Miksei nykyään enää osata tehdä hyviä kauhuelokuvia?

Anonyymi

Onkohan elokuvantekijöiden kunnianhimo ja ideat haihtuneet kuin tuhka tuuleen viimevuosien aikana? Kävin tässä jokunen vuosi sitten katsomassa teatterissa Hiljainen paikka-elokuvan ja pettymys oli sekin, vaikka oli saanut niin paljon hehkutusta osakseen. Uusin Halloweenkin oli huono ja täysin turha jatko-osa Halloween sarjaan, joka olisi saanut päättyä Halloween H20:een.

5

178

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmasti osaltaan näin on varsinkin USA:ssa, missä pääpaino on siinä, että tuotanto ei maksa kuin 10 miljoonaa ja parina viikonloppuna päästään jo tekemään voittoa. Jokaisesta leffasta pyritään rakentamaan franchise tai vähintään trilogia. Saw, The Conjuring, Insidious, Paranormal Activity, The Purge tästä tänä päivänä esimerkkeinä. Sama "vika" toki aikoinaan Friday The 13th, Texas Chainsaw, Elm Street, Child's Play, Hellraiserin tai Halloweenin kanssa. Eikä tietenkään saa unohtaa nollabudjetin Children of the Corn - sarjaa, jota sitäkin on vissiin ainakin 8 osaa saatu aikaan, eli sekin on sitten jotain tuottanut tekijöille.

      Riittää, että se originaali leffa on jonkin sortin menestys. Sitten raha ratkaisee, ei se miten sen elokuvasi päätät - vaikka tyly lopetus tekisi monesta elokuvasta nimenomaan sellaisen, joka jäisi mieleen. Ainutlaatuisuus ei kuitenkaan koskaan ole ollut sellaisen tuottajan mielessä, joka saa jonkun leffan tuotanto-oikeudet.

      A Quiet Place 2 ja Halloween Kills ovat kumpikin jo kuvattu ja tulevat ensi-iltaan ensi vuonna. Halloween Ends on buukattu vuodelle 2021, eikä se varmastikaan ole sen sarjan viimeinen osa. AQP2 jos on menestys, niin varmaankin lisää tulee jatkossa riippumatta siitä, ovatko aiemmat päähenkilöt enää mukana, koska sen maailma on rakennettu niin, että uusien perheiden tarinoiden kertomisen mahdollisuus on käytännössä rajaton.

      📼

    • Anonyymi

      Halloweenin osalta koko saaga olisi pitänyt jättää kahteen ensimmäiseen Carpenterin elokuvaan.

      Mutta menestyksellä kannattaa tehdä yleensäkin rahaa, ja ainakin Hollywoodin tarkoituksena on vain tehdä mahdollisimman paljon tuottoa. Ennen kun kauhuelokuvia tehtiin -70-ja -80-luvuilla silkasta intohimosta elokuvataiteeseen ja silloinhan tehtiinkin kaikki hyvät ja merkittävät kauhuelokuvat aina Carpenterista Fulciin asti. Harva nykypäivänä edes tietää että Peter Jackson on tehnyt kauhuelokuvien klassikon Braindeadin jonka tasolle ei kukaan ole vielä päässyt. Tai kuka edes tietää Re-animatorin ja sen huikeat erikoisefektit ja sen että tässä klassikossa vuodelta 1985 on täydellinen elokuva. Tuolta ajanjaksolta (-70-ja -80-luvuilta) on lukemattomia hienoja elokuvia joiden tasolle ei enää nykyään päästä. Ajankuva on on 2000-luvulla ollut tuossa äärimmäisyyksiin menneessä kauhuelokuvassa ja kidutuskauhussa joilla ei oikeastaan ole kauhuelokuvien kanssa mitään tekemistä. 2000-luvun jälkeen on tullut vain muutama kelvollinen kauhuelokuva ja edelleenkin ratsastetaan noillla klassikoilla loputtomiin. Halloweenin uudelleen filmatisoinneista ja ties kuinka monennen jatko-osien jälkeen lista alkaa olla kohta loputon puhumattakaan vanhojen elokuvien ja niiden ideoiden loputon kopioiminen ja uudelleen filmatisoinnit.

      Väittäisin että kauhuelokuvien kohdalla (ja muidenkin elokuvien kohdalla) niihin kohdistuva intohimo on korvautunut elokuvayhtiöiden rahan ahneuteen ja siihen miten paljon he pystyvät joillakin elokuvilla tekemään voittoa. Elokuvataiteella ja intohimona sen tekemisellä ei ole enää merkitystä. On vain merkitystä sillä miten paljon saavat elokuvallaan rahaa.

      Lähes kaiken -70-90-lukujen kauhun nähneenä uusimmat ja tuon ajan jakson jälkeen ei hyviä kauhuelokuvia ole tullut kuin muutama. Kaikki on oikeastaan harmaata kuraa mitä tällä vuosituhannella on kauhuelokuvien kohdalla tehty. Onneksi toistaiseksi ovat jättäneet edes Hellraiserin rauhaan eikä sitä olla tuomassa takaisin, toivottavasti.

      • Anonyymi

        Iloksesi (tai tässä tapauksessa kauhuksesi) voin ilmoittaa, että Hellraiser -remake on parhaillaan valmisteilla ja eihän sitä ole tälläkään välillä rauhaan jätetty, koska 7 jatko-osaa on tehty :D

        Ja ilomielin voin kyseenalaistaa kenen tahansa elokuvamaun, jos hän pitää Lucio Fulcin elokuvia tai 80-luvun italialaista kauhuelokuvaa mestariteoksina :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Iloksesi (tai tässä tapauksessa kauhuksesi) voin ilmoittaa, että Hellraiser -remake on parhaillaan valmisteilla ja eihän sitä ole tälläkään välillä rauhaan jätetty, koska 7 jatko-osaa on tehty :D

        Ja ilomielin voin kyseenalaistaa kenen tahansa elokuvamaun, jos hän pitää Lucio Fulcin elokuvia tai 80-luvun italialaista kauhuelokuvaa mestariteoksina :D

        --- jatkuu

        Italialaiset länkkärit ja rikoselokuvat, niitä katson mieluummin kuin huonoja tehosteita sisältäviä jenkkejä kopioivia italokauhuja. Parit yksittäiset giallot ovat ok, mutta en aina jaksa ymmärtää Argenton tai Fulcin naisiin kohdistuvan pervoväkivallan ihailijoita.

        📼


      • Anonyymi

        ps. Omistan sekä Re-Animatorin että Braindeadin, joten tiedän kyllä mistä puhut. Makuasioitahan nämä ovat, mutta Stuart Gordonin leffoista pidän kuitenkin eniten From Beyondista ja Peter Jacksonin leffoista Heavenly Creatures lienee tähän mennessä tasokkain kokonaisuus, vaikka Braindead onkin anarkistinen ja hauska.

        📼


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      29
      926
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      70
      850
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      842
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      804
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      738
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      670
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      38
      612
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      602
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      559
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    13. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      115
      507
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      495
    15. 39
      485
    16. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    19. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      450
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      447
    Aihe