En usko siihen

En oikein jaksa uskoa, että ihminen voi olla riivattu. Olen uskovainen.
1554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kyllä se on mahdollista. Lue Uutta testamenttia niin sieltä käy selville. Ja ei se harvinaista ole tänäkään päivänä.

Äänestä
  • Mistä sen näkee tai voi tietää, että joku on riivattu, eikä vain pahapäinen luonteeltaan tms?

    Äänestä

Minä olen riivattu äätglowwpdlwqpp h
älfä'jjjööööööö

Uskotteko.

Äänestä

Oletko uskovainen vai - usko vain en?

Äänestä
  • Uskovainen, kuten aloituksessa lukee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uskovainen, kuten aloituksessa lukee.

    Raamattu kertoo ihmisten riivaustiloista ja sinä kerroit,
    että et usko sellaiseen. Eivät ne olleet Jeesuksen aikana
    harvinaisia. Tänä päivänä, lopun aikana, ovat siis yleisempiä.
    Todistat siis Raamattua vastaan. Olet siis "usko vain en".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raamattu kertoo ihmisten riivaustiloista ja sinä kerroit,
    että et usko sellaiseen. Eivät ne olleet Jeesuksen aikana
    harvinaisia. Tänä päivänä, lopun aikana, ovat siis yleisempiä.
    Todistat siis Raamattua vastaan. Olet siis "usko vain en".

    Olen uskovainen. En vain oikein kykene uskomaan, että jossakin ihmisessä olisi demoni. Mistä sen riivatun ihmisen tunnistaa?

    Äänestä

itseasiassa se onkin loistava idea, valehtelee kaikesta ja jos joku oikaisee niin syyttää riivatuksi, voisiko mennä läpi.

Äänestä

Sehän on vain määrityksestä kiinni.
Määrittele että riivattu on ihminen joka uskoo henkiolentoihin.
Johan löytyy riivattuja.
Määrittele riivatuksi joka syö rautaa ja kakkii kettinkiä.
Löytyykö.

Äänestä

Kotikaupungissani riehui aikoinaan sellainen riivaaja,joka pani ihmisen värjäämään tukkansa ja partansa mustaksi.Samalla hänestä tuli täysin holtiton rattijuoppo.Näitä oli ainakin kolme pikkukaupungissamme.Eräs heistä oli sukulaiseni.Aloin rukoilla hänen puolestaan ja melko pian hän alkoi muuttua ennalleen.Nyt hän on absolutisti ja uskova ja aikoo pysyäkin.

Äänestä
  • Vaikea uskoa tuota.

    Äänestä

Voidaanko narsistinen henkilö leimata riivatuksi?

Äänestä

Viinamäenmies voi sanoa, että häntä -riivaa-- viinapiru. Ehkä idean ymmärrät tätäkautta. Suomeksi sitä, että ihmisen lihassa asuu himo johonkin, jota hän ei pysty itse hallitsemaan, ainakaan kovin helposti. Ja kun se tavallaan vie ihmistä, niin tuossa taistelussaan ihminen kokee riivauksen hengen elävän hänessä.
Eli asian ilmaisu on synonyymi ongelmalle. Ei se sen kummoisempi asia tavallaan ole.
Kaikkeen on selitys olemassa.
Ja näin ymmärtää senkin, että kun meillä on tämä hyvän ja pahan välinen mittayksikkö olemassa. ts. hyvää tehden, se ymärillä oleva elämä on hyvää ja pahaa tehden pahaa.

Siten ihminen, jonka mieli ei pysty jaa'a. en diaknisoi, mutta ei hallitse minuttaan, niin ollaan alueella, jossa voidaan käsitettä ilmituoda sanalla riivaus.

Siksi - ei tämä niin ylenvaikeaa asiaa. Joillekin se terminologian käyttö on vaikeeta, kun se näyttäytyy uskovaisuuden kielirakenteen ilmaisussa.
Sitä ihmistä riivaa ; ) liha, joka haluaa vastaan inttääjuputtaa joka asiassa.
Tällaista tämä elämä on. Pelihimo jotain riivaa ja jotain kutku.

Äänestä

Mitä jos ihmisellä vain on äärimmäisen herkkä omatunto ja uskovat ovat ne jotka näkevät riivaajan, vaikka todellisesti ihminen kamppailee alati itsensä ja kokemansa heikkouksiensa kanssa ja kokee ettei tee koskaan mitään oikein, vaikka kuinka yrittäisi... Vahvempien on oikeusko syödä heikompansa?

On kaksi ryhmää vahvat ja heikot, vahvat ovat taivaissa.

Äänestä
  • Eikös se raamattu puhu, että kantaa toistenne kuormia. Ei ole tullut mieleenikään vuosikymmenten saatossa, että joku söisi heikompaansa.
    On jopa niin, että jos joku jättää opetuslasten joukon, tavallaan luopuu, niin mikä hän on sitten vaikka itselleni? Arvaapa? Hän on rakkauden kohde. Sellainen hän aina on.
    Hänen elämänsä on kulkenut tuulten kautta, ei sellaista syödä- vaan tukea tavallaan loppuun asti, missä elämänhenki liikkuu vielä.
    Jumala tuntee hänet, Hän tuntee sydämet, siksi rakkaus - se on parasta, mitä antaa vaikka tällaiselle ihmiselle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

En oikein jaksa uskoa, että ihminen voi olla riivattu. Olen uskovainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu