Kansanedustaja Kurvinen lukukauden päätösjuhlista

Anonyymi

11

62

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä Kurvinen!

    • Anonyymi

      Sitä ei tarvitse pitää missään kirkossa! Yhteisen juhlan voi pitää koulun juhlasalissa jos ei tila riitä vaikka urheilutalossa. Kirkkoon voi jokainen perheensä viedä siitä on turha tehdä numeroa.

    • Anonyymi

      Huvittavaa on se, että tämän amerikkalaisen tavan toimia ovat Suomessa ottaneet käyttöön Amerikan vihaajat vihervassarit.

    • Niin missä tuossa niin sanottiin? Kurvinen on ihan oikeassa tässä täysin yksisilmäisesä propagandassa, jossa ei ole suvaitsevaisuuden kanssa mitään tekemistä. Jos suvaitsevaisuus rajoittuu vain tietyn vihervasemmistojoukon saneleluun siitä mikä kuuluu suvaitsevaisuuteen, niin kyse on äärilahkosta, jonka "uskonto" liikuu hulluuden rajoilla ja joka pyrkii keinoja kaihtamatta vaikuttamaan kaikkiin ja kaikkeen.

      Sillä ei ole suvaitsevaisuuden kanssa mitään tekemistä, jos lahkon määrittelemä suvaitsevaisuus ei kestä mitään muuta kuin omat "artiklat", mutta sitä ei siltikään ole kovin tervettä lähteä vaatimaan kaikilta, siitä on historiassa useita esimerkkejä viimeisimpinä muuan Aatu, joka määritteli omat suvaitsevaisuutensa rajat.

      • Anonyymi

        Koulun lukukauden päätösjuhlien osalta kysymys on laista, ei suvaitsevaisuudesta. Laki lähtee siitä on ko. juhlat ovat yhteiset juhlat kaikille oppilaille. Uskontoon katsomatta. Eli nämä juhlat ovat jo lähtökohtaisesti uskontovapaat. Miksi niihin pitää sitten yrittää väkisin tunkea mukaan uskonnollisia elementtejä? Uskonnolliset tilaisuudet ovat sitten erikseen ja tarkoitettu niille oppilaille ketkä niihin haluavat osallistua tai ovat muuten velvoitettuja siihen.

        Miksi uskovaisille on niin vaikeaa ymmärtää tämä?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Koulun lukukauden päätösjuhlien osalta kysymys on laista, ei suvaitsevaisuudesta. Laki lähtee siitä on ko. juhlat ovat yhteiset juhlat kaikille oppilaille. Uskontoon katsomatta. Eli nämä juhlat ovat jo lähtökohtaisesti uskontovapaat. Miksi niihin pitää sitten yrittää väkisin tunkea mukaan uskonnollisia elementtejä? Uskonnolliset tilaisuudet ovat sitten erikseen ja tarkoitettu niille oppilaille ketkä niihin haluavat osallistua tai ovat muuten velvoitettuja siihen.

        Miksi uskovaisille on niin vaikeaa ymmärtää tämä?

        Eli laista tehdään uusi uskonto, mutta niinhän se on ollut ennenkin sosialisteilla, eihän siinä mitään uutta ole, historia toistaa itseään.


      • Anonyymi
        however kirjoitti:

        Eli laista tehdään uusi uskonto, mutta niinhän se on ollut ennenkin sosialisteilla, eihän siinä mitään uutta ole, historia toistaa itseään.

        Voi, voi. Ottaako pikkuhikkulia päähän kun hänen uskomuksensa eivät kelpaa laeiksi?

        Tiedätkö muuten edes mitä uskonto ja laki termeinä tarkoittavat? Suomen laki ei ole uskonto, mutta sen mukaan on Suomessa elettävä. Hihhulinkin. Onko liian vaikeaa hihhulille?

        Siihen on hyvät syynsä miksi Suomessa ei lakeja säädetä uskontojen mukaan, ja miksi uskontokunnat joutuvat Suomessa noudattamaan paikallisia lakeja.

        Jos uskontopohjaiset lait ja hallinto kiinnostaa niin suosittelen tutustumaan esimerkiksi kristillisen Ugandan tai islamistisen Saudi-Arabian lainsäädäntöön. Pidät varmaan niistä koska molemmisssa mm. homoille kuolemantuomio. Ugandassa on vielä kirsikkana kakun päällä noitavainot voimissaan ja vuosittain tapetaan yli 100 ihmistä noitina. Oi sitä kristillisyyden määrää ja auvoa mitä siellä onkaan. Suomalaiset hellarit ja vanhoillislestadiolaiset vaikuttavat kommunistianarkisteilta ugandalaisen kristillisyyden rinnalla.


    • Anonyymi

      Näin televisiosta seuratessa tuo Kurvinen on hyvin "väritön "poliitikko . Kovasti se yrittää huudella joka asiaan mielipidettään , mutta liiallinen yrittäminen vaikuttaa melkoisen ontuvalta.

      • Anonyymi

        Kepulla on paskat housussa vassuhallituksessa.


    • Kun olin vielä lapsi, kaikki päättäjät ja aikuinen kansa oli vielä sodan aikuista ja Mannerheimin henkilöpalvonnan läpitunkemaa. Henkilöpalvontaa ja sotapropagandaa harjoitettiin kaikissa maissa, ja se oli välttämätöntä yhtenäisyyden saavuttamiseksi, mutta rauhanajan demokratiaihanteeseen se ei toki sovi.

      Ongelma on se, että henkilöpalvonta ja sotapropaganda jää päälle. Nyt kun propagandan kyllästämä sukupolvi on jo manan majoilla, ja lukee historioitsijoiden teoksia, saa eri kuvan. Mannerheimin hohto himmenee. Hän oli epäpätevä, arrogantti ja tuittupäinen sotapäällikkö, joka silmäänsä räpäyttämätta vieritti vastuun alaisilleen, jotka toimivat juuri hänen ohjeittensa mukaan.

      Selkärankainen johtaja ottaa itse vastuun.

      Mannerheimin suurimpia virheitä lienee vanhan rajan ylittäminen, joka propagandassa selitettiin "helpommin puolustettavien rajojen" saavuttamiseksi. Jokainen voi kuitenkin havaita, että näin saavutetut rajat olivat vaikeammin puolustettavia.

      Toinen suuri moka oli, että Mannerheim ei uskonut tiedustelutietoja, mihin ryssä keskitti joukkojaan hyökkäystä varten. Emme koskaan saa tietää, miksi ei uskonut. Väärä omien joukkojen keskittäminen maksoi historioitsijoiden arvion mukaan 10 000 miehen hengen. Se on paljon koko sodankin mittakaavassa.

      x x x

      Toisaalta vielä vahvana vaikuttava sotapropaganda ja toisaalta kulttuuriradikalismin yliampuva kritiikki saivat sodankäyneistä miehistä osan hyvinkin vihaisiksi. Minuakin vastaan Helsingin rautatientorilla hyökkäsi aggressiivisesti mies ja haukkui partaradikaaliksi, vaikka minulla ei ollut mitään osaa kulttuuriradikalismiin, mutta oli kylläkin parta senaikaisen nuorisomuodin mukaisesti.

    • Niin, että tämä ei sitten olekaan vapaa maa, jossa jokaisella on itsellään vapaus toimia, lakien ja asetusten puitteissa, mielensä ja omantuntonsa mukaan.
      Joko kirkon ovillekin on asetettu sensorit tutkimaan tarkoin sisäänpääsyoikeutta Kurvisten päätösten nojalla?

      Mistä tämä kaikki on saanut alkunsa, onko maassa tilanne mennyt siihen, että meillä nykyisin onkin eduskunta se taho, joka määrittelee kaiken jopa ruokapöydästä alkaen mitä saa ja mitä ei saa tehdä.
      Ja siksikö Pisa-koulutus olisikin ajettava alas, itsenäinen oma ajattelukyky oli liikaa, Pisa tuotti liian fiksuja kansalaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      702
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      605
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      536
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      496
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      464
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      449
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      441
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      422
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    19. 19
      384
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      383
    Aihe