Postia että palkkojen leikkaukset perutaan. Jos nyt annamme periksi kuka tietää sinun palkkaa leikataan seuraavaksi. Se ei todellakaan jää tähän sen tietää kaikki siksi monet liitot on yhtyneet työtaisteluun mikä on oikein.
Kaikki joukolla tukemaan
Anonyymi
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Minua vituttaa tilaamani tavarat saattavat tulla myöhässä jakajien ahneuden takia. Ei sympatiaa lakkolaisille!
Ei se ole ahneutta, että yrittää säilyttää sitä, mitä on ollut. Se on ahneutta, että haluaa enemmän.
Se vasta ahneutta onkin, että haluaa laskea toisten palkkoja, että voisi saada, taas itse kapitalistina, jälleen kerran enemmän.
Tuo nyt vain sattuu olemaan johtoportaan oikeus. Postinjakajat olisivat voineet ottaa lopputilin lakkoilun sijaan jos alempi palkkaluokka ei kiinnosta.
Iloitse että ylipäätään saat tavarat.
Pienelektroniikasta merkittävä osa varastetaan
Paketti automaattiin on riskitön. En osta enää mitään mikä tulisi kirjepostilla kotiin(dvd,bluray, kirjat alle cm paksuus tms). Sen verran tavaraa hävinnyt ja varsinkin vaurioitunut vuosien varrella.
Mihin sitä enää pääsisi, uuteen työpaikkaan jos on kolkytvuottakin ollut postissa tytöissä ja ikää on yli viisikymmentä. Tänne vaan kirjoitellaan mitä sattuu kun ollaan vielä niin kokemattomia elämän realiteeteistä.
Tästä postilakosta on veivattu niin kauan, että kaikilla tarvitsijoilla on ollut aikaa tilata ja saada tavaransa ennen lakkoa.
Niin tein itsekin kun tarvitsin uuden tabletin "ovelta ovelle" kuljetuksella.
Nyt puolestani voivat olla lakossa vaikka tammikuulle. Ei ole niin kiireisiä kirjeitä tai tavaroita, joita en ehtisi saada myöhemminkin.
Sitä paitsi mitkään kaupat ei ole lakossa.
Kokoomus+tekee+Suomesta+kaksien+standardien+eliitin+monarkiaa.+Postin+johtajalle+82.000€/kk+tulot+ja+Postin+työt+tekevien+10-15€/tunti+palkkoja+aiotaan+TES-shoppailulla+alentaa+30-50%+.
Kaikki joukolla tukemaan PALTA:a jotta Postista jää edes kymmenesosa jäljelle nyt kun kirjeposti on loppunut ja lehtitilaukset peruutettu
Paketit kuljettaa DB-Scheker
PAU-terroristit tilasivat mittavat YT:t
Loppuhuipentumana tyhjentävät lakkokassan ja haihtuvat pois
Huonosti+organisoitu+Posti+Teollisuusliiton+ja+Medialiiton+halvemmilla+sopimuksillakin+joutui+korottamaan+varhaisjakelutaksoja+kohtuuttomasti.
Syntyi+16+kilpailijaa+joka+synnystään+huolimatta+saa+jo+80%+kirjepostista.
Tarkoittaa+tulostustaloista+lähtevää+viranomaispostia+ja+laskutuksia
Kilpailijat aamulla (ajoissa!) samantien jakavat kirjeitä.
PAU virtautussopimuksella esti näin järkevän toiminnan.
Eihän se sovi, että kohtuupalkkaiset varhaisjakajat kirjeitä jakelisivat.
Saman lenkin kiertää päivällä (iltahämäriin asti) lallispalkkkainen PAU-lainen
Noilla nykyisillä postin lajittelijoiden ja postinkantajien 3.000....3300 €/kk palkoilla tavallisen 50g painoisen kirjeen kuljettaminen lootasta A lootaan B maksaa jo 1.50 euroa.
Jos joku muistaa vielä vanhaa mummojen aikaa, niin mummonmarkoissa kirjeen kuljettaminen maksaisi9 markkaa. Se on todella paljon, yhden paperinpalan siirtämisestä.
Kirjeen hinnan pitäisi olla noin 0,90 € tasolla, että voisin antaa tukeni Postin lakkolaisille. Suomessa postin kuljetuksen hinnat ovat koko Euroopan korkeimmat.
suomessa välimatkat pidemmät, kuin euroopassa, ja väkeä vähemmän.
Jaa, tämä palkkapaskaa jauhava tyyppi nostanut postilaisten palkkoja taas ja jakaa tätä "tietoaan" totena. Palkkatiedot ovat kirjoittajan omia kakkapuheita ja eivät pidä missään tapauksessa paikkaansa! Nyt jos postin hävyttömästi leikattu ale-palkkataulukko otettaisiin käyttöön myös muissa laitoksissa. Katastrofi!
Te-toimisto varman syöltää osoituksia.
Työttömät nyt tarkkana, karenssia pukkaa.
Vielä työpaikan omistavat duunarit olkaa hyvin tarkkoina palkkojenne puolesta sillä eihän tälle antajapuolelle nyt enää näytä sopivan muu kuin palkkojenne lasku.
Näin juuri!
Stoppi työn halpuuttamiselle! Suomi ei lähde nousuun palkansaajaköyhyyttä lisäämällä, vaan sillä että työntekijä saa palkan jolla tulee toimeen.
Tuo palkanlasku mennee sitten työalakerrallaan läpi jos nyt potilaiset suostuvat laskemaan palkkojaan.
tukilakkoja pukkaa , pian yleislakko koko maassa.
Minun mielestä KAIKKIEN postin työntekijöiden palkat tulisi puolittaa, ja postimerkkien ja pakettilähetysten hinnat myös puolittaa. Uskon että kaikki kansalaiset olisivat tyytyväisiä :)
Niin varmaan olisi kaikki tyytyväisiä, jos niitten palkat puolitettaisiin? Porvarikin tanssisi varmaan iloissaan ripaskaa, sille puolet pienemmälle palkalleen?