Kaikille lapsille valtion kustantama ateistinen varhaiskasvatus. Raamatun siteeraamisesta tehdään rikos..
Miksi ateistit haaveilevat DDR :n ajoista?
18
103
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi valehtelet?
Valehtelu Jumalan ja Raamatun kirkastamiseksi ei ole väärin, vaan totuuden korkein laji.
- Anonyymi
RepeRuutikallo kirjoitti:
Valehtelu Jumalan ja Raamatun kirkastamiseksi ei ole väärin, vaan totuuden korkein laji.
Tuota mieltä tuppaa olemaan kaikki kiihkouskikset. Raamattuun kuin koraaniin uskovat vääntelevät totuutta suu vaahdossa minkä kerkiävät.
- Anonyymi
Olen oppinut inhoamaan kristittyjä, kun kohtaan joka päivä valehtelevia kristittyjä.
Olen kuitenkin selvillä, että kaikki kristityt eivät harrasta valehtelua. - Anonyymi
Kommari ei pääse eroon aatteestaan.
95% vapareita on haastattelututkimuksen mukaan entisiä taistolaisia tai nykyisiä äärivasemmistolaisia.- Anonyymi
Atereista pieni osa on vapareita. Samoin kuin teisteistä on pieni osa teitä fundiksia.
- Anonyymi
Olisikohan sinulla linkkiä tuohon haastattelututkimukseen? Vai oletko keksinyt koko jutun omasta päästäsi?
Osaatkos sitten sanoa, kuinka moni ateisteista on "vapareita"? Onko sinulla siitäkin omasta päästä keksitty haastattelututkimus?
- Anonyymi
Miksi uskovat haaveilevat varhaisesta keskiajasta? Kaikkien pakko kuulua kirkkoon, vääräuskoiset ja kerettiläiset ja homot ja ateistit ja noidat mestataan. Tieteellinen tutkimus kielletään ja kouluissa luetaan vain katekismusta ja veisataan virsiä.
- Anonyymi
Mistä näitä aivopestyjä uskovaisia oikein löytyy?
En ole vielä tavannut ainuttakaan ateistia, joka ihannoisi DDR:ää.- Anonyymi
Kaikki vaparit, jotka on entisiä taistolaisia ja muodostavat ateismin ydinjoukon.
>En ole vielä tavannut ainuttakaan ateistia, joka ihannoisi DDR:ää.
Ilmeisesti heitä jostain mystisestä syystä liikkuu juurikin helluntaiseurakuntien ja muiden lahkojen liepeillä haastateltavina.
- Anonyymi
DDR roina oli paskaa, miksi sitä kukaan haluaisi.
- Anonyymi
Eipä miksikään. Aloittaja vain tietoisesti panettelee ateisteja :)
- Anonyymi
DDR oli samanlainen kuin muutkin suljetut yhteisöt, esim, tiukat uskonlahkot, ainahan ihminen, saadessaan hiukan valtaa, alkaa rajoittaa muiden ihmisten tekemisiä.
Kari Peitsamo kuvaa kipaleessaan osuvasti DDR:ää:
https://www.youtube.com/watch?v=YunMI5eNLnYAteismi on sitä, että kieltäytyy uskomasta teistien väitteitä jumalien olemassaolosta, koska asiasta ei ole mitään todisteita. "Ateistinen kasvatus" on yksinkertaisesti sitä, että asiasta ei puhuta kotona ollenkaan. Jos lapsi itse ottaa asian puheeksi, häntä kehoitetaan käyttämään kriittistä ajattelua, etsimään todisteita ja muodostamaan oma mielipiteensä.
Sitaattioikeus ei ole katoamassa mihinkään. Rakentelet olkiukkoja.- Anonyymi
Miksi krisseli yhä haaveilee vanhasta valta-asemastaan, jossa se sai kyykyttää ja rankaista oppeihinsa taipumattomia, itsemääräämisoikeudeltaan aina vajaavaltaisia ihmisiä?
Tämä lienee valeutinen , koska sitä ei ole kirjoittanut puolivirallista peruskristillistä katsontakantaa omaavat mediat eikä taatusti patmoslaiset usko tähän ensinkää.
Suorastaan paskamainen juttu.
https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000006317804.html?fbclid=IwAR1Fo6_Bzs1-YbuUf86Cgc8bI12ER8YV45HTDRNEfvZG-djamtesXOO4LEI
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude18214880Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t11810425Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1079287Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k489113Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy708732Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk526880Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806470Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri305553Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1505324Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole433829