Ärkkopee pyytää suomalaisilta anteeksi Freudenthal-rasismiaan ja Freudenthal-mitalin jakamista jota ei ole vieläkään virallisesti lopetettu, vain keskeytetty
Myöskin Oolanti pyytää suomalaisilta anteeksi avointa rasismiaan koska koko Oolannin hallinto perustuu silmittömälle rasismille
Myöskin Oolanti pyytää suomalaisilta anteeksi avointa rasismiaan koska koko Oolannin hallinto perustuu silmittömälle rasismille
Vastaukset 11
Vanhimmat
Edelleenkään Åålannin maakunta ei silti aio sallia kenenkään suomenkielisen ostavan maata tai kiinteistöjä Ahvenanmaan alueelta. Se on kiellettyä maakuntahallinnon lainsäädännössä, Verboten!
Ulkomaalaisia, muunkielisiä, muun muassa venäläisiä ja kiinalaisia tämä kielto ei koske. He saavat vapaasti ostaa mäkkitontteja ja rantapalstoja ahvenanmaalta.
Siirtokarjalaiset eli suomalaiset eivät saaneet maita ruotsinkielisiltä alueilta koska Maanhankintalakiin 1944 jyrättiin ns. "ruotsalaispykälä" joka vapauttaa ruotsalaisalueet asuttamisesta
RKP esitti tuolloin lausuntoja, jotka kumpusivat suoraan saksan 30-luvulta. Niissä pelättiin että suomalaisten muuttaminen ruotsinkieliselle alueelle tuhoaisi niissä vallinneen ROTUPUHTAUDEN.
Svenskt Vakt -natzi.lehdessä valiteltiin että suomimongolit levittäytyvät Pyhille Ruotsalaisille maille
Putinilla on kuitenkin huvila ahfenamaalla- on rotupuhdas ahfenamaalainen?
RäKäPää oli oppositiossa neljän vuoden ajan eikä pakotusruotsia saatu pois ...toista tilaisuutta tuskin tulee 50 vuoteen,,,,,se juna meni,,
RKP.....?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Florinin_komitea
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomenruotsalainen_kulttuuri
Eikös yksi rkp:n perustajajäsenistä lahdannut suomenkielisiä vuoden 1919 kansalaissodassa. myöhemmin tappoi itsensä. Onko RKP pyytänyt heidän jälkeläisiltään anteeksi`- Millään puolueella kuin rkp_llä ei ole näin kammottava rasistinen historia.
Miksi ärkkopee ei ole vieläkään tehnyt tiliä synkän rasistisen historiansa kanssa? Luuleeko ne elävänsä jossakin ruotsinkielisessä kuplassa?
tuo on ongelma-
miksi salaavat yhä kaiken.
kansaa ihmetyttää todella....
Onko huvilanomistaja miljardööri (Suomenrikkain mies) Putin mukana päättämässä Afvenanmaalla Ahvenamaa-hallituksessa?