Jouluapua19

Meillä on ollu elämäni vaikein vuosi, isäni kuoli helmikuussa ja tässä kuussa haudattiin anoppi. Mieheni kanssa ollaan työttömiä ja minulla on selän kanssa ongelmia joten olen sairaslomalla.Meillä on 2 tyttöä jotka opiskelevat . Asutaan vuokra asunnossa kaupungin laidalla ja vuokra on korkea sijainnin takia koska palvelut pitää olla sairateluni takia lähellä,autoa meillä ei ole. Joulu tulossa ja tän surun ja ahdingon keskellä ei joulu nyt tunnu miltään mutta tyttöjen takia haluaisin jotain pientä edes laittaa ja heitä piristää mutta ei yksinkertaisesti ole rahaa edes ruokaan saati mihinkään ylimääräseen, kaikki apu otetaan vastaan,omat voimat on nyt loppu. Yv voidaa jutella lisää!

11

83

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö opiskelevilla tyttärillä ole sen vertaan inhimillisyyttä, että auttavat teitä?
      Minä olen ollut työssä ja saanut vähän palkkaa jo 15-vuotiaasta.
      Maksoin oman kouluni menot ja autoin myös omaa perhettäni.
      Jo on kumma, että nuorille ihmisille täytyy hankkia kalliita vaatteita,
      tekniikkaa ja ajanvietettä. Näen jatkuvasti nuoria koululaisia kaupoissa apuna.
      Heille avautuu jo 15-vuotiaasta paljon työmahdollisuuksia - enemmän kuin minulle!
      Selkäsärkyisenä minun isoäitini ompeli, kutoi, teki käsitöitä.
      Internetissä on massoittain neuvoja, mitä voi itse valmistaa.
      Jos on taloudellisesti piukkaa, niin silloin on perheenjäsenten alettava
      rohkaisemaan toisiaan, eikä vaatimaan sitä, mihin ei ole varaa!
      Opeta tyttäresi myötätuntoisiksi, ahkeriksi ihmisiksi;
      sen voit tehdä selkä kipeänäkin sängynpohjasta!

    • Anonyymi

      Ota yhteyttä seurakuntasi diakoniin, hän osaa auttaa ja koordinoida avuntarvettanne oikeaan osoitteeseen, ellei itse pysty auttamaan.

      Onhan se rankkaa, että menettää läheiset, minullakin isä kuoli vuosi sitten ja sieltä tuli pieni perintökin. Joten varmaan teillekin tulee pientä perintöäkin, sekin helpottaa elämäänne.

    • Anonyymi

      Hei aloittaja, hae MLL:n Hyvä Joulumieli -avustusta, se on noin 70 €. Tietääkseni sosiaaliviraston kautta haku, netistä löytyy varmaankin enemmän tietoa.

      • Anonyymi

        Myös diakonin kautta.


    • Anonyymi

      Hieman taas haiskahtaa trollilta... Vaan jos teillä oikea tilanne, niin hae EU-ruoka-apua, sitä saa JOKAISELLA paikkakunnalla. Lisäksi seurakunnan diakonilta saa apua muutenkin, mm. Kelan tukianomusten tekemiseen.
      Paikalliselta työttömien yhdistykseltä voi myös saada apua, olettehan te molemmat työttöminä.
      Jouluruoka on kuitenkin aika edullista raaka-aineiden puoleen, jo muutamalla kymmenellä eurolla tekee suuremmallekin perheelle jouluruokaa. Lanttu- , peruna- ja porkkanalaatikot on edullisia tehdä itse, kun raaka-aineet ei maksa mahdottomia. Meilläkin opiskelevat tyttäret tekevät joulupöytään kaikki laatikkoruuat.
      Joulukinkkuja saa erilaisilla lahjakorteilla, tuolla jo mainittiin MLL:n 70€ lahjoitus. Joulukinkku ostaen ei ole myöskään kovin kallis, jouluksi ehtii hyvin keräämään vaikka pantillisia pulloja ja tölkkejä sen verran, että niillä ostaa joulukinkun. Jos asutte kaupunkin laitamilla, on mahdollisuus hyvin panttien keräämiseen ainakin miehelläsi, jos sinä et selkäsi vuoksi voi kerätä. Minäkin selkävaivaisena keräilen iltalenkillä pantillisia pulloja ja tölkkejä, ei kovin pitkää lenkkiä tarvitse tehdä, kun on muovikassillinen pantteja.
      Sitten teillä on tulossa anopin perunkirjoitus, siinä voitte säästää todella paljon, kun teette itse perukirjan, malleja löytyy netistä, joita muokkaamalla saa tehtyä ilmaiseksi perukirjan. Jos omaa tulostinta ei ole, niin kirjastossa voi tulostaa sen valmiin perukirjan. Tein isäni perukirjan alkuvuodesta ja hoidin sen verottajalle, maksoi käytännössä vain virkatodistukset ja postimerkit, kuluja vain muutamia kymppejä, kun tulostimen värit laskin vielä mukaan.
      Kyllä te selviätte, kun mekin selvittiin tosi vaikeasta vuodesta!

      • Anonyymi

        Muistithan myydä perunkirjoituksia viikonloppuisin kauppojen parkkipaikoilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistithan myydä perunkirjoituksia viikonloppuisin kauppojen parkkipaikoilla?

        Ehe ehe.... Teen kyllä perunkirjoituksia lähipiirille, ei niitä tarvitse edes alkaa kaupittelemaan. Olet ilmeisesti niin töppö itse, että et osaa tehdän mitään :D Kyllä köyhä voi paljon tehdä itsekin elämänsä parantamiseksi, vaikka sitten myymällä tekemiään leivonnaisia tai linnunpönttöjä marketin parkkipaikalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehe ehe.... Teen kyllä perunkirjoituksia lähipiirille, ei niitä tarvitse edes alkaa kaupittelemaan. Olet ilmeisesti niin töppö itse, että et osaa tehdän mitään :D Kyllä köyhä voi paljon tehdä itsekin elämänsä parantamiseksi, vaikka sitten myymällä tekemiään leivonnaisia tai linnunpönttöjä marketin parkkipaikalla.

        Hae eu kassiruokaa. Hernaria,puuroo,hapamkprppua,lihapurkku


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hae eu kassiruokaa. Hernaria,puuroo,hapamkprppua,lihapurkku

        Pönttö mikä pönttö...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehe ehe.... Teen kyllä perunkirjoituksia lähipiirille, ei niitä tarvitse edes alkaa kaupittelemaan. Olet ilmeisesti niin töppö itse, että et osaa tehdän mitään :D Kyllä köyhä voi paljon tehdä itsekin elämänsä parantamiseksi, vaikka sitten myymällä tekemiään leivonnaisia tai linnunpönttöjä marketin parkkipaikalla.

        Kiitos tuosta tiedosta perunkirjoituksista. Minä kun puuhailen "kuolinsiivousta" mökissäni, että perillisillä olisi helpompaa tulla mökkiin. ;-D
        En halua sirottaa suolaa kenenkään haavoihin, mutta työttömillä on aikaa enemmän kuin työssä käyvillä. Monet kykenevät käyttämään aikansa merkityksellisesti kehittäen kykyjään ja hankkien tietoja ja taitoja.
        Minä olen pilannut lapsena selkäni isossa perheessä äitini piikana osallistuen naisen raskaisiin töihin äitini vertaisena työjuhtana.
        Lisäksi oli muita raskauttavia olosuhteita ja sairauksia, jotka eivät estäneet kehittämästä omatoimisesti tarvitsemiani kykyjä.
        Yhteiskunta muuttuu koko ajan ja sitä on seurattava vaikka ontuen perässä.
        Nyt on menossa uuden tekniikan opettelu yksin tuhertaen ilman opiskelevien lasten apua ja kykyjä. Selkäsärkyisenä sekin menee istuen, maaten ja seisoen vaihtelevasti.
        Kauppojen alelaarit ovat vielä riittäneet minun muonikseni, koska kerään luonnosta paljon syötävää. Metsästä saa jopa talviseen aikaan paljon hyödyllistä.
        Tukkimiehet ja muut metsässä työskentelijät tietävät.


    • Anonyymi

      Onko kaupungin laitamilla kovat vuokrat? Luulis niissä faveloissa olevan aika halpaa asumista ja saa kaikki mahdolliset tuet vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe