Onko kirkko vastustanut 5-päiväistä työviikkoa?
Tietääkö joku
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se sitä ainakaan edistänytkään ole. Sen sijaan sekulaari ammattiyhdistysliike vaati ja edisti 5-päiväistä työviikkoa.
- Anonyymi
Kyl, onhan raamatussakin vain yksi lepopäivä, kaiketi. Näin vaan netissä jonkun vanhan kommentin jossa väitettiin kirkon vastustaneen 5-päiväistä työviikkoa, mutten yhtäkkiä löytänyt mitään siihen liittyvää.
- Anonyymi
Kirkon vaatimuksestahan se työviikko alunperin lyhennettiin kuusipäiväisestä viisipäiväiseksi. Nyt olisi hyvä ottaa takaisin ja muuttaa työviikko tälläkertaa seitsenpäiväiseksi eli poistetaan sunnuntain uskontoon sidottu erityinen asema pyhäpäivänä ja korvataan se tavallisella arkipäivällä joka luetaan osaksi tavallista työviikkoa.
- Anonyymi
Löutyisikös tämä vaatimus jostain? Käsittääkseni kirkolla kun ei ollut asian kanssa mitään tekemistä, vaan Suomessa asiasta sopivat keskusjärjestöt. Yhdysvalloissa tätä esiintyi 1900-luvun alussa puuvillatehtaalla juutslaisten sapatin vuoksi 1920- luvulla Henry Ford taisi siirtyä myös 5-päiväiseen työviikkoon. Kyllä nämä ovat järjestäytymisen tuloksia.
Uskovaiset kun ovat aina kitisemässä näistä kirkollisista vapaista, niin tehkööt 6-päiväistä työviikkoa rasmattunsa mukaisesti. Kummasti ne maallistuneet hefelmät kelpaavat. >Kirkon vaatimuksestahan se työviikko alunperin lyhennettiin kuusipäiväisestä viisipäiväiseksi.
Sinun on Antsu siis helppo kopsata Hesarin tai Suomen Kuvalehden arkistosta vähän näyttöä tälle muistollesi. Varmasti löytyy, jos sitä on.
Eikös kirkolle sovi hyvin 6-päiväinen työviikko?
- Anonyymi
Papit ovat töissä koko ajan, samoin on muitakin ammattialoja joissa töitä tehdään koko ajan. Esim. Merenkulku.
Anonyymi kirjoitti:
Papit ovat töissä koko ajan, samoin on muitakin ammattialoja joissa töitä tehdään koko ajan. Esim. Merenkulku.
Koko ajan tehdään ja sitten ollaan pari viikkoa maissa vapaalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Papit ovat töissä koko ajan, samoin on muitakin ammattialoja joissa töitä tehdään koko ajan. Esim. Merenkulku.
Antaa papeille myös mahdollisuuden olla palhon kotona. Uusi ryöaikalaki tulee koskemaan mtös pappeja ja diakoneja.
On toki aloja joissa tehdään töitä koko ajan, mutta työntekijöillä on silti lakisääteiset vapaansa. Mikäs tollakka sinä oikein olet? Anonyymi kirjoitti:
Papit ovat töissä koko ajan, samoin on muitakin ammattialoja joissa töitä tehdään koko ajan. Esim. Merenkulku.
Ei kai kokoajan.
Siitähän ansaitsee k uoleman, kun tekee työtä sapattina.- Anonyymi
RepeRuutikallo kirjoitti:
Koko ajan tehdään ja sitten ollaan pari viikkoa maissa vapaalla.
Anteeksi tarkoitat varmaan maistissa etkä maissa. Olisiko ollut typo? Kunnon ryyppääjiähän ne on. Pari päivää sitten joku vasta näki Irja Askolankin tulevan Alkosta ulos kolmen viinipullon kanssa. Tataa tuo väkijuoma maistua noille kirkonmiehille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anteeksi tarkoitat varmaan maistissa etkä maissa. Olisiko ollut typo? Kunnon ryyppääjiähän ne on. Pari päivää sitten joku vasta näki Irja Askolankin tulevan Alkosta ulos kolmen viinipullon kanssa. Tataa tuo väkijuoma maistua noille kirkonmiehille.
Voi kauheeta, käyttääkö kirkonmiehet Askolaa viinalähettinä. Kyllä on järkyttävää. Usko tekee ylimieliseksi. Sitten "kirkastetussa" mielentilassa hönkäillään höyryjä puhujan paikalta ja satuillaan jostain Jeesuksesta.
En muista kuulleeni mitään tämänsuuntaista. Toki joku yksittäinen pappi tai piispa on voinut ihmetellä miten sitten kaikki työt saadaan tehtyä tms.
Teologisesti käsketään "pyhittää" lepopäivä, mitä se sitten tarkoittaakin. Vaikea siitä on lukea vaatimusta siitä, etteikö muitakin lepopäiviä voisi olla.- Anonyymi
Sinähän olet sitä mieltä, että kirkolliset pyhät pitäisi poistaa, eikä mitään tilalle?
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän olet sitä mieltä, että kirkolliset pyhät pitäisi poistaa, eikä mitään tilalle?
Tässä kantani on sama kuin va-liiton. Näistä sen voit poimia:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2017/04/05/kannanotto-tyoaikalaista/
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/12/19/lausuntojen-periaatteista/
- Anonyymi
On 5-päiväinen ainakin maallisen toiminnan tulos, sekularismin satoa, maallistumisen meininkiä. Kiitos kansalaistoiminnalle.
- Anonyymi
Seuraava tavoite 4-päiväinen työviikko, 6 tunnin työajalla. Saadaan työtä samalla jaetuksi useammalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a616331Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1904575Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,484426Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K923708Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii712909Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1072546Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut652487Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan591873Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2511764Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä371560