Matti, Muhamed,Aisha tai Liisa eivät osaa lukea, koska se ei ole heidän juttunsa.Huono juttu, kun lapsilisät on loppunut, eikä voi ilmoittautua työkkäriin, kun on oppivelvollinen.
Maahanmuuttajien pienokaiset muuttuvat kouluissa riehuviksi apinoiksi ja opettajia irtisanoutuu laumoittain.
Ei taida tulla uudesta sukupolvestakaan raketti-insinöörejä eikä verisuonikirurgeja.
Mutta mutta voihan niistä tulla Demukka-politiikkoja ei se mitään vaadi..Oikea väri naamalla ja osaa ajaa taksia...kas siitä se Twitteri elämä alkaa..