Oikeasti Haapavesi olisi parempi!

Anonyymi

Mikä ihme noita valtionpäättäjiä oikein veivaa?
Laittaa nyt junaratakin kulkee tylsiä maisemia pitkin, vaikka vieressä olisi ollut hienommat maisemat! Haapavesi on kaikilta osa-alueilta paljon parempi ja hienompi ja upeampi kaupunki, joka on kuitenkin päättäjien taholta annettu näivettyä Ylivieskan varjossa. Miksi?
Haapavedellä olisi kaikki mahdollisuudet pyyhkiä koko Pohjois-Pohjanmaan eteläosien kärkiyksikköön äänienemmistöllä ja siihen olisi todella hyvät syyt!
Onhan meillä järviä, onhan meille mäkiä. Onhan meillä paljon muutakin, mitä ylivieskasilla ei ole. Ja silti päättäjät ovat tahtoneet antaa Ylivieskalle enemmän!
En ymmärrä minä eikä tätä ymmärrä varmaan moni muukaan.
Oikeasti Haapavesi olisi paljon parempi!

9

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaan kun ne kerralliset päättäjät arvelivat junan tuovan rikollisuutta ja muuta pahellista elämää paikkakunnalle niin eivät rautatietä halunneet Hvedelle. No nyt sen paheellisen elämän on täytynyt hankkiutua paikkakunnalle muilla konsteilla, eikä aivan vähän olekkaan .

      • Anonyymi

        Ei ne paheellista elämää viettävät rikolliset ole ajautuneet Haapavedelle, vaan ovat alun alakujaankin haapavetisiä. He vain ovat ajautuneet itse noille rikollisille poluille, koska ovat ahdistuneet Haapaveden tylsyyteen. Ja tämä tylsyys taas on kunnanisien syytä!
        He eivät ole kehittäneet Haapavettä niin kuin kuuluu. Moni laiteilla ollut ihminen on sitte syrjäytyny ja tippunu kokonaan yhteiskunnasta, ku näistä ei oo pidetty huolta, eikä ympäristökään ole ollut virikkeellinen.
        Samaa vikaa on ollu aiemmin Ylivieskassakin, jolloin tämä oli Haapaveden ohella myös todella ankea ja kuoleva pitäjä. Uudemmat kunnanisät ovat olleet onneksi vähän parempia kehittämään kaupunkia viihtyisämpään suuntaan. Myös Kärkkäisen Juhalla on ollut hemmetinmoinen merkitys Ylivieskan uudelle kehitykselle. Näin Ylivieska on vihdoin lähtenyt kehittymään, mutta Haapavesi kulkee yhä vanhoja polkujaan.... Harmillista sillä Haapavedellä olis kyllä ihan samanlaiset edellytykset nousta, mitä Ylivieskallakin.


    • Anonyymi

      Jeps huumeveikkoja täällä Haapavedellä kyllä riittää.

      • Anonyymi

        Ja bemarilla ajethaan pilvessä


    • Anonyymi

      Haapavedelle pitäisi rakentaa Ideaparkki, niin mentäis heittämällä Ylivieskan ohi ja saatais valtakunnallista näkyvyyttä.
      Ideaparkkiin tulisi HM, XXL, Intersport, Ruuvi ja mutteri, McDonalds, King Meal ja Megastrome ja monia muita hyviä liikkeitä. Kannatamme Ideaparkkia Haapavedelle!

      • Anonyymi

        Haapavetiset ajas silti kärkkäiselle hakeen krääsää😊😊😊😊😊


    • Anonyymi

      Haapavesi on kaikesta kaukana, oikea korpitaajama. Kolukärrytie ja pitkospuut ovat sopivat kulkureitit ko. pahaseen gettoon..

      • Anonyymi

        Samanlaisia pikkukyliä suomi täynnä,maisemat ylivieskaan verrattuna aika siistit,joenvartta kattelee mielellään,muuten ylivieska niinku kauhuelokuvasta


    • Anonyymi

      Haapavedellä on kaikki niin kaunista ja somaa.
      Valtuuston kokouksetkin näkyy netissä.
      Milloinka tällaiseen päästään Ylivieskassa ?
      Ei varmaan tällä vuosikymmenellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe