Lapualle tarjottiin Novaparkkia, eivät huolineet, koska pelättiin, keskusta olisi tyhjentynyt.. Novaparkkia ei tullut, keskusta on kuitenkin tyhjentynyt. Seinäjoki halusi ja sai oman Ideaparkkinsa. Nyt on suuri pelko Lapuan keskusta tyhjenee entisestään, niin kuin muutkin Seinäjoen ympäryskunnat. Seinäjoen keskusta ei tyhjene, koska hideaparkki haalii asiakkaat ympäristö kunnista. Seinäjoella oltiin taas viisaampia, kuin...
Ideapark/Novapark
Anonyymi
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Seinäjoen ( viisaamat ) saavatkin nyt maksella omat tekosensa ja omineen
Laihialaiset ja perseaukiset ei kuitenkaan ostele mitään turhaa?
Kyllä niukalla taloudella on terveelliset vaikuttimet
- jää hullunjuoksut jo sitäkautten tekemättä
(- rääsään hukuvat, on siinäkin tautia kerrakseen )
Lapualaisilla sijoittajilla liike-ja asuinhuoneistoja keskustassa. Pelättiin arvonalennuksia. Ei tullut arvonalennuksia vaan hinnat romahtivat kokonaan. Novaparkki olisi kuitenkin ollut järkevämpi ratkaisu. Taas kerran päättäjät möhlivät.
Kyllä se novaparkki vielä tulee, mainos on edelleen siellä tien varressa.
Kurikas ki on isoo Makneetin mainos 3 tien varressa. Koskahan makneettiin pääsöö avajaasihin?
menikös se nyt ihan noin ? DDDD
Eli alunperin piti tulla toki se Novapark kauppakeskus ,,,no suunnitelmat muuttuivat ja piti tullasen tilalle IdeaPark Lapua .Talodellisen huonoon rakennusaikaan ja muiden syiden takia se idea sammui sitten ,,,sen jälkeen suunnitelmissa oli edelleen kauppakeskus Novapark ,mutta päättivät siirtää kyseisen idean Alankoon johon valmistui Novaparkin vastine.Alangon kauppakeskuksen valmistuminen ei liiemmin ole vaikuttanut negatiivisessa mielessä asukkaiden liikehdintään ja kaupantekoon eli edelleen voimakkaan vireää liikehdintää keskustassa johon toki Alangonkin kauppakeskus kuuluu,,,keskustan määritelmä katos on jokseenkin muuttunut ja keskusta laajentunut ,,,niin käy hyvin usein vilkkaissa kunnissa.
seinäjoelle rakennettu ideapar ei vei ostovoimaa Lapualta eikä köyhdytä vilkasta kaupantekoa,keskusta ei tyhjene sen takia.Nyt toki on jo nähtävissä se mitä pelkäät eli seinäjoen keskustan tyhjeneminen,,,,surkeaa on siellä sanovat jo monet seinäjokisetkin.Luulisin että alkubuumin jälkeen seinäjoen ideapark on kusessa
Eihän siinä Alangos oo kuin joku hikinen tokmanni ja krauta. Tien toisella puolella smarket ja abc. Siinä sun kauppakeskukses, haha, tuu poka käymään ideaparkis niin näet mitä tarkoittaa kauppakeskus.
Kauppakeskus... hahahhhhaa. On tullut käytyä kauppakeskuksessa. Oikeassa. Seinäjoen kauppakeskus, on parakki pellolla. Käyppä ny vaikka Lontoossa... Pietarissa. Tai Moskovassa. Ameriikasta ny puhumatta. Siellä on kauppakeskuksia. Arabeissa hiihdetään, jossain luistellaa tai muuta sporttia.
Ääsjoen kauppakeskuksia, onko siellä eres Sukarin Toivolle, sille lestalle, fitnessiä tarjolla? Ja sen venakolle.
Pietarissa saa kätevästi auton kauppakeskuksen alle parkkiin ja liukuportaita ylös, ei tarvitse talsia sateessa kilometrikaupalla.
Ei tarvi mennä ku Hesaan. Sieltäki löytyy paaaaalljon suurempia kauppakeskuksia. Käy ny ensin vaikka Kampis tai Jumbos tai Redis niin maailmasi avartuu. Jos käyn pohjanmaalla kauppakeskukset menen kyllä Tuurin kyläkauppaan. Siellä on vielä tunnelmaa ei kylmiä liikekopperoita.
No niin sehän kuulostaa kätevältä. Eikun menet sitten sinne Pietariin tai lontoohin oikeen parkkihallin kautta. Tai nyt edes Helsinkiin. Jotenkin ite vaan nään sujuvammaksi asioida omassa maakunnassa.
Terveisiä täältä Kurikasta. Tuohon Lapuan menetettyyn ideaparkkiin otan sen verran kantaa, notta se oli ihan hyvä asia ettei se Lapualle tullut. Sama juttu Kurikan Magneetin kans, parempi ettei siihen oo tulos mitään.
Miksi? Siksi, että jos ideaparkki olisikin tullut Seinäjoen sijasta Lapualle tai Kurikkaan, niin molemmis tapauksis se olis ollu maakunnan kannalta epäreilus paikas. Lapua ja Kurikka ovat molemmat sivus väestötasapainopisteestä.
Maakunnan jos jakaa Seinäjoen kohdalta poikki, niin etelä ja pohjoispuolella asuu suunnilleen saman verran väkeä. Jos lasketaan väestötasapainopistettä, niin jonnekin Seinäjoen tienoille se asettuu. Siksi on tasapuolista nimenomaan maakunnan kannalta, ettei ideapark sijaitse kovin kaukana tuosta tasapainopisteestä. Sijainti Lapualla tai Kurikassa olisi epäreilua, joko eteläistä tai pohjoista maakunnan osaa kohtaan.
Nyt kun ideapark sijaitsee Seinäjoella, niin se on kaikille tasan. Maakunnan ulkopuolelta tulijoista ei ole mitään yhtä pääsuuntaa, vaan suunnat jakautuu hyvin tasaisesti, joten siihenkään ei voi Lapualla tai Kurikalla vedota. Näin ollen Seinäjoki on Kurikan ja Lapuan kannalta kompromissi, ideapark on siinä puolitiessä vastassa.
Kyllä seinäjoki on omahyväisiä pitää karttaaa, mitä tuolla iteas olisi haettavaakaan, kun normaalikaupois on samaa tavaraa
- sievemmin esillä eikä mihkään rääsään sekoitettuna ettitävis kämppä kämpältä
toi hali on jo vanhaa-aikaa valmistuessaan
katellaan tavaramme sievemmästi
Seinäjoki huuttaa monien suilla ovat taitoniekoja näistouhuus kiepsuteissa
Ajatelkaamme skenaario, jossa ideapark olisi jostain käsittämättömästä syystä tullutkin Kurikkaan. Siitähän vasta huuto olisi tullut Lapuan suunnalta, ja vastustus. Lapualla vastustetaan kaikkea mikä ei tule Lapualle, ja toisinaan sitäkin mitä on tulossa Lapualle.
Nuo ideat saaa olla missä lystää, siellä käyvään mikä tuntuu mukavalta ja lapuaa muutenkin pitää pitää elävänä
äikistelkööt vain seinäjokiset iteansa takaa mesoen erikoisuuksiaan, jotta noita muka karehittais, pitäkööt vain tämänkin OMANSA JA OMANAAN
TÄMÄ ON MEIRÄN seinästen JA KOKONAAN
Tuossa 11.47 viestissä ollaan oikeilla jäljillä, pelättiin asiakasvirtojen hajaantumista.
"Päätös Ideaparkin tulosta Lapualle on herättänyt kuitenkin muualla pohjalaismaakunnissa hämmennystä. Maakuntien keskuskaupungeissa eletään epätietoisuudessa ja muun muassa kaupan ja asiakasvirtojen hajautuminen herättää kysymyksiä."
Nyt asiakasvirroilla on selkeä suunta. Kuka mistäkin tulee, voi käydä matkan varrelle osuvissa liikkeissä. Kaikki siis voittavat.
Laitan vielä tähänkin tuon linkin, että Ideaparkin oli tosiaan tarkoitus tulla Lapualle, koska niin moni ei sitä usko, eikä nekään jotka asian muistavat, tahdo uskoa että sen kanssa oltiin tosissaan.
https://yle.fi/uutiset/3-5326426
Onko muuten Lapualla etsitty syyllistä siihen ettei kauppa lopulta tullut Lapualle?
Ei lapua tuota oo tarvinnukkaan, kunhan hauhailtiin, eikä lapualaiset tuota iteaa mitenkään tarttekkaan sehän on seinäjokisten avaruusmatkaa, kun saavat siellä soppailla ja vetää hiekkaa sinne kengissään.
Saattaapi olla jot joutuvat laittaan ovimaksun avaruuskävelyille-
-jot pystyväs siivoamaan jälet ja hiekat poikkeen
-jota taas sitten veetään sisälle
Syylliset löytyy Seinäjoelta, väliin tultiin. Ns.
pelin politiikkaa tehtiin taas.
.
Edelleen kysyn, oltaisko Lapualla oltu tyytyväisiä jos ideapark olisi tullut vaikkapa Kurikkaan?
Sekö olisi ollut muka ok?
-Epäilen...
En ole lapualainen mutta mulle ainakin on ihan sama missä tuo ideaparkki on, turha pulju.
Lapualla ei hoksata, että puolet maakunnan väestöstä asuu maakunnan eteläosissa, Seinäjoen eteläpuolella. Perus Lapualla elävä näkee vain Seinäjoen pohjoispuolisen alueen, ja kuvittelee ettei Seinäjoen eteläpuolella ole mitään. Vaikka faktat osoittaa toisin.
Jos nyt otetaan ihan väkilukuja esimerkiksi.
Pohjoispuoli: Lapua-Kauhava-Järviseutu = 47 800 asukasta
Eteläpuoli: Ilmajoki-Kurikka-Suupohja = 54 300 asukasta
Joten en ihmettele että Ideapark perustettiin Seinäjoelle. Väestön tasapainopiste on jossain Seinäjoen Alakylän tuntumassa.
Ja näinhän se menee kautta maan, väki tahtoo keskittyä maakuntien eteläosiin, kun taas pohjoisosissa väki harvenee.
Tasapainoa... todella tasapainoa, Jurvan koulut, Ähtärin sairaala ja metsäkoulu. Kauhavalta yrittäjäopisto. Kaikki poliisihommat, Kela ym.
Sellainen tasapainon Seinäjoki on...