Brexitissä ei ole mitään järkeä!

Brexitissä ei ole mitään järkeä, koska eroamalla EU:sta Britannia ei voita yhtään mitään, vaan pelkästään joutuu Euroopan yhteismarkkinoiden ulkopuolelle. Britanniahan ei ole mukana esim. eurovaluutassa, joten sillä on jo nykyäänkin oma valuuttansa. Britannia ei myöskään ole mukana Schengen-sopimuksessa, eli se on jo ennenkin saanut vartioida rajojaan ihan miten lystää: https://um.fi/schengen-alueella-liikkuminen

Mikä siis on lopulta se hyöty, mikä Britannialle jää jäljelle eroamalla EU:sta?? HALOO??? Onko täällä jotain persua joka voisi kertoa niistä kuvitelluista eron hyödyistä?
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei tartte piitata direktiiveistä mitään. Itsenäinen maa jopa maksaa siitä, ettei tuolle kiristäjäjärjestölle ole alamainen, vaikka näille joutuu suojelurahaa maksamaan.

EU = S.P.E.C.T.R.E.

Äänestä

No haloo haloo!
Ja taitaa ne nyt kuitenki voittaa sen EU jäsenmaksunsa verran? Montaskyt miljardia se nyt olikaan. Ja sen lisäks voivat pyyhkiä arseensa kaikille EUn direktiiveille.

Äänestä
  • Juuri tuossa nähdään persujen vajakkimaisuus. EU:n ulkopuolisina maina niiden pitää ehdottomasti noudattaa EU:n vaatimia direktiivejä, mikäli haluavat saada myydyksi tuotteitaan EU-alueelle! Ja Brexitin jälkeinen ero on nykyhetkeen siinä, että UK ei ole enää mukana päättämässä näistä direktiiveistä! Se on aivan sama juttu Norjankin kanssa. EU vie ja Norja vikisee. BUUUHAHHAHAHAHAAAAA!!!!!!!HÖLMÖT PERSUT BUUHAHHAHAHA!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri tuossa nähdään persujen vajakkimaisuus. EU:n ulkopuolisina maina niiden pitää ehdottomasti noudattaa EU:n vaatimia direktiivejä, mikäli haluavat saada myydyksi tuotteitaan EU-alueelle! Ja Brexitin jälkeinen ero on nykyhetkeen siinä, että UK ei ole enää mukana päättämässä näistä direktiiveistä! Se on aivan sama juttu Norjankin kanssa. EU vie ja Norja vikisee. BUUUHAHHAHAHAHAAAAA!!!!!!!HÖLMÖT PERSUT BUUHAHHAHAHA!!!

    eikä brittien tarvitse ottaa miljardeja lainaa, jotka annetaan eu.n käskystä muihin eu maihin, kuten kreikka, ja kohta italia,, velat jäävät veronmaksajien kontolle, jotta etelän vetelät. voivat jatkaa törsäilyjään.

    Äänestä

koko EU otetaan alas ja sen kokit pääsee oikeuteen.

Äänestä

Britannian ulkomaankaupasta noin puolet on EU:n kanssa. Niin kauan kun Britannia haluaa että se sujuu tullitta (suunnitellun "siirtymäajan"), niin Britannia noudattaa EU-lainsäädäntöä vaikka ei enää itse siihen vaikuta ja maksaa pääsystä EU sisämarkkinoille.

Sitten kun sen ei enää tarvitse noudattaa EU-lainsäädäntöä EU:n ja Britannian väliin tulee tulliraja. Aikaa näyttää mitä tapahtuu Britannian viennille kun puolet siitä joutuu tullirajan taakse.

Äänestä

Briteillä tulee menemään paljon paremmin kuin Syomella joka romahtaa joka päivä lisää juuri sen ansiosta kun kuulumme EU:N orjaliittoon. Suomi häviää joka sekuntti kuulumisesta EU:hun.

Äänestä
  • "Briteillä tulee menemään paljon paremmin kuin Syomella joka romahtaa joka päivä lisää juuri sen ansiosta kun kuulumme EU:N orjaliittoon. Suomi häviää joka sekuntti kuulumisesta EU:hun."

    Näin julistaa Veli-Matti, Esko, jesse tai Roope, 7 v.

    Riippumaton tutkimuslaitos julkaisi hiljattain raportin brexitin taloudellisista vaikutuksista. Sen mukaan brexit maksaa Britannialle 82,2 miljardia euroa vuodessa mm. menetettynä vientinä, kasvavina hintoina ja katoavina työpaikkoina. Belgian hallituksen tilaaman tutkimusraportin mukaan brexitin seurauksena Britanniasta katoaa noin miljoona työpaikkaa ja saman verran työpaikkoja katoaa EU:sta. Suomesta samaisen raportin mukaan häviää noin 10 000 työpaikkaa.

    Brexit leikkaa pysyvästi Britannian bruttokansantuotetta noin 3 prosenttiyksiköllä. Viime lamassa Suomen bruttokansantuote romahti nelisen prosenttiyksikköä. Tämä antaa vertailukohdan.

    Mutta aivan sama. Kunhan nyt lopulta lähtevät. Saksalaiset ja ranskalaiset alkaa olla ihan hiilenä brittien saamattomuuden vuoksi. Brittien roikkuminen mukana on haitta EU:n normaalille toiminnalle. Brexit halutaan pois päiväjärjestyksestä. Brysselissä ja useimmissa Euroopan pääkaupungeissa huokaistaan helpotuksesta, kun britit vihdoin lähtevät ja ovi heidän perässään sulkeutuu.

    Brexit johtaa hyvin suurella todennäköisyydellä Skotlannin itsenäistymisäänestykseen, joka menee läpi. Pohjois-Irlanti ja Irlannin tasavalta aloittavat yhdistymisneuvottelut.

    Äänestä

Brexit on ihan hauskaa teatteria, varsinkin uutisissa ne ylä ja alahuoneen huutelut ja näytelmäesitykset. Britit vaan pelleilee ei niistä ole virallisten asioiden hoitajiksi,
ovat ihan velmua porukkaa.

Äänestä

Britannia voittaa itsenäisyyden, itsemääräämisoikeuden ja oikeuden tehdä itse kauppasopimukset, voittaa oikeuden säätää omat lakinsa.

Äänestä
  • Norja on EU:n ulkopuolinen maa, mutta sen pitää noudattaa omassa lainsäädännössään orjallisesti EU:n lainsäädäntöä, koska sen pitää mukautua EU:n tahtoon saadakseen tehdä kauppaa EU:n kanssa. Eli Britanniasta tulee samanlainen vaikutusvallaton maa, joka ei pysty päättämään asioista muiden EU-maiden kanssa koskapa ei kuulu enää samaan liittoon.

    Äänestä

  • Miksi Britannia pystyisi yksin neuvottelemaan paremman kauppasopimuksen minkään maan kanssa kuin osana EU:ta? Tämän lisäksi Britannian täytyy saada hyvä sopimus EU:n kanssa, joka on sen ehdottomasti suurin kauppakumppani.

    Äänestä

Ne ketkä Brexittiä äänestivät, olivat työläisiä, etupäässä suorittavan työn. Olivat nähneet kuinka kielitaidottomat, mutt nuoremmat vievät heidän työnsä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Brexitissä ei ole mitään järkeä, koska eroamalla EU:sta Britannia ei voita yhtään mitään, vaan pelkästään joutuu Euroopan yhteismarkkinoiden ulkopuolelle. Britanniahan ei ole mukana esim. eurovaluutassa, joten sillä on jo nykyäänkin oma valuuttansa. Britannia ei myöskään ole mukana Schengen-sopimuksessa, eli se on jo ennenkin saanut vartioida rajojaan ihan miten lystää: https://um.fi/schengen-alueella-liikkuminen

Mikä siis on lopulta se hyöty, mikä Britannialle jää jäljelle eroamalla EU:sta?? HALOO??? Onko täällä jotain persua joka voisi kertoa niistä kuvitelluista eron hyödyistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu