Venäjämieliset Kremlin ystävät Perussuomalainen puolue

Lähes kaikki suomalaiset poliittiset puolueet eduskunnassamme ja EU:ssa ajavat Suomen ja suomalaisten etua, mutta Perussuomalaiset ajavat vain Kremlin etuja ja intressejä. Monet ovatkin jo huomanneet persujen liittoutumisen venäjämielisten ryhmässä EU:ssa.

Miksi persut vastoin isänmaamme etua on venäjämielinen puolue ?
Oikeistopopulistit, joihin persut kuuluvat saavat taloudellista tukea Kremlistä, muutoin noin näkyvä Kremlin intressien ja etujen puolustaminen ei olisi mitenkään edes mahdollista.

Muistutuksena vielä, että Kreml pyrkii toimimaan hajottavasti EU: n sisällä ja parhaat trollit näyttävät löytyvän oikeistopopulisteista, joihin persutkin Kremlin edun mukaisesti toki aina kuuluvat.

Asiallista ja rakentavaa keskustelua kyseisestä asiasta toivoen.

Juhani Putkinen
18146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Persut haluavat tehdä Suomesta täysin Putinistisen yhteiskunnan.
On loogista, että Venäjältä otetaan rahoitusta tämän persujen haaveen saavuttamiseen.

Äänestä

Persut ovat Putinin kätyreitä täällä Suomessa.

Äänestä

Perussuomalaisten venäjämielisyys on merkillepantavan suurta, tämän vuoksi persupuolue ei ole enää mitenkään äänestämis kelpoinen.
Perussuomalaisten pitäisi nyt vain ajaa Suomen ja meidän suomalaisten asioita ja intressejä, eikä todellakaan minkään Venäjän.

Äänestä

Yhteistyö persujen kanssa mahdotonta, niin Virossa kuin Suomessakin


Äärioikeistopopulistiset persupuolueet aina ongelmissa muiden kanssa.

lainaus HS
"Viron hallitus on ollut koossa reilut puoli vuotta, ja kolmen eri suuntaan kiskovan puolueen taival on ollut töyssyinen.

Sen riskin keskustapuolueen puheenjohtaja ja pääministeri Jüri Ratas otti, kun hän vastoin vaalilupauksiaan muodosti hallituksen kansalliskonservatiivisen ja oikeistopopulistisen Ekren ja konservatiivisen Isänmaan kanssa.

Ensimmäisen sadan päivän ajalle hallitus oli asettanut 58 tavoitetta, joiden avainsanoina olivat perheystävällinen Viro, yhtenäinen yhteiskunta, tietopohjainen talous, tehokas hallinto ja vapaa, turvallinen valtio.

Aikaa ovat syöneet erityisesti Ekren aiheuttamat skandaalit. Kaksi Ekren ministeriä on joutunut eroamaan, ja tällä hetkellä kolmannen pää on pölkyllä. Ekren johtohahmojen vähemmistöjä sortavat ja absurdeja salaliittoviittauksia sisältävät kommentit pitävät koalitiopartnerit varpaillaan.

Ekrellä ja kahdella muulla puolueella ei ole yhteistä arvopohjaa tai poliittista linjaa, ja hallitus onkin tuon tuosta jakautunut eri kysymyksissä."
lainaus päättyy

Tuossa on syytä ihan riittämiin ja vähän ylikin, miksi yhteistyönhön Perussuomalaisten kanssa ei pidä koskaan ryhtyä:
SIITÄ VAAN EI KERTAKAIKKIAAN TULE YHTÄÄN MITÄÄN.

Äänestä
  • Puolueista persut kepu on niitä joita tavallinen matti meikäläinen ei voi koskaan ei milloinkaan ajatella kannattavansa.
    Kumpikin pahimpia työläisen ja pienituloisen riistäjiä ja syöjiä kuin itse kokoomus onkaan. Kepulaisilla on aina ollut oikein oma erikoinen reforminsa työläisen alas painamiseksi, jonka kehittäjät huseeraavat juuri nytkin hallituksen neuvonantajina.

    Äänestä

  • Kommunismin pelkohan se on todella suuri persuilla siitäkin huolimatta, että kommunismia ei Suomestakaan juuri enää edes mistään löydy.
    Taitaa se kommunismi silloin siis kummitella vain siellä persujen korvien välissä. Helppouskoisten salaliittoteoriaako täten?

    Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-11065828
Räväkkä Neuvostoliitosta Suomeen muuttanut nainen asettaa epäisänmaallisille persuille jauhot suuhun.
Entinen neuvostonainen, nykyinen suomalainen työntekijä/pienyrittäjä ei alistu persuparjaukseen. Hän tavallaan edustaa myönteistä maahanmuuttajaa joka asettaa persut takahikiän marisijoiksi. Hän ei hyväksy etnisten väestöryhmien parjaamista.
Persut menevät pidemmällekin. Parjausta kehitetään väkivallan tekojen suuntaan.
Samaan aikaan persujen parhaat ystävät löytyvät venäläisistä raharuhtinaista.

Äänestä

Kunnilta ja valtiolta Suomessa rahat loppu. Silti vain miljoonia euroja tuhlataan ulkomaalaisiin maahanmuuttajiin täällä Suomessa nykyään.

Äänestä
  • Kunnat myyvät yksityistämällä sotea ulkomaisille omistajille. Voitot häipyvät ulkomaisille sijoittajille ja kuitenkin hyvä hoito on varmempaa yhteiskunnallisena toimena. Yhteiskunnan menot eivät yksityistämllä alene. Pohjanmaan kunnissa perussuomalaiset ovat yksityistämisen kannalla. Ehkä koko maassa.
    Miten onnistuu "Suomi ensin" tai paremminkin Suomen etu kun voito valuvat ulkomaille?

    "Silti vain miljoonia euroja tuhlataan ulkomaalaisiin maahanmuuttajiin täällä Suomessa nykyään."

    Fakta: Suomalaisen lapsen kasvattaminen työntekijäksi maksaa moninkymmenkertaisesti kuin maahanmuuttajan aikuisen kouluttaminen työelämään. Heidän lapsensa ovat kustannuksiltaan samassa veneessä kantasuomalaisten lasten kanssa.
    Sitä paitsi. Yhteiskunnan varat eivät ole loppumassa. Leikkauksilla vain kerätään rahaa sota-aseisiin, jotka ostettuina eivät tuota mitään ja käytettäessä kuluttavat kansantuloa

    Äänestä

Perussuomalaiset on perustettu ennen Vladimir Putinin valtaantuloa Venäjällä.

Puolue oli Timo Soinin puheenjohtajakaudella vielä isänmaallinen puolue.

Jussi Halla-ahon tultua puolueen johtoon, puolue kääntyi Venäjän ja Putinin suuntaan. Onpa puolue saanut jopa rahoitusta ja somemarkkinointitukea suoraan Venäjältä.

Äänestä

Persujen inho jopa monikulttuurista Suomen jalkapallomaajoukkuetta vastaan on tosi kummallista ja ällistyttävää.

Äänestä

Persut on Suomen epäisänmaallisin puolue.

Äänestä

Persut voivat mekastaa maailman tappiin asti oppositiossa vaikkapa maahanmuutosta, mutta heidän viime aikoina harrastamansa virkavallan ja poliisin maineen lokaaminen on yksinkertaisesti vaarallista ja todella epäisänmaallista toimintaa.

Äänestä
  • Joo iaka epätoivoisia epäisänmaallisia persut nyt vain ovat.

    Äänestä

  • Venäjämielisyys jota persut nykyään täällä edustaa, on kiistatonta ja täysin heidän itse valitsemaansa.
    Hehän toimivat venäjämielisten EU-ryhmässä, joten tämä on Suomelle epäisänmaallista toimintaa.
    Täysin Totta kumminkin nykyään tämä persujen venäjämielisyys on, sitä on todella vaikea nyt kenenkään kiistää.

    Äänestä

Perussuomalaisten tapa ja tahto tehdä politiikkaa, on ollut nähtävissä jo Halla-ahon kaudesta alkaen. Valitettavasti persut ajaa Venäjän ja sen kansalaisten etua, omasta kansasta piittaamatta.
Mistä sen tietää ja näkee? Perussuomalaiset tekevät yhteistyötä venäjämielisten Salvinin ja LePenin ryhmässä. Ja Huhtasaari on kommentoinut mm. että "kukaan ei mahda mitään kun Putin tulee tänne". Iltasanomissa oli juttu, jossa todettiin "Karjalan menettämisen olevan hyvän asian". Perussuomalainen puolue on mielestäni venäjämielisin puolue mitä koskaan on ollut eduskunnassamme.

Asiallista ja rakentavaa keskustelua toivoen

Sotaveteraanin poika

Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-11077639
Laitetaas Trump persujen rinnalle, persuismin kummisetänä.
Taitaa tulla monoa.

Tarkemmin tutkittuna Trump ei poikkea edeltäjistään. Raha ja nykyään miljardien omistaja käyttää valtaa Washingtonissa. Tehtaan työmiehellä ei ole asiaa kopngressiin ja senaattiin.
USA:n politiikka perustuu miljardöörien kerhon korruptiopolitiikkaan. Lahjotaanm toisiaan ja heitä lahjotaan alempaa tekemään topivottuja päätöksiä. USA:n työläinen ei voi päättää eikä lahjoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lähes kaikki suomalaiset poliittiset puolueet eduskunnassamme ja EU:ssa ajavat Suomen ja suomalaisten etua, mutta Perussuomalaiset ajavat vain Kremlin etuja ja intressejä. Monet ovatkin jo huomanneet persujen liittoutumisen venäjämielisten ryhmässä EU:ssa.

Miksi persut vastoin isänmaamme etua on venäjämielinen puolue ?
Oikeistopopulistit, joihin persut kuuluvat saavat taloudellista tukea Kremlistä, muutoin noin näkyvä Kremlin intressien ja etujen puolustaminen ei olisi mitenkään edes mahdollista.

Muistutuksena vielä, että Kreml pyrkii toimimaan hajottavasti EU: n sisällä ja parhaat trollit näyttävät löytyvän oikeistopopulisteista, joihin persutkin Kremlin edun mukaisesti toki aina kuuluvat.

Asiallista ja rakentavaa keskustelua kyseisestä asiasta toivoen.

Juhani Putkinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu