Mikä lasketaan herätysliikkeeseen kuulumiseksi siitä kysyttäessä?
Vaikkei olisi missään rekisterissä, voidaanko puhua herätysliikkeeseen kuulumisesta, jos on toiminnassa säännöllisesti mukana ja se on lähinnä omaa hengellistä kotia vai riittääkö jo jälkimmäinen asia?
Kysyttäessä herätysliikkeeseen kuulumista tuskin tarkoitetaan pelkästään mitään rekisteriä?
Herätysliikkeeseen kuuluminen?
2
128
Vastaukset 2
- Anonyymi
Riippuu herätysliikkeestä. Toiset voivat vaatia jäseneksi liittymistä ja jäsenmaksun maksamista, mutta jos on aktiivisesti mukana ja pitää liikkeen oikeana, niin kyllä siihen silloin kuulluu.
- Anonyymi
Kysyisin että mitä tarkoitusta tai ketä tuollainen eritteleminen palvelee? Juridisessa mielessähän asia on selvä milloin joku kuuluu johonkin rekisteröityyn yhdistykseen mutta varmaankaan suurempi osa herätysliikkeiden "jäsenistä" eivät ole sitä ihan juridisessa mielessä, -tarkoitan siis yhdistyksen jäseninä.
Eikö se ol tärkeämpi asia pohdittavaksi että mikä on OMA suhde kyseiseeen herätysliikkeeseen ja miksi? Minäkin olen aktiivisesti mukana erään herätysliikkeen toiminnassa, jopa erään paikallisosaston johtokunnassa jäsenenäkin mutta en kuulu juridisesti emäyhdistykseen tai sanoisinko kattojärjestöön. En edes tiedä miksi. Sitä vaan ei ole tullut koskaan liityttyä. Olen kuitenkin hyvin sitoutunut ko. liikkeeseen ja se on minulle hengellinen koti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1131535- 125979
- 47931
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku92889Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57777- 64622
- 42621
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan235610- 34607
- 49577