Te olette kaikki ulkomaisia agentteja

Jokainen palstalle aloituksen kirjoittava tai sitä kommentoivat tulkitaan sekä USA:ssa, että Venäjällä ulkomaiseksi agentiksi - jos siteeraatte tai viittaatte edellisten maiden medioissa kirjoitettuihin artikkeleihin.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Yrittäkää hakea viisumia USA:han tai Venäjälle ;)

Äänestä
  • Amerikassa ainakin monen viihdetaiteilijan on pakko hankkia työluvan lisäksi oma agentti.
    Venäjälle ei kukaan edes halua ilman viisumiakaan.

    S24:n serverit taisivat olla jossain Irlannin rannikolla, jos en väärin muista, kun joskus tsekkasin. Ruotsalaiset omistavat suomalaisten nettiliikenteen ja google omistaa kaiken sun nettihistoriasi.

    Hirmu hankalaa olla suomalainen agentti.

    Äänestä

  • Pysyn mieluummin rakkaassa Isänmaassa, jossa sentään vielä ulkoa idästä ja lännestä ohjatuista agenteista huolimatta palvelu pelaa.

    Äänestä

Muuten hyvä logiikka, MUTTA!

Jos niitä uutisia kirjoittelee noissa mainitsemissasi maissa sijaitsevat kirjoittelijat, niin herää kysymys: Miks ne ei ota ensin NIITÄ kiinni, vaan meidät ”vieraan vallan agentit”?

Äänestä
  • Logiikka on ontuva, mutta suoraviivainen: koska olemme, oletan niin, suomalaisia kirjoittelijoita ja seuraamme aloituksen valtioiden medioita, ainakin välillisesti, ja osallistumme sosiaalisessa mediassa käytävään keskusteluun, saapuessamme vieraan vallan maaperälle - olemme rikollisia ja siten vapaata riistaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Logiikka on ontuva, mutta suoraviivainen: koska olemme, oletan niin, suomalaisia kirjoittelijoita ja seuraamme aloituksen valtioiden medioita, ainakin välillisesti, ja osallistumme sosiaalisessa mediassa käytävään keskusteluun, saapuessamme vieraan vallan maaperälle - olemme rikollisia ja siten vapaata riistaa.

    Miltä osin ontuva?
    Jos noi mainitut valtiot olis vanginnu noi kirjoittajat, niin: Kerroppas monta heidän kirjoittamaansa uutista sä olisit lukenut? Vai saako noissa maissa tehdä toimitustyötä vankiloistakin käsin? :P :D

    Äänestä

Aloittajan logiigkalla hän itse on siis ulkomaalainen agentti. Ehkä hän on tai sitten ei osaa ajatella järkevästi.

Äänestä

Aloittaja on nyt siis ulkomaiden agentti, ja me vastaajat siinä mukana. Ei nyt ihan mee jakeluun.

Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kieltämättä siltä se näyttää. Ja nyt olette tekin.

    https://yle.fi/uutiset/3-11080765

    Ja saamme rahoituksemme, ainakin suurin osa, jostain muualta, kuin Venäjältä tai USA:sta.

    Äänestä

Jippii olen aina halunnut olla pöndin james tai akentti sergei litvinof.

Äänestä
  • Mun täytyy kyl valitettavasti jäävätä itseni tosta (varsinkin nykysestä) Bondin roolista, koska koht joku Katju Arokin menee miehekkyydessään näitten nykyisten Bondien ohi!? :/

    Esittääköhän joku aito eunukki seuraavaa Bondia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jokainen palstalle aloituksen kirjoittava tai sitä kommentoivat tulkitaan sekä USA:ssa, että Venäjällä ulkomaiseksi agentiksi - jos siteeraatte tai viittaatte edellisten maiden medioissa kirjoitettuihin artikkeleihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu