Taisi pandatalo tulla kalliiksi kun alkaa kunnalta peba aueta. Jokohan verot nousee ja porukkaa saa fudut. Tuohan oli tiedossa.
Ähtäri kriisikuunaksi
Anonyymi
22673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mikä on kriisikuuna?
Ähtäri on krisikunta jolla on velat isommat kuin varat ja ei pysty tulemaan omillaan toimeen.
Oikeaa faktaa nyt esille ja näytille, että tiedetään totuus! Vaikka sitä ei haluaisi uskoa niin käy väkisinkin mielessä että onkohan käynyt vanhanaikaisesti? Ennen vanhaan kuin suunniteltiin johonkin tiettyyn kuntaan jotakin niin kunnanjohtajat hurmioissaan myötäilivät kyllä kyllä ja rahoitus löytyi, näinkö kävi Ähtärissäkin? En muista kuntaa, mutta surullinen esimerkki on mm. "Kotimainen kaviaari kasvatuslaitos" johon tehtiinkin investointeja ja kaikki uskoivat tuohon, no lopputulos oli että siellä myytiin espanjalaista kaviaaria, kala-altaat tyhjinä ja kallis kiinteistö tyhjänä! Tästä oli tv-juttu. Kuinka moni muistaa tapauksen! Joskin Ähtärissä ollaan valtiomies-tasolla asioissa. Nyt vaan väkeä Ähtäriin ja eläinpuiston kehittämistä.
Jos pandojen myötä piti tehdä, toteuttaa ja rakentaa uutta niin nyt on jo kiire, kokoajan se 15-vuottakin lyhenee. Siis jos todella oli tarkoitus tehdä se kaikki uusi pandojen aikana.
Niin mutta kun ei ole rahaa.
On vain panda-velkaa.
Ja mini-suomi velkaa.
Ja hotelli velkaa.
Ja keilahalli velkaa.
Ja Naava velkaa.
Ja pian on uimahalli velkaa.
Ja pian on sauna velkaa.
Myydän terveyskeskus niin saadaan 5 miljoonaa ja pari armon vuotta lisää ennen kuntaliitosta Alavudelle.
Jos nyt jotain järkeä olisi niin eipä myytäisi. Parempi pitää oikeasta kiinteästä omaisuudesta, jolla on tulevaisuudessa arvoa omassa hallussa, myynnissä sekin häviää muiden vastuiden suohon, eikä takaisin tule.
Seuraava vaihe on palveluiden siirtyminen entistä etäämmälle, joka ei paikkakunnan etu kyllä ole kuten ei sairaalatkaan 100km päässä.
"Seuraava vaihe on palveluiden siirtyminen entistä etäämmälle, joka ei paikkakunnan etu kyllä ole kuten ei sairaalatkaan 100km päässä."
Jos asukasluku jatkaa hupenemista, niin eivät ne palvelut kunnassa pysy, vaikkei myisikään. Eli jos ei Ähtäriin ala syntyä huomattavasti nykyistä enemmän lapsia ja ellei muuttoliike käänny Ähtäriin päin reilusti, niin palvelut hupenevat. Edes muuttoliikkeen nollaantuminen ei riittäisi, koska kuolleiden määrä on Ähtärissä niin paljon syntyvien määrää isompaa.
Kaiken avain on asukasluvussa. Ja etenkin suurituloisten asukkaiden saamisessa kunnan asukkaiksi. Pelikkien pieni- ja keskituloisten veroista ei kerry verotuloja palvelujen tuottamiseen, varsinkaan kun väestö ikääntyy ja palvelutarpeet koko ajan kasvavat.
Tietääkseni sauna ei liity mitenkään kaupungille eikä zoohon.
Kaikkiaan velkaa on noin 80 miljoonaa eli reilut 13 000 euroa per asukas imeväisistä vaariin, hui on se suuri määrä, Ähtäri on kriisikunta menettelyssä ensi keväänä.Kaikki uusi pitää tehdä velkarahalla, esim. Zoo ei pysty omalla pääomalla tekemään mitään kun sitä ei ole eikä tule.
Ähtäri liittyy Saarijärveen ennenpitkää. Ja Saarijärvi tekee kuntaliitoksen Äänekosken kanssa, ja samalla Viitasaari liittyy samaan kuntayhtymään. Siitä syntyy pohjoisen Keski-Suomen suurkunta joka elää omillaan ja kasvaa. JKL pysyy eteläisen Keski-Suomen metropoliina. Näinhän se on kaavailtu.
Wikipedian mukaan kriisikunta-titteli muuttuu tulevaisuudessa, kannattaa lukea!
Ei ne kuntaliitokset mitään ratkaisuja ole, vaikka asukasmäärä teoriassa kasvaakin, minne ne menot asukasta kohti häviävät ?
Korkeintaan reuna-alueilla häviävät vähitellen nykyisestään, kaikki palvelut keskuspaikkakunnille kuitenkin keskittyvät
Uusia kriisejä siis.
Joo, näitä erilaisia kriisipalavereja onkin taas tiedossa kun se jouluriisipuuron ateriointikausi alkaa taas adventtina
Joo mutta minkälainen maa tämä olisikaan jos kaikki eläisivät kuin "pellossa" ja valtiovarainministeriön porukka ei seuraisi vierestä, en viitsi edes miettiä! Kriisikunta-titteli on hyvä ehkäpä siksi että tietää ihmiset muuttaako vai ei pois tai sitten kriisikuntaan!
Hyvä näköala, pitäisihän olla selvää että taloustekijöiden hallinta on menojen ja tulojen välistä tasapainoa ja näkemyksiä myös siitä miten ja missä tehdyt päätökset ja aikomukset vaikuttavat.
Taitaa olla vaan niin että tämä onkin se himmeä alue, jota ei tunnisteta tai siinä olo on epämukavaa, parempi keskittyä viineriin.
Yksi kummallinen tausta tälle nykyiselle minkään riittämättömyydelle voi löytyä aikaisemmin tehdyistä muutoksista, joiden vaikutus nykyisin on kärjistymässä.
Vielä 80-luvulla esim. tienhoito oli kuntien itsensä tehtävissä ja olihan ne tiet kunnossa,
myös terveydenhoito ei kai nyt ihan heikkoa ollut, vaikka kaikki olikin vähemmän hohdokasta kuin nykyisin niin tilojen, valmiuksien tai muun kannalta.
Mutta omituista miten silloin vielä palkat olivat pienempiä, verot vähäisempiä, eikä kaikkia nykyisiä veromuotoja oltu keksitty.
Kuten nyt vaikka kaupunkien hulevero ?
Silti kaikki perusasiat toimivat kuitenkin, nyt esim. rautatieliikenne oli kattavampaa monilla rataosuuksilla.
Epäkohtia on aina menneisyydessäkin ollut, eikä kaikki aina ole yksin positiivista silloinkaan ollut. Hinnatkin silloinkin nousseet, mutta pääosin nykyiset epäkohdat ja ongelmat kuitenkin puuttuivat.
Valtiokin toimi kutakuinkin vähäisellä ulkomaan velalla, joka nykyisin on viisinkertainen.
Mikähän muutti tämän aikakauden nykyiseen tilaansa ?
Onkohan jokin tunnistettavissa ? Virtaus, ilmiö, muutos, näkemys ?
Eipä silti, kyllä seurannalle ja valtiovarainministeriölle on edelleen vankkaa tarvetta, mutta välillä vaikuttaa siltäkin että noin muuten jokin suhteellisuuden hahmotuskyky ja oleellisen ymmärrys on käymässä vähiin.
Johtuisiko kouluopetuksen liiallisista muutoksista ?
Ehkä kehitystä voisi olla joskus vähemmänkin ?
"Mikähän muutti tämän aikakauden nykyiseen tilaansa ?
Onkohan jokin tunnistettavissa ? Virtaus, ilmiö, muutos, näkemys ?"
Tuo on aika yleisesti tunnettu asia. Iso osa puheenvuorosi asioista selittyy sanoilla lakimuutokset, muuttoliike ja väestön ikääntyminen. Aiemmin alhainen veroprosentti riitti kattamaan valtion ja kuntien menot, koska palvelut olivat niin paljon suppeampia. Ei ollut erikoissairaanhoitoa. Kunnissa oli jokunen lääkäri ja jokunen sairaanhoitaja, ja lisäksi vaivaistaloja, joihin otettiin lähinnä köyhimmät ja sairaimmat vanhukset. Muut asuivat kodeissa. Kun mennään ajassa sotia edeltäneeseen aikaan, pääosa synnytti maaseudulla lapsetkin vielä kotona. 1970-luvulta lähtien kunnat ovat järjestäneet lastenhoitoa. Se on lisännyt osaltaan veroasteita. Samoin kouluputkien pidentyminen. Kunta ei järjestänyt aiemmin myöskään esimerkiksi aikuisten hammashuoltoa, saati valvonut ympäristöasioita. Kunnille asetetut lakisääteiset vaatimukset ovat kasvaneet viime vuosikymmeninä huomattavasti.
Niissä kunnissa asia tuottaa ongelmaa, joissa tulot eivät ole kasvaneet samaan tahtiin. Korkeakoulutettujen korkeapalkkaiset työt korkeine verotuloineen ovat keskittyneet yliopistokaupunkeihin. Muuttoliike on vienyt monesta kunnasta pois etenkin korkeakoulutettuja nuoria, ja keskittänyt nämä tiettyihin Suomen kuntiin, joihin nämä sitten maksavat veronsa. Muihin kuntiin on keskittynyt vanhusväestö. Jos kunnan väestöstä esimerkiksi aiemmin joka kymmenes oli eläkeläinen, ja nyt eläkeläisten osuus on joka kolmas, niin tällöin palkkatuloja saavien osuus kuntalaisista on romahtanut. Suomessa on kuntia, joissa alle joka kolmas kunnan asukas on enää työssä käyvä - ja joissa eläkeläisistäkin moni on niin pienituloisia, ettei maksa yhtään tai juuri yhtään kunnallisveroa. Kuitenkin vanhusväestö on sote-kustannuksiltaan keskimäärin kalleinta: esimerkiksi paljon hoitotyövoimaa tarvitsevissa palvelutaloissa asuu aika vähän 20-50 -vuotiaita, mutta aika iso osa asukkaista niissä on yli 80-vuotiaita.
Puumala on ollut kriisikunta mutta nyt on toisin, tästäkin on Ilta-Sanomissa! Ähtärille vinkkejä Puumalan kunnanjohtajan toimenpiteistä.......vai? Tuo ei ole paha noin 300 euroa velkaa asukasta kohti. Kun panda-vastuuväki nostaa kytkintä niin miksei itse myös? Puumalassa kauniita maisemia, viihtyisiköhän sitä? Ei kun kokeilemaan, ainiin ei siellä ole elukkatarhaa.
Puumalan kunnan talouden kääntymisessä avainasemassa oli kiinteistöverotusta koskeneen tasauksen poistuminen. Puumala on täynnä kesämökkejä. Aiemmin kiinteistöverotuksessa kertyneet tulot tasattiin valtakunnallisesti. Nyt Puumala saa pitää kaikki kiinteistöverot itsellään. Avainasia on siis se, että kuntaan saa paljon kiinteistöjä: kesämökkejä, kauppoja, saunoja, matkailukohteita tai mitä tahansa sellaisia rakennuksia, joista kunnalle kertyy kiinteistöverotuloa.
Juu, vaikka Puumala kuulostaakin tällä hetkellä sopivalta, onkohan tilanne esim. ensi vuonna yhtä eduksi ?
Ei tämä kiinteistöverokaan taida oikeastaan olla niin kannatusta nauttiva niiden maksajien kannalta, vaikka tulon saajan kannalta se onkin toivottua.
Onhan kyse kuitenkin yleisistä asumisen kuluista.
Ehkä jokin muukin tulolähde voisi olla sopiva, vaikka kultaesiintymä tai öljylähde, ellei omistajaksi päädy jokin ulkomainen sijoittaja.
Hmmmm
Ei ihme kun ollaan kusessa nyt kaupunki perustanut valiokunnan pohtimaan mitä tehdään homeisille koulu rakennuksille.Voin kertoa ihan ilmaiseksi että purkakaa ne vitun ääliöt ja lopettakaa tuo kaupungin kuppaaminen.
Ähtäri voisi hommata seuraavaksi sinne Pandatalon viereen vaikkapa dromedaareja. Siitä tulis seuraava hitti. Tietääkös siellä kukaan mitä ne sellaiset ovat?
Epäilys dromedaarien kulurakenteen epäkohtiin, ne voivat olla suuresti mieltyneet Saharan keitaiden lähistöillä kasvaviin piikkilehtisiin kasveihin, eikä tarjolla olevat heinät tai muut pensasaitojen oksat taida kelvata. Phtyi.
Tuontitavaraa ne sapuskat ellei koivunlehdet,pajut, lepät ja muut käy.