Oman käden oikeus, keskusta ja kuulennot

Anonyymi

Jos on sillä lailla itsensä kanssa, niin onhan se syntiä, mutta pitääkö se tunnustaa Apollonkadun satraapeille ja saako sitten lähtöpassit puolueesta ? Nuo kolme asiaa, niin niin tuota, minä olen tehnyt niistä kahta, ollut lähellä keskustaa ja käynyt kuulennolla mutta se ensimmäinen, pois se minusta. Nisäkkäistä ainakin apinat harrastavat sitä, niin ja savolaiset, mutta on se vaan niin väärin. Siinä menee kerralla miljuunia nuijapäitä vallan hukkaan; tumppuun tahi muualle. Herra paratkoon sen kaltaista tapainturmellusta.

Sähköautoista sen verran, että pikku hiljaa on tulossa ja tullutkin jo markkinoille edullisia karvalakkimalleja, jotka ovat aikuistenoikeasti ympäristöystävällisiä elinkaarensa mittakaavassa. Ne ensimmäiset kalliit sarjatuotantoräpellykset (Esiim. Teslat, tyypillisesti jo tehtaalta tullessaan kuluttaneet luonnonvaroja sen minkä tavan auto kuluttaa 200 000 kilometrillä), ovat kuitenkin teknologian suunnannäyttäjiä siinä missä luontoepäystävälliset Formulat ovat tuottaneet hyviä innovaatioita tavan autojen kehitykseen.

Jos nyt joku luulee, että minä olisin se hevon ketun Envirolainen tahi -Nimimerkikshit vai mikä se oli, niin en tunnusta. Haiskaa pahalle.

-muut saa selittää

Sähköautojen virrankäytöstä vielä:

0,2 kWh/km kulutuksella 3 MWh/a (15 000 kilometrin ajosuoritteella per auto) on realismia. Jos sähköautoja (henkilö- ja paketti sekä paikalliset jakelutot) olisi 600 000, käyttäisivät ne yhteensä 1,8 TWh sähköä vuodessa (Suomessa sähkön kokonaiskulutus on suuruusluokkaa 80TWh/a) . Perinteisen auton polttomoottorin ergiahyötysuhde on 32% ja sähköauton 96% eli kolminkertainen, ja sähkön tuotanto tapahtuu suurissa yksiköissä hyvinkin ekologisesti. Niin että ei se sähköauto kuitenkaan aivan paska ole ;-) Vielä sen verran, että akkuihin perustuva sähkö ei tule koskaan soveltumaan raskaan liikenteen tarpeisiin; painaa tahi maksaa liikaa.

2

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä Martti !
      Miksi et kirjoita rekatuilla nikeilläsi, miksi ? Annas kun arvaan... tumpeloit vieraalla koneella ja salasanat ovat vain omalla läppärilläsi, etkä sinä niitä muista, nero mutta pösilö kun olet.

      • Voi kiitos, egoni sai taas viiden salamaniskun verran virtaa, että ihan nero...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      891
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      609
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe