hernaripurkki

Erehdyin ostamaan lidlistä kania merkkistä purkkihernaria. Piti kuitenkin lisätä porkkanaa,sipulia,mausteina minttua,timjamia,valkopippuria ja maustepippuria muttei siltikään maistunut. Piti lisätä sitten kasvisliemikuutio. nyt pidän peukkuja pystyssä,tai palaan takaisin itsetehtyyn hernariin.

Enemmänhän sitä tulee jos ei tee varsinkaan rokkaa. Kevyempi hernari parempi muutenkin. Täyttää se nestekin. Ja ennen ruokailua noin yleensäkin kannattaa nauttia vaikka lasi vettä. Pysyy nestetasapainokin kunnossa ja ettei ei ole "aina nälkä".

Juuhh.. luvattiin että sisältää lihaa tai silavaa siinä purkissa. Ei mitään lihanmuotoista havaittavissa. Myöskään maussa. Hintaa 60centtii.

Ei ei.. tokmannilta tai melkein mistä vaan kaupasta kuivatut herneet, halpissipulit, porkkanat,ja vaikka pekonia kunhan poistaa liian rasvan.

7

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No maistui kohtuullisesti ja löyty kaipaamia sattumiakin. kurkumaa laitoin myös.

    • Anonyymi

      Kyllähän purkkihernarikin menettelee kotivarana, kun sitä tarjouksista (0,19€/purkki) ostelee, mutta kannattaa ostella kuivatut herneet 30kg säkissä, maksaa alle 15€ ja siitä keittelee melkoisen monet hernekeitot. Tarjouksista kyttäilee sitten sopivat lihat niihin hernekeittoihin, keittää sitten hernekeitot isommasti. On köyhälle tosi edullista ruokaa!

    • Anonyymi

      Hernekeitto on yks ihan hyvä ja halpa ruoka kerran viikossa.

    • Anonyymi

      Niistä saa aika hyvän perunasalaatin, lidl perunasalaatti, tuore kurkku kuorittuna joukkoon ja nää purkkiherneet, voi lisätä kinkkua tai metwurstia joukkoon.

    • Anonyymi

      Joulun jälkeen ostan aina niin paljon tarjouskinkkuja mitä arkkupakastimeen mahtuu ja sitten kevään mittaan keittelen lihaisaa hernekeittoa 10 litraa laaki ja pakastelen niitä margariinirasioissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      406
      5962
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      81
      5323
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4336
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3931
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3719
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      165
      3419
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      107
      3188
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      53
      3173
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe