Miksi ateistit haaveilevat DDR :n ajoista?

Kaikille lapsille valtion kustantama ateistinen varhaiskasvatus. Raamatun siteeraamisesta tehdään rikos..
18143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Miksi valehtelet?

3Äänestä
  • Valehtelu Jumalan ja Raamatun kirkastamiseksi ei ole väärin, vaan totuuden korkein laji.

    1Äänestä

  • RepeRuutikallo kirjoitti:

    Valehtelu Jumalan ja Raamatun kirkastamiseksi ei ole väärin, vaan totuuden korkein laji.

    Tuota mieltä tuppaa olemaan kaikki kiihkouskikset. Raamattuun kuin koraaniin uskovat vääntelevät totuutta suu vaahdossa minkä kerkiävät.

    1Äänestä

Olen oppinut inhoamaan kristittyjä, kun kohtaan joka päivä valehtelevia kristittyjä.
Olen kuitenkin selvillä, että kaikki kristityt eivät harrasta valehtelua.

2Äänestä

Kommari+ei+pääse+eroon+aatteestaan.95%+vapareita+on+haastattelututkimuksen+mukaan+entisiä+taistolaisia+tai+nykyisiä+äärivasemmistolaisia.

Äänestä
  • Atereista pieni osa on vapareita. Samoin kuin teisteistä on pieni osa teitä fundiksia.

    Äänestä

  • Olisikohan sinulla linkkiä tuohon haastattelututkimukseen? Vai oletko keksinyt koko jutun omasta päästäsi?

    Osaatkos sitten sanoa, kuinka moni ateisteista on "vapareita"? Onko sinulla siitäkin omasta päästä keksitty haastattelututkimus?

    Äänestä

Miksi uskovat haaveilevat varhaisesta keskiajasta? Kaikkien pakko kuulua kirkkoon, vääräuskoiset ja kerettiläiset ja homot ja ateistit ja noidat mestataan. Tieteellinen tutkimus kielletään ja kouluissa luetaan vain katekismusta ja veisataan virsiä.

Äänestä

Mistä näitä aivopestyjä uskovaisia oikein löytyy?

En ole vielä tavannut ainuttakaan ateistia, joka ihannoisi DDR:ää.

Äänestä
  • Kaikki vaparit, jotka on entisiä taistolaisia ja muodostavat ateismin ydinjoukon.

    Äänestä

  • >En ole vielä tavannut ainuttakaan ateistia, joka ihannoisi DDR:ää.

    Ilmeisesti heitä jostain mystisestä syystä liikkuu juurikin helluntaiseurakuntien ja muiden lahkojen liepeillä haastateltavina.

    Äänestä

DDR roina oli paskaa, miksi sitä kukaan haluaisi.

Äänestä
  • Eipä miksikään. Aloittaja vain tietoisesti panettelee ateisteja :)

    Äänestä

DDR oli samanlainen kuin muutkin suljetut yhteisöt, esim, tiukat uskonlahkot, ainahan ihminen, saadessaan hiukan valtaa, alkaa rajoittaa muiden ihmisten tekemisiä.

Äänestä

Ateismi on sitä, että kieltäytyy uskomasta teistien väitteitä jumalien olemassaolosta, koska asiasta ei ole mitään todisteita. "Ateistinen kasvatus" on yksinkertaisesti sitä, että asiasta ei puhuta kotona ollenkaan. Jos lapsi itse ottaa asian puheeksi, häntä kehoitetaan käyttämään kriittistä ajattelua, etsimään todisteita ja muodostamaan oma mielipiteensä.

Sitaattioikeus ei ole katoamassa mihinkään. Rakentelet olkiukkoja.

Äänestä

Miksi krisseli yhä haaveilee vanhasta valta-asemastaan, jossa se sai kyykyttää ja rankaista oppeihinsa taipumattomia, itsemääräämisoikeudeltaan aina vajaavaltaisia ihmisiä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaikille lapsille valtion kustantama ateistinen varhaiskasvatus. Raamatun siteeraamisesta tehdään rikos..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu